Tomasz Królak, Grzegorz Szpulewski

Ślady. Świat o Janie Pawle II

Kategoria  Jan Paweł II

Edycja św. Pawła
Cena 35.70 zł
ISBN 83-7168-767-2
272 strony
format 150x210 mm
oprawa twarda
Częstochowa 2003 r.
waga 0.676 kg
nr kat. Rhema 09581
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

stanowią rodzaj reporterskiego notatnika z rozmów, jakie w latach 1999-2002 autorzy przeprowadzili z blisko czterdziestoma osobami w trzynastu krajach na trzech kontynentach. Książka powstawała równolegle z realizowanym dla Programu 1 TVP dziesięcioodcinkowym serialem dokumentalnym pt. Świat Jana Pawła II (scen.Tomasz Królak i Grzegorz Szuplewski, reż. Paweł Woldan).
Wśród rozmówców znaleźli się hierarchowie Kościoła katolickiego, przedstawiciele innych Kościołów, politycy, ludzie kultury. Rozmowy o Janie Pawle II i znaczeniu jego pontyfikatu często wychodziły poza kontekst religijny, zatem obfitują w refleksje na tematy współczesnej kultury, polityki, kwestii społecznych, wyzwań współczesności. Dzięki temu mogą dodatkowo pomóc Czytelnikowi odkryć choćby cząstkę prawdy o naszym arcyciekawym świecie.
Jan Paweł II to wielka osobistość tego świata. Bez niego i bez śladów, które po sobie pozostawia, trudno byłoby sobie ten dzisiejszy świat wyobrazić. (Vaclav Havel)


Spis treści

Spis treści
Słowo od autorów


W sowieckiej taksówce


Soborowy duch Karola Wojtyły
Kościół przemówił do świata
Sobór i wiara biskupa Wojtyły
Nadzieja na odnowę
Święci świeccy
Jaka wolność?
Nie lamentujmy nad światem
Chrześcijańskie znaczenie świata i historii
Bóg przemówił


Świat był czerwony
Pan Van Thuan
Krzyżyk w mydle, łańcuszek z drutu
Nadzieja wbrew historii
Komunizm trzyma się mocno
Przełknąć każde upokorzenie
Czuliśmy się opuszczeni
Zięć Chruszczowa, czyli gesty
Co "powiedział" portret Tito?
Muszę cię prosić o wielkie cierpienie
Cienka nić
Wojtyła - tak, Wyszyński - nie
Biedni ludzie
W lesie nie baliśmy się podsłuchu
Brat Roger: wsparcie przyjdzie z Polski
Nie możemy go zabrać Polsce
Wsparcie od pierwszego dnia
Mieli pietra
Papież nie lęka się
Otucha dla wszystkich
Kto za nim stoi


Cud wolności
Uczestniczę w cudzie
Kiedyś Polska, teraz świat
Katolicyzm z komunizmem?
Nie jesteśmy naiwni
Marksizm nie ma duszy
Nie wystarczy upadek muru


Południe szuka wyzwolenia
Bieda wielkim wyzwaniem
Kolonizatorzy i im podobni
Broń przybywa z Europy
Ta nieszczęsna globalizacja
Zadłużenie - cały ciężar na Południu
Chrystus-rewolucjonista?
Księżulek pali się ze wstydu
Człowiek wymyśla odkupiciela
Brzemię zlej spuścizny
Ksiądz na czele buntu?
Między kontemplacją a zaangażowaniem
Genialna idea Asyżu
Chrześcijaństwo, islam i wspólna przyszłość
Padają dyktatury


I Piotr, i Paweł
On poszedł do nich
I Piotr, i Paweł


Wstęp

(...)
Słowo od autorów
Bardzo trudno jest ogarnąć ten pontyfikat. Papieżowi z Polski poświęcono tysiące artykułów, setki książek, dziesiątki filmów. Próbują one opisać jedyny w swoim rodzaju fenomen, za jaki - niezależnie od światopoglądu ich autorów - uchodzi Jan Paweł II.
Od 25 lat niezmiennie absorbuje uwagę świata. Jest osobistością szczególną nie tylko dla miliarda katolików - jego autorytet wykracza daleko poza granice świata chrześcijańskiego. Posługę tego Papieża śledzą z uwagą przedstawiciele innych wielkich religii, jest kimś ważnym także dla wielu niewierzących.
Próby opisania tego pontyfikatu będą podejmowane z pewnością przez wiele kolejnych dziesięcioleci. Być może pewne rzeczy będą widoczne nawet wyraźniej, bowiem z dystansu niekiedy widać lepiej. Nam zależało na tym, aby pokazać ślady, jakie pontyfikat Jana Pawła II utrwalił w pamięci współczesnych - tych, którzy się z nim spotykali, a zarazem mieli szczególny wpływ na kształt rzeczywistości religijnej, społecznej, politycznej.
Ślady stanowią rodzaj reporterskiego notatnika z rozmów, jakie w latach 1999-2002 przeprowadziliśmy z blisko czterdziestoma osobami w trzynastu krajach na trzech kontynentach. Książka powstawała równolegle z realizowanym dla Programu l TVP dziesięcioodcinkowym serialem dokumentalnym pt. Świat Jana Pawła II.
(...)


Fragment tekstu

(...)
Ma to od Boga i dzięki sportowi
Bezpośredni styl i otwartość ks. Wojtyły sprawiają, że staje się on dla młodych nie tylko duszpasterzem, ale powiernikiem obdarzanym ogromnym zaufaniem. "Miłość narzeczeńska, małżeńska, rodzicielska stała się szczególnym przedmiotem mojej refleksji" - przyzna już jako Papież. Spływy kajakowe czy wycieczki górskie - ulubione formy wypoczynku Karola Wojtyły - stają się okazją do kontynuowania w gronie młodzieży dyskusji o życiu i wierze.
Kardynał Macharski przestrzega, aby widzieć te sprawy w odpowiedniej hierarchii: "Ale nie tak od razu: wycieczki, spacery, kajaki. Nie, nie! To było poprzedzone całorocznymi wykładami. Najpierw o Bogu, a w następnym roku nauki o człowieku".
Sport w życiu Karola Wojtyły to jednak poważna sprawa, wychodząca poza ramy relaksu
i rozrywki. Kardynał Juan Luis Cipriani, metropolita Limy, przez siedem lat był reprezentantem Peru w koszykówce: "Niejednokrotnie prowadziłem z Janem Pawłem II bardzo miłe rozmowy na ten temat. Gra w kadrze Peru nie była dla mnie tylko hobby. Nauczyła mnie ducha sportowego. Trzeba umieć przezwyciężać trudności, podnosić się z upadku. Trzeba być optymistą i mieć ducha walki. Dobry sportowiec uczy się walczyć i zwyciężać nawet wtedy, gdy jest pokonany. A jednocześnie jest człowiekiem wielkiego optymizmu. Nie tak dawno rozmawiałem o tym z Ojcem Świętym. Wspominał swoje wędrówki po śniegu, spływy po rzece. Opowiadał, jaki wpływ na jego temperament wywarł ten sportowy duch i kontakt z przyrodą podczas długich wędrówek po górach, często w towarzystwie młodych ludzi. Papież jest nieugiętym bojownikiem. Ma to od Boga i dzięki uprawianiu sportu".(...)


Strona redakcyjna

Podziękowanie
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy - w różny sposób - okazali nam pomoc i przyczynili się do powstania tej książki. W tym gronie są: ks. Andrzej Halemba, sekretarz Komisji ds. Misji Episkopatu Polski, i ks. Stanisław Rafałko, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego; polscy misjonarze: salwatorianin ks. Mieczysław Kijaczek, chrystusowiec ks. Mirosław Stępień, oraz salezjanie: ks. Piotr Dąbrowski, ks. Ryszard Łach, ks. Jan Pytlik, ks. Wojciech Mroczek, ks. Henryk Juszczyk, ks. Kazimierz Korabik, ks. Krzysztof Owczarek. Nie tylko okazali nam gościnę, ułatwili kontakty i podróżowanie, ale także podzielili się wieloma cennymi uwagami, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać sytuację społeczną i religijną w Tanzanii, Kenii, Peru, Wenezueli i Brazylii.
W sposób specjalny dziękujemy kolegom z Katolickiej Agencji Informacyjnej: prezesowi Marcinowi Przeciszewskiemu i Krzysztofowi Gołębiowskiemu.
Dziękujemy Dyrekcji Programu 1 TVP i kolegom z ekipy TVP: Wojciechowi Ostapowiczowi, Tadeuszowi Minorowi i Andrzejowi Okonieckiemu - za gotowość do pracy przez 24 godziny na dobę, pomysły, inicjatywy i twórczą atmosferę oraz... poczucie humoru. Dziękujemy Piotrowi Dziubakowi za wszechstronną pomoc okazaną podczas naszych pobytów w Rzymie.
Tomasz Królak i Grzegorz Szuplewski

Fotografie:
na okładce: z archiwum Edycji Świętego Pawła
na pozostałych stronach: z archiwum Programu 1 TVP
- operator Wojciech Ostapowicz

DTP:
Paweł Pluta

Projekt okładki:
Ewa Burdzicka

Redakcja:
br. Zbigniew Gawron SSP

Redakcja techniczna:
ks. Mirosław Dąbrowski SSP

ISBN 83-7168-767-2

Copyright Edycja Świętego Pawła, 2003
ul. Siwickiego 7; 42-221 Częstochowa
tel. (034) 362.06.89, fax (034) 362.09.89
www.paulus.pl; e-mail: edycja@paulus.pl

Druk i oprawa:
DRUK INTRO SA - INOWROCŁAW









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania