ks. Stanisław Olejnik

Teologia moralna życia społecznego - tom 3

Kategoria  naukowe

Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne
Cena 49.00 zł
ISBN 83-85084-64-9
495 stron
format 170x240 mm
oprawa miękka
Włocławek 2000 r.
waga 0.822 kg
nr kat. Rhema 09694
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Słowo wstępne
Wykaz skrótów ksiąg biblijnych
Skróty dokumentów kościelnych i tytułów czasopism
Wprowadzenie
I. PODSTAWY ŻYCIA SPOŁECZNEGO

1. Istotne założenia antropologiczne
Art. 1. Społeczny charakter człowieka
1. Konieczność egzystencjalna
2. Społeczne znamię człowieka w świetle Biblii
Art. 2. Osobowy charakter człowieka
1. Wymiar osobowy człowieka
2. Godność człowieka
Art. 3. Społeczne powołanie osoby ludzkiej
1. Na wzór życia Bożego
2. Społeczne znaczenie działania osoby ludzkiej
3. Pozycja osoby w społeczności

2. Naczelne zasady życia społecznego
Art. 1.Sprawiedliwość
1. Istota i rodzaje sprawiedliwości
2. Poszanowanie praw osoby ludzkiej
Art. 2. Uczestnictwo społeczne w prawdzie i wolności
1. Obowiązek uczestnictwa
2. W prawdzie i wolności
Art. 3.Miłość
1. Miłość bliźniego jako zasada życia chrześcijańskiego
2. Implikacje normatywne miłości bliźniego
3. Najdoskonalsze uplastycznienie miłości
4. Miłość wspomagająca czyli miłosierdzie


Wstęp

(...)
Oddając do druku trzeci, ostatni tom swej książki Powołanie chrześcijańskie, mającej ukazać społeczny wymiar moralności chrześcijańskiej, wyrażam przede wszystkim gorącą wdzięczność Panu Bogu, że mi użyczył sił ciała i ducha do wykończenia dzieła. Po Bogu dziękuję, tak gorąco, jak tylko potrafię, Matce Bożej, naszej Pani Jasnogórskiej. Przed Jej Cudownym Obrazem otrzymałem ongiś - przed tylu to już laty - święcenia kapłańskie, a wraz z nimi szczególne powołanie do pracy na polu teologicznomoralnym. Przed Jej też Obliczem na Jasnej Górze szukałem w ciągu dziesiątek lat natchnienia i światła w swych zamierzeniach naukowych, a w wykonywaniu tych zamierzeń - łaski z Nieba, przez Jej wstawiennictwo zawsze otrzymywanej. Pisząc zaś o Jasnej Górze, nie mogę nie wspomnieć o wiernych Stróżach Cudownego Obrazu naszej Pani i Królowej. Dziękuję drogim mi Ojcom Paulinom Klasztoru Jasnogórskiego za wielką życzliwość, jaką mnie od przeszło pół wieku darzyli i ciągle darzą, a w szczególności za ich troskliwą gościnność.
Pragnę wyrazić wdzięczność również innym ludziom - którzy wspierali mię w pracy naukowej, badawczej i wydawniczej w ogóle, a w przygotowaniu do druku niniejszej publikacji w szczególności. Najpierw więc wspominam z wdzięcznością i serdeczną podzięką tych Kolegów Profesorów, którzy przekazywali mi swe krytyczne uwagi dotyczące treści i formy kolejnych, przez dziesiątki lat wydawanych wersji mej Teologii moralnej. A zaraz po nich dziękuję Księżom Diecezji Włocławskiej, dawniejszym alumnom Wyższego Seminarium we Włocławku, na których trudzie "wypróbowywałem" swoje dzieło, a dla nich niełatwy podręcznik. Wiele partii kolejnych wydań mej Teologii moralnej było opracowywanych w zawsze gościnnej dla mnie "Księżówce" zakopiańskiej. Swoją wdzięczność za to kieruję pod adresem jej przemiłego i troskliwego Dyrektora, Ks. Prałata Tomasza Boronia.


Fragment tekstu

1. Okres dzieciństwa
Już dziecko interesuje się sprawą płci. Jeśli nie zaspokoi się jego ciekawości, nie pomoże mu się znaleźć właściwych odpowiedzi na pytania, które je nurtują, samo będzie ich poszukiwało, znajdując nieraz odpowiedzi niewłaściwe i u tych, którzy nie powinni ich udzielać. Dziec-
ko chce zdobyć rzetelną wiedzę o sprawach płci i ma prawo otrzymać wiedzę właściwą, stosownie do poziomu swego rozwoju umysłowego oraz powstających potrzeb.
Problem celowości uświadomienia seksualnego dziś nie sprowadza się do pytania, czy w ogóle uświadamiać, lecz do kwestii, jak zapobiec niewłaściwemu uświadomieniu - wprowadzeniu w sferę seksu przez "ulice", pornograficzny film lub ilustrowaną podniecającymi obrazkami kiążkę. Rodzice powinni to niebezpieczeństwo uprzedzić swym wyjaśnieniem lub, jeśli tego w porę nie uczynili, naprawić zło powstałe wskutek niestosownego wtajemniczenia. To jest ich podstawowy obowiązek, z którego nie powinni się czuć zwolnieni. Oni są bowiem osobami najbliższymi sercu dziecka, troszczącymi się o jego prawdziwe dobro, najlepiej też potrafią je zrozumieć i najłatwiej do niego trafić.
Nie da się ogólnie rozstrzygnąć, kiedy należy zacząć wtajemniczać dziecko w sprawy seksu. Nie sposób ściśle określić granicy stosownego wieku. Należy uwzględniać stopień rozwoju dziecka, jego indywidualne cechy oraz budzącą się w nim naturalną ciekawość, znajdującą wyraz w pytaniach dziecięcych. Trzeba jednak podkreślić, że uświadomić dziecko należy dość wcześnie, ponieważ współczesne życie również wcześnie odsłania przed dzieckiem tajniki życia seksualnego, a czyni to najczęściej w sposób natarczywy i nie liczący się z jego wrażliwością. Dlatego też należy postulować przekazanie dziecku pewnej wiedzy seksuologicznej już we wczesnym dzieciństwie, a gdyby się okazało, że nie jest to pora właściwa, należy to uczynić koniecznie przed okresem dojrzewania lub najpóźniej w jego początkach.


Strona redakcyjna

Redakcja
ks. Wojciech Hanc
ks. Kazimierz Rulka

Nihil obstat
ks. Wojciech Hanc

Imprimatur
Bronisław Dembowski Biskup Włocławski

Fotografie na okładce
Janusz Rosikoń

Korekta
Iwona Tomczakowa

ISBN 83-85084-64-9

Łamanie komputerowe
s. Beniamina Jasiak ZSNM

Druk i oprawa
Drukarnia-Introligatornia "Druk Intro"
ul. Świętokrzyska 32
88-100 Inowrocław
tel. (O 52) 355 02 20; fax (O 52) 355 02 40









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania