s. Joanna Grodzicka OCD

W promieniach Miłosierdzia

Kategoria  objawienia, cuda

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
Cena 10.50 zł
ISBN 83-7257-084-1
104 strony
format 120x190 mm
oprawa miękka
Warszawa 2002 r.
nr kat. Rhema 07473
                                   



Nakład wyczerpany!


Spis treści

Słowo wstępne
Miłosierdzie Boże wysławiać będę na wieki
Modlitwa o kanonizację oraz o łaski
za wstawiennictwem błogosławionego
księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego
Z pism opublikowanych
O nadziei, szczęściu i godzeniu się z życiem
Druga strona medalu
Mój świat, twój świat


Wstęp

"Podobnie jak tamci pielgrzymi sprzed dwóch tysięcy lat, także ludzie naszych czasów, choć może nie zawsze świadomie, proszą dzisiejszych chrześcijan, aby nie tylko mówili o Chrystusie, ale w pewnym sensie pozwolili im Go zobaczyć" (Novo millennio ineunte, 16). Jakby w odpowiedzi na to wezwanie Ojca Świętego Wydawnictwo Sióstr Loretanek proponuje lekturę kolejnej już książki, która wpisuje się w nieformalny cykl świadectw wiary ludzi dotkniętych cierpieniem. Tym razem jest to niezwykły zapis doświadczenia choroby, która swój finał znajduje w cudownym uzdrowieniu.
Autorkę książki, siostrę Marię Joannę od Jezusa w Eucharystii - dawniej po prostu Joasię - poznałem, gdy przeprowadziła się do Torunia z Warszawy. Była już wtedy osobą całkowicie unieruchomioną, przykutą do łóżka, po ludzku bezradną, we wszystkim zależną od drugich.
Pan Bóg jednak, prowadząc ludzi do nieba, łączy ich ze sobą. Na kartach wspomnień spotkamy więc, obok Joanny, osoby jej towarzyszące, krąg ludzi pełnych dobrej woli i miłości. Obok wspaniałych rodziców i najbliższej rodziny, spotykamy jej przyjaciół i towarzyszy niedoli, z myślą o których pisała swoje refleksje. I co niezwykłe, w tym kręgu spotkać możemy także świętych. Są nimi wielcy doktorzy Kościoła z Rodziny Karmelitańskiej oraz mniej znany, wtedy Sługa Boży, dziś już błogosławiony ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski. Święci i ludzie pomagają odkrywać tajemnice Bożego życia w nas i to, czego Bóg pragnie dokonać, żądając jednego: całkowitego zawierzenia.
W ten oto sposób na kartach tej książki możemy spotkać przede wszystkim żywą wiarę siostry Joanny i miłość złączonych z nią serc ludzi jej otoczenia. Jest to wiara pełna nadziei, która przemieniała się w miłość i pozwala dotknąć Zmartwychwstałego Jezusa. Tę wyjątkowość świadectwa potwierdza niepodważalny fakt, iż ufne zawierzenie Joanny i jej najbliższych stwarzało klimat przemieniający życie tych, którzy ją spotykali - czego osobiście doświadczałem. A potem wyzdrowienie, które zamieniło łoże inwalidzkie i "klauzurę" na karmelitański klasztor. Joasia zamieniła tylko miejsce i warunki oddania, tak jak zawsze żyje cała dla Boga i ludzi.
Wyzdrowienie nie okazało się ucieczką od cierpienia, tylko przemianą serca jeszcze pełniej zjednoczonego z żywym Jezusem. Powołanie do Karmelu odkryte podczas choroby stało się wezwaniem do pójścia dalej w przeżywaniu tej największej tajemnicy ludzkiego życia, jakim jest miłość i cierpienie. Od wieków ludzie próbują odczytać tę niepojętą samym rozumem tajemnicę istnienia. Myśli prowadzą po różnych bezdrożach. Pada wiele odpowiedzi. Kamienny Pielgrzym z Wieży Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, podążając na kolanach na Górę św. Anny, przesuwa się co rok o jedno ziarnko piasku. A gdy tam dojdzie - uważa pisarz - nastąpi koniec świata, koniec bowiem cierpienia stanie się końcem człowieka.
Joasię, pielgrzyma cierpienia, i krąg osób jej towarzyszących Pan Bóg poprowadził drogami codziennej Komunii świętej, odprawianej w domu Eucharystii i czwartkowej, godzinnej adoracji - do kaplicy za klauzurą Karmelu, aby tam mogła dalej odkrywać w ludzkim cierpieniu oblicze Jezusa Zmartwychwstałego. To On przecież sprawił, że wstała i tam za Nim poszła, aby teraz we wspólnocie sióstr wędrować, wspinając się duchowo na stromą górę Karmel. Na tym szczycie koniec cierpienia, rozumiany jako Krzyż, stanie się początkiem nowego człowieka, przemienionego przez Miłość. Zachętą do pójścia tą drogą są słowa papieża: "Kontemplacja oblicza Jezusa pozwala nam zatem zbliżyć się do najbardziej paradoksalnego aspektu Jego tajemnicy, który ujawnia się w ostatniej godzinie, w godzinie Krzyża. Jest to tajemnica w tajemnicy, którą człowiek może jedynie adorować na kolanach" (Novo millennio ineunte, 25).
Nie ma życia ludzkiego bez cierpienia i należy się z tym pogodzić. Świadectwo siostry Joanny jest więc jedną z odpowiedzi dla wszystkich, których ta tajemnica w jakikolwiek sposób w życiu dotyka, kształtuje ich codzienność. Może jej opowiadanie sprawi, iż w przeciwnościach losu kolejne kręgi osób nie utracą resztek nadziei, ale odkryją ukrytą Wielką Obecność -oblicze Jezusa Zmartwychwstałego.

Wdzięczny świadek małej cząstki drogi opisanych poniżej wydarzeń
ks. bp Józef Szamocki
Toruń, 8 września 2001 r.,
w dniu drugiej rocznicy wstąpienia siostry Joanny do Karmelu w Łasinie


Fragment tekstu

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus zapisała w swoich Rękopisach myśl, która uparcie towarzyszyła mi, gdy zastanawiałam się nad tym, co i w jaki sposób napisać. Sama Teresa użyła stwierdzenia, które zaraz przytoczę w nieco innym kontekście, ale pokazuje w nim również esencję tego, czym powinno być świadectwo i zarazem daje jedyne uzasadnienie, dlaczego nie należy zwalniać się z jego dawania: "Zatem wolno Mu [Ojcu w Niebie] się mną posłużyć, by przekazać coś cennego innym. Gdybym jednak uważała to za swoje, przypominałabym osiołka niosącego relikwie, który mniemał, że to jemu oddają chwałę, gdy tak naprawdę oddawano ją świętym".
Mimo wszelkich oporów zaczynam więc pisać, a odwagi dodaje mi świadomość, że jestem po prostu takim właśnie "osiołkiem" i spełnię swoje zadanie jedynie wówczas, gdy pozostanę "na swoim miejscu". To, czego doświadczyłam, co z łaski Bożej stało się moim udziałem, przynagla mnie, by zaświadczyć o "zmiłowaniach Pańskich", o tym, że "wybawca mój żyje" (Hi 19, 25) i "bogaty jest w Miłosierdzie" (por. Ef 2, 4). Osiołek nie wie, dlaczego to on został użyty w takiej właśnie podróży. Strona bierna - "został użyty" - nie oznacza bynajmniej, że szedł on całkiem bezwiednie, ślepo wypełniając jakiś zadany plan. To nie tylko jest droga w wolności, ale też prowadząca ku coraz pełniejszej wewnętrznej wolności. Wbrew


Strona redakcyjna

Copyright by Joanna Grodzicka 2002

Zdjęcia
Archiwum rodzinne Grodzickich
oraz Przemysław Grodzicki

Projekt okładki i stron tytułowych Magdalena Łazicka

Opracowanie graficzne Krzysztof R. Jaśkiewicz

Redakcja
s. Jolanta Chodorska CSL

ISBN 83-7257-084-1

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
ul. L. Żeligowskiego 16/20
04-476 Warszawa
tel. (O-prefiks-22) 673-46-93; 673-58-39
fax (O-prefiks-22) 612-93-62
e-mail: loretanki@qdnet.pl

Łamanie i druk:
Drukarnia Loretańska, Warszawa-Rembertów









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania