ks. Edward Staniek

W trosce o umiłowanie Ewangelii

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo św. Stanisława BM
Cena 15.00 zł
ISBN 83-87960-33-0
158 stron
format 140x210 mm
oprawa miękka
Kraków 1999 r.
waga 0.207 kg
nr kat. Rhema 07574
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

WSTĘP


KONFERENCJE

I. ROZWAŻANIE PISMA ŚWIĘTEGO FORMĄ CHRZEŚCIJAŃSKIEJ MODLITWY
1. Dlaczego mamy czytać Pismo Święte
2. Sposoby czytania Pisma Świętego
3. Błędy w czytaniu Pisma Świętego
4. Etapy wchodzenia w bogactwo Pisma Świętego

II. EWANGELICZNE ZMAGANIE ZE ZŁEM

III. EWANGELICZNA KONCEPCJA WYCHOWANIA CHRYSTUS I FARYZEUSZE
1. Powołanie ucznia
2. Motywacja postępowania
3. Hierarchia wartości
4. Duch ważniejszy niż litera
5. Tytuł pierwszeństwa

IV. CHRYSTUS WOBEC NIEPRZYJACIÓŁ
1. Herod Wielki
2. Rodacy
3. Faryzeusze
4. Uczeni w Piśmie
5. Władza religijna
6. Samarytanie
7. Osaczony
8. Zdradzony
9. Aresztowany
10. Zamordowany
11. Naśladować Jezusa


BOGACTWO CHRZEŚCIJAŃSKIEJ MODLITWY - REKOLEKCJE

I. PANIE, NAUCZ NAS MODLIĆ SIĘ
1. Modlitwa aktem wiary
2. Chrystus naszym wzorem
a) Modlitwa poranna i wieczorna
b) Modlitwa w pracy
c) Tabor i Getsemani
d) Modlitwa w cierpieniu

II. WARUNKI EWANGELICZNEJ MODLITWY
1. Świadomość obecności Boga
2. Więcej słuchać niż mówić
3. Wytrwałość
4. Pokora
5. Umiłowanie Prawdy
6. "W imię Jezusa"

III. CHRYSTUSOWE "OJCZE NASZ"
1. Ojcze
2. Święć się imię Twoje
3. Przyjdź królestwo Twoje
4. Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi!
5. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
6. Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom
7. Nie wódź nas na pokuszenie
8. Zbaw nas od złego
9. Amen
10. Ciągle uczyć się Modlitwy Pańskiej


FORMY EWANGELICZNEJ MIŁOŚCI DRUGIEGO CZŁOWIEKA - REKOLEKCJE

I. MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO
1. Miłość własna
2. Bliźni
3. Kochając człowieka kocham Chrystusa


Wstęp

Tomik "W trosce o głębszą wiarę" zawiera podstawowe prawdy chrześcijańskiej religii, które każdy katolik winien nie tylko przyjąć, lecz wcielić w swoje życie. Żywe zainteresowanie i życzliwe przyjęcie owych Listów do Kazimierza skłoniło mnie do zwięzłego opracowania trzech szczegółowych tematów ważnych z punktu widzenia rozwoju życia religijnego. Są to: czytanie Ewangelii, uczestniczenie we Mszy świętej oraz troska o doskonalenie sumienia. Pierwszy temat podejmuje w tym tomiku, dwa następne przekaże nieco później.
Niniejsze rozważania mają na celu pomoc w odkryciu bogactwa i piękna Ewangelii. Całość stanowi niewielki zbiór konferencji, rekolekcji i kazań wygłoszonych w różnych środowiskach, które zostały spisane z taśm magnetofonowych. Wszystkie zmierzają do ukazania pewnych ewangelicznych tematów, przy czym nie roszczą sobie bynajmniej pretensji do ich całościowego i wyczerpującego przedstawienia, ich celem jest jedynie zainteresowanie bogactwem ukrytym w czterech krótkich relacjach ewangelistów o życiu Jezusa. Są utrwalonym na piśmie słowem mówionym, stąd z góry przepraszam za nieuniknione w tym wypadku powtórki i czasem niezbyt zwięzłe ujęcie danego zagadnienia.
Przedstawiony tu sposób podejścia do Ewangelii odbiega w pewnej mierze od tego, jaki spotykamy w większości współczesnych publikacji dotyczących Pisma Świętego. Przeważają w nich bowiem opracowania naukowe, a jeśli nawet mają charakter popularnonaukowy, to i one noszą na sobie ciężar bagażu zbyt specjalistycznej wiedzy, do której zwykły czytelnik Ewangelii nigdy nie będzie miał dostępu.
Zawarte w tym tomiku rozważania są wzorowane na homiliach patrystycznych, stąd ich celem jest wprowadzenie słuchaczy nie do kuchni, gdzie się przygotowuje ucztę, a tym mniej do pracowni analitycznej, gdzie w sposób naukowy bada się skład chemiczny poszczególnych potraw, lecz wprost do stołu, by smakować to, co przygotowano. Ojcowie Kościoła wychodzili z założenia, że karmić trzeba wielu, a tylko niektórzy spośród uczestników uczty, ci, którym podane potrawy wyjątkowo smakują, zaglądają do kuchni i pytają o sposób ich przyrządzania, szukając przepisu, by sami mogli je przygotować.
W okresie powrotu do źródeł wydaje się rzeczą potrzebną ukazanie między innymi tego patrystycznego sposobu podchodzenia do Ewangelii. Okazuje się jednak, że aby to osiągnąć, nie wystarcza umożliwienie dostępu do oryginalnych tekstów Ojców Kościoła w przekładach polskich. Przy ich czytaniu trzeba bowiem pokonać bariery czasu i kultury, jakie dzielą nas od starożytnego Kościoła, co nie jest rzeczą łatwą. O wiele prościej jest zaprezentować czytanie Ewangelii tak, jakby ją czytali w naszych czasach Ojcowie Kościoła. Oni zaś z reguły czynili to na ambonie, karmiąc słuchaczy słowem Bożym tak, jak karmi się ludzi głodnych chlebem. Czynili to z wielką wiarą w natchniony charakter tekstu biblijnego i z głęboką świadomością, że są w nim zawarte odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące dzisiejszego człowieka. Przede wszystkim zaś czynili to z przekonaniem, że czytanie Ewangelii jest zawsze osobistym spotkaniem z Chrystusem. Ewangelia bowiem według nich to żywy Chrystus, stąd też troska o umiłowanie Ewangelii to troska o umiłowanie Chrystusa.
Kraków, 17 lipca 1982 r.


Fragment tekstu

(...)

IV. CHRYSTUS WOBEC NIEPRZYJACIÓŁ
W naszej wspólnej refleksji nad głównymi tematami Ewangelii zwróciłem uwagę na zmaganie Chrystusa z szatanem oraz na koncepcję religijnego wychowania człowieka - czyli rywalizację Jezusa z faryzeuszami. W tym drugim wypadku Chrystus ukazał się nam jako wielki Pedagog, Mistrz, do którego trzeba się zgłosić, trzeba zostać Jego uczniem i bardzo wiernie słuchać tego, co mówi, wykonywać każde polecenie, a równocześnie uważnie obserwować Jego zachowanie. "Kto chce iść za Mną, niech weźmie krzyż swój i naśladuje Mnie". W szkole Chrystusa naśladowanie Mistrza jest jednym z podstawowych warunków pozostania przy Nim.
Dziś chciałbym ukazać, jak powinno wyglądać to naśladowanie. Przejdziemy za Chrystusem od Betlejem po Golgotę, obserwując tylko jeden jedyny aspekt Jego życia, mianowicie: Jego zachowanie wobec nieprzyjaciół. Jeżeli mamy Go naśladować, trzeba w podobnych sytuacjach zachować się tak, jak zachował się On.

1. Herod Wielki
Prawie od samego początku, od chwili narodzenia, ludzie źli czyhają na Chrystusa. Oto pierwsza scena:
Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: " Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem, bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić". On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu (...). Herod widząc, że go mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch... (Mt 2,13-18).
Chrystus się rodzi i prawie natychmiast człowiek zły próbuje Go zgładzić. Cios jest śmiertelny. Wówczas Bóg Ojciec każe swojemu Synowi uciekać z linii tego ciosu. Jeżeli chcemy ratować życie, to musimy razem z Chrystusem w nocy uciekać. Nie ma innego wyjścia, inaczej zginiemy w Betlejem.
Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo niebezpiecznie jest być blisko Jezusa. Po raz pierwszy doświadczają tego dzieci i ich rodzice w Betlejem. Oblicza się, że około stu chłopców mogło być zamordowanych tego jednego dnia. Cios uderza - Chrystus się wymknął - ale ból, cierpienie, śmierć dotyka wielu innych ludzi. Jak się czuła Matka Najświętsza, jak się czuł św. Józef, kiedy wieczorem, kilka czy kilkanaście kilometrów za Betlejem, dowiedzieli się, że tam, z powodu Chrystusa, przelano tyle niewinnej krwi i popłynęło tyle łez.
Jest rzeczą znamienną, że Jezus podczas publicznej działalności nigdy nie zaglądał do Betlejem. Nie ma w Ewangelii sceny, która mówiłaby nam, że Chrystus nawiedził Betlejem. Betlejemici zapłacili najwyższą cenę za spotkanie z Chrystusem.

(...)


Strona redakcyjna

Projekt okładki: Urszula Pabian
Skład: s. Hieronima Galas SłNSJ

Imprimatur:
Kuria Metropolitalna w Krakowie
L. 2460/99, Kraków, 2 XI 1999 r.
Bp Kazimierz Nycz, wikariusz generalny
Ks. Kazimierz Moskała, notariusz

Wydanie II

ISBN 83-87960-33-0

Druk:
WYDAWNICTWO ŚW. STANISŁAWA BM
ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ
Kraków, ul. Straszewskiego 2







Inne książki tego autora







Człowiek mówi do Boga. Tajemnica modlitwy (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Salwator
17.00 zł

Wtajemniczenie w Modlitwę Pańską (książka)
ks. Edward Staniek, ks. Leszek Mateja
Wydawnictwo AA - Kraków
33.00 zł

Jezu, jak mogłeś to powiedzieć... Szokujące wersety Ewangelii (książka)
ks. Edward Staniek
Dom Wydawniczy Rafael
39.90 zł

Bogactwo Ewangelii św. Jana cz.2 (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
35.00 zł

Bogactwo Ewangelii św. Jana cz.1 (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
35.00 zł
















Siedem talentów. Dary Ducha Świętego (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
9.90 zł

Ubogi - czysty - miłosierny (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
18.00 zł

Faryzeusze w Ewangelii (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
29.00 zł

Czuwajcie ze Mną! (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Sióstr Loretanek
1.50 zł

Minikatechizm dorosłych. 42 listy o wierze (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
15.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania