ks. Marek Białkowski CM

Świętokrzyskie kazania radiowe tom 15

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy
Cena 13.00 zł
ISBN 83-7216-334-0
316 stron
format 140x200 mm
oprawa miękka
Kraków - Warszawa 2003 r.
waga 0.334 kg
nr kat. Rhema 09638
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

WSTĘP

CYKL NIEDZIELNY A Okres Adwentu
2 NIEDZIELA ADWENTU
3 NIEDZIELA ADWENTU
Pan przywraca wzrok ociemniałym
4 NIEDZIELA ADWENTU

CYKL NIEDZIELNY A
Okres Narodzenia Pańskiego

BOŻE NARODZENIE
Dzisiaj w Betlejem

ŚWIĘTEGO SZCZEPANA
Bóg miłości jedyne źródło szczęścia człowieka

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ RODZINY

OBJAWIENIE PAŃSKIE

CHRZEST PANA JEZUSA
Uczynił nas swymi dziećmi

CYKL NIEDZIELNY A
Okres Zwykły

2 NIEDZIELA ZWYKŁA
Zwykły obrót rzeczy

3 NIEDZIELA ZWYKŁA
Świeckie Instytuty! Życia Konsekrowanego w Kościele


Wstęp

(...)Kolejny, 15 tom kazań radiowych, głoszonych w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, obejmuje okres od Adwentu 2001 roku do Uroczystości Chrystusa Króla roku 2002. W historii naszej świętokrzyskiej świątyni i parafii jest to wyjątkowo doniosły czas. Dnia 21 stycznia 2002 roku Jan Paweł II w Watykanie podpisał dokument podnoszący Kościół św. Krzyża do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystego ogłoszenia tego zaszczytnego tytułu dokonał w dniu 21 kwietnia 2002 r. Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski.
Nadanie świątyni godności Bazyliki Mniejszej jest w zamyśle Kościoła przede wszystkim aktem uwielbienia Boga, którego chwała w sposób wyjątkowy objawiła się i objawia w danym miejscu, historii, wspólnocie. Tym samym jest wskazaniem i wyznaniem wiary w to, że oto pośród nas istnieje wyraźny znak Bożej Miłości, Bożego działania. Przebogata i bardzo ważna dla Warszawy, dla Polski, dla Kościoła, dla Zgromadzenia Księży Misjonarzy historia Bazyliki św. Krzyża jest właśnie takim znakiem. Niedawne obchody 350. rocznicy przybycia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo do Polski, do św. Krzyża i ich posługi były okazja do pogłębionej refleksji nad tą historią i do złożenia Bogu wielkiego dziękczynienia.
Msze święte radiowe wraz z głoszonymi podczas nich kazaniami są ważnym i już nie krótko trwającym wątkiem tej historii (21 września 2003 r. miną 23 lata transmisji). Ks. Biskup Józef Zawitkowski w kazaniu wygłoszonym z okazji 20 rocznicy Mszy Świętej Radiowej przytoczył znamienne słowa: "Powstała jakaś nowa, gigantyczna parafia, złożona z ubogich, chorych, więźniów, samotnych i spracowanych,... Ich udział w tej Mszy świętej jest często tak głęboki, że my ludzie cieszący sprawnością intelektu i ciała, powinniśmy się od nich uczyć" (R, Żurowski, Z listu do Radia).


Fragment tekstu

(...)
Drodzy Bracia i Siostry!
Już niewiele czasu pozostało na przygotowanie serc i umysłów do pełnego, świadomego przeżycia najważniejszych świąt chrześcijańskich - Zmartwychwstania Pańskiego. My, jak możemy, na ile pozwalają nam siły i możliwości zdrowotne, pragniemy poprzez te rekolekcje radiowe przygotować w naszych sercach miejsce dla Pana Życia, Zwycięzcy śmierci.
Zanim przeżyjemy ciemności męki i śmierci naszego Pana w Wielki Piątek, Jezus chce nam pokazać ich znaczenie, posługując się cudem wskrzeszenia Łazarza. Zanim zagłębimy się w liturgiczne przeżywanie Misterium Paschalnego, Kościół chce także, abyśmy na razie choć w zarysie poznali jego sens na przykładzie Łazarza. To co było wyjątkowym wyróżnieniem przyjaciela Jezusa -zmartwychwstanie, Chrystus czyni możliwym dla każdego z nas. Śmierć Jezusa zwycięża naszą śmierć, Jego zmartwychwstanie jest zadatkiem naszego zmartwychwstania.
Martwy Łazarz jest symbolem ludzkości martwej duchowo z powodu grzechu. "Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi...(Rz 5, 12). Przeszła na wszystkich ludzi! Na podobieństwo sierpa ścinającego trawę na polu, lub jak lodowata ręka, która wcześniej czy później dotykając naszego ramienia mówi nam "Chodź!"
Gdy Łazarz umierał, Jezus wraz ze swoimi uczniami przebywał w miejscu spokojnym, daleko od nienawiści Żydów, którzy postanowili Go zgładzić. Powiadomiony przez Siostry Łazarza postanawia wrócić do Judei, choć uczniowie przypominają Mu o grożącym niebezpieczeństwie. Jezus wie co Go tam czeka. Dlaczego więc idzie do Jerozolimy?
(...)


Strona redakcyjna

Redakcja
KS. MAREK BIAŁKOWSKI CM

Opracowanie graficzne
WACŁAW PISZCZEK CM

Nihil obstat
Wizytator Zgromadzenia Księży Misjonarzy
Ks. Arkadiusz Zakręta CM
L.dz. 355/2003
z dnia 28 VII 2003 r.

ISBN 83-7216-334-0

Wydawnictwo
Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy
ul. Stradomska 4
31-05 8 Kraków
http://www.witkm.pl
e-mail: Wydawnictwo @ witkm.pl







Inne książki tego autora



Protokoły Konferencji Polskich Ojców Soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965 (książka)
Michał Białkowski
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM
95.00 zł






Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania