Ewa Stolarczyk (opr.)

Tajemnica życia w Maryi

Kategoria  maryjne

Wydawnictwo OO. Karmelitów Bosych
Cena 10.70 zł
ISBN 83-7305-091-4
183 strony
format 120x170 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.148 kg
nr kat. Rhema 09440
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

WSTĘP
LIST DO CZYTELNIKA


CZĘŚĆ PIERWSZA
WPROWADZENIE

I. Opisy macierzyńskiego pośrednictwa Maryi
1. Biblia
2. Nauka Kościoła według Jana Pawła II
3. Metafora łona Maryi według o. Gabriela Jacquiera CM
4. Flamandzka mistyka maryjna Karmelu
5. Rzeźba Madonny Szafkowej
6. Znak sanktuarium maryjnego
7. Znak szkaplerza karmelitańskiego

II. Zamiast podsumowania - rozmowy z Matką Bożą
1. Matka
2. Chrzest święty i życie w Maryi
3. Metafora łona i rzeźba Madonny Szafkowej
4. Milczące fiat
5. Trójca Święta


Wstęp

Z wyrazami radości i wdzięczności należy powitać na rynku wydawniczym drugą edycję książki Tajemnica życia w Maryi, według zapisków o. Gabriela Jacquiera. Wybór i opracowanie - Ewa Stolarczyk. Wznowienie pierwszego wydania z 1996 r spowodowane zostało zapotrzebowaniem rynku wydawniczego oraz współudziałem Autorki, która z wielkim zapałem dla idei o. Gabriela i z miłości do Matki Bożej poszerzyła oraz uzupełniła pierwotne opracowanie.
Drugie wydanie wzbogacone zostało w pierwszej części o nowy rozdział List do czytelnika, w miejsce pierwotnego Cel i uzasadnienie oraz rozdział Flamandzka mistyka maryjna Karmelu zasygnalizowany tylko pobieżnie w pierwszym wydaniu. Ukazuje on wzniosłą doktrynę maryjną o. Michała od św. Augustyna i mistyczne doświadczenia siostry Marii od św. Teresy (Pe-tijt). Nowością zamiast dotychczasowego podsumowania są Rozmowy z Matką Bożą, forma literacka, która według zamysłu Autorki ma ułatwić zrozumienie całego opracowania, a szczególnie myśli o. Gabriela Jacquiera CM.
Należy przypomnieć, że bohaterem opracowania jest o. Gabriel Jacquier (1906-1942) ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, autentyczny "szaleniec" Niepokalanej, a także jego doktryna maryjna. Swym życiem, żarliwością oraz ideą podbicia całego


Fragment tekstu

(...)

II. ZAMIAST PODSUMOWANIA -ROZMOWY z MATKĄ BOŻĄ
Dla podsumowania dotychczas omówionych treści wybrałam formę literacką dialogu ze względu na atrakcyjność i skuteczność tego rodzaju środka przekazu. (Dobrym przykładem, wręcz wzorem takiego gatunku mogą być Dialogi filozoficzne Platona, czy sławna książeczka Tomasza a Kempis: O naśladowaniu Chrystusa). Formułowanie prostych pytań, na które trzeba dać zrozumiałą odpowiedź wymusza równie jasne objaśnienia, a swobodna forma rozmowy nie nuży. Czytelnik, identyfikując się z pytającym, przestaje być biernym odbiorcą wykładu, zmienia się w jego uczestnika i współtwórcę toku myślenia. Przedstawione poniżej dialogi do tego właśnie mają zachęcić.

1. Matka
Maryjo, hojna i piękna Matko Boga, wychylasz się do mnie ze złotych ram wielu pięknych obrazów, a ja, biedny i zagubiony człowiek, pytam siebie i Ciebie, kim Ty właściwie jesteś dla mnie? Czy jesteś symbolem matki, czy rzeczywiście matką?
M: Cieszę się, że o to pytasz. Tak. Jestem rzeczywiście twoją matką. Zgodziłam się na to wówczas, gdy mój Jezus umierał na krzyżu i patrząc na stojącego obok Jana, powiedział do mnie: "Niewiasto, oto syn Twój". Wiedziałam, że to nie o jednego Jana chodzi, ale o was wszystkich. I chciałam zostać matką.
• Naprawdę chciałaś tego? Przecież jeszcze wisiały w powietrzu nasze dzikie krzyki: "Ukrzyżuj Go! Ukrzyżuj Go!"
M: Jezusowi to nie przeszkadzało umierać za was, a ja czułam tak jak On.
Ale wracając do twojego pytania. Nie jestem waszą matką fizycznie, ale duchowo, co nie oznacza przenośni, lecz bardzo głęboką rzeczywistość. Przecież wiesz, że fizyczne macierzyństwo, bez duchowej zgody, niewiele znaczy.
• Tak, to prawda. Ale to również znaczy, że gdy Jezus powiedział o Tobie do Jana: "Oto Matka twoja" zostaliśmy powołani do tego, aby być Twoimi dziećmi. Nie wszyscy z nas mają tę świadomość. To przykre.
M: To naturalne. Przecież matka pierwsza dowiaduje się o dziecku i pierwsza je kocha. A ono dużo, dużo później ją poznaje.
• Czy pomożesz mi lepiej Cię poznać i mocniej pokochać... Mamo?
(...)


Strona redakcyjna

Copyright by Wydawnictwo Karmelitów Bosych Kraków 2003

Na okładce:
Figura Madonny Szafkowej z bazyliki w Sejnach -
otwarta (I strona) i zamknięta (IV strona).

Projekt okładki: Krzysztof Klejzerowicz

Fundator projektu: Wydawnictwo Via Medica w Gdańsku

Imprimatur
Bp Kazimierz Nycz, wik. gen. Kraków,
dnia 29 kwietnia 2003 r. Nr 1130/03
Wydawnictwo Karmelitów Bosych
31-222 Kraków, ul. Z. Glogera 5
tel. (012)416-85-00,416-85-01 fax (012) 416-85-02
www.wkb.krakow.pl
www.karmel.pl
e-mail: wydawnictwo@wkb.krakow.pl
wydawnictwo@karmel .pl

ISBN 83-7305-091-4









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania