Notka
Region Bliskiego Wschodu jest kolebką chrześcijaństwa. Tam rozpoczęli swoją działalność misyjną apostołowie. Tam pojawiła się nazwa christianoi oznaczająca wyznawców Jezusa. Tam - mówiąc krótko - narodziła się nasza cywilizacja, która wkroczyła niedawno w trzecie tysiąclecie. Ta ważna data stanowi okazję do refleksji nad korzeniami naszej kultury i spotkania z jej współtwórcami - "zapomnianymi braćmi".
Na Bliskim wschodzie wciąż żyją wspólnoty, które jako pierwsze odpowiedziały na orędzie Jezusa. Pozostając od piętnastu wieków poza głównymi nurtami chrześcijaństwa, zapisują one kolejne karty swych dziejów, jakże często tragicznych i heroicznych. Ich początki sięgają Jakuba z Nisibis i Eugeniusza Wielkiego, Efrema, Szymona Słupnika i innych wschodnich świętych, którzy odcisnęli trwały ślad na duchowości całej Europy.
Syryjskie wspólnoty chrześcijańskie - założone przez apostołów Piotra i Pawła, Jakuba i Tomasza - mieszkają dziś na terenach Turcji i Syrii, Libanu i Jordanii, Iraku, Iranu oraz Izraela, gdzie pomimo wrogości otoczenia, pomimo niedostatku szkół oraz instytucji kulturalnych wciąż pielęgnują starożytne tradycje i zwyczaje, wiarę i język aramejski tak bardzo podobny do tego, w którym Jezus Chrystus przekazał światu swoją naukę dwa tysiące lat temu. Książka niniejsza przynależy do nurtu badawczego nazywanego antropologią wizualną. Przemawia ona do czytelnika nie tylko tekstem, ale także obrazem. Oba te media wzajemnie się uzupełniają. Tekst przekazuje informacje o świecie tak bardzo nam obcym, chociaż bliskim zarazem. Obraz oddaje klimat, kolory, światłocienie i subtelności Orientu, którym żadne pióro nie jest w stanie sprostać.
"Każde zdjęcie relacjonuje jakąś opowieść", "każde zdjęcie ma swoją historię" - oto dwa podstawowe założenia antropologii wizualnej. W drugiej części tej książki Czytelnik znajdzie 152 opowieści o chrześcijanach Bliskiego Wschodu i ich sąsiadach: muzułmanach, jezydach oraz mandejczykach. Część pierwsza szkicuje natomiast historyczny kontekst każdej z tych opowieści, ukazujących niczym w wielobocznym zwierciadle prawdę o człowieku, religii Jezusa i cywilizacji chrześcijańskiej, arogancko przez nas utożsamionej ze światem Zachodu.