Halina Kwiatkowska

Wielki Kolega

Kategoria  Jan Paweł II

Wydawnictwo Kwadrat
Cena 32.00 zł
ISBN 978-83-926299-4-8
160 stron
format 170x220 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.492 kg
nr kat. Rhema 07360
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

"Jeszcze nie wierzyliśmy, że dopiero był wśród nas, taki nasz, taki czuły i serdeczny, i dla każdego przyjacielski." Ojciec Święty i Halina Kwiatkowska na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Krakowskich, sierpień 2002 r.
Foto: Arturo Mari Servizio Fotografice de "L'0sservatore Romano"
O autorce
- koleżanka z lat szkolnych Papieża Jana Pawła II (występowali razem w przedstawieniach gimnazjalnych i okupacyjnych spektaklach Teatru Rapsodycznego)
- aktorka (64 ważne role, grała m.in. u Kotlarczyka, Dąbrowskiego, Krzemińskiego, Swinarskiego, Szajny, Jareckiego, Hubnera)
- podróżniczka (była wszędzie prócz Australii, Ameryki Południowej, Japonii w Azji i... Albanii w Europie)
- artystka kabaretu (20 lat w Jamie Michalika)
- autorka (sztuki dramatyczne, słuchowiska, podręcznik savoir vivre 'u)
- pedagog krakowskiej PWST (586 studentów w ciągu 40 lat pracy pedagogicznej)
Od kilkudziesięciu lat krakowianka.


Fragment tekstu

(...)
Kiedy w 1934 roku zamieszkaliśmy z rodziną w Wadowicach, szkolny teatr już istniał, łącząc z sobą dwa gminazja, żeńskie i męskie, gdyż koedukacji w szkole wtedy nie było. Wystawił między innymi "Kordiana" Juliusza Słowackiego pod opieką Mieczysława Kotlarczyka, z tytułową rolą Karola Wojtyły. Tego spektaklu. niestety, nie zobaczyłam.
Za moich czasów pierwszym wspólnym przedstawiemem była "Antygona Sofoklesa. Grałam w niej tytułową rolę. Karol - mego narzeczonego Hajmona, Ismenę - Kazimiera Zakówna. a Kreona - starszy nieco od nas Stefan Kulesza.
len wspólny spektakl widać utkwił wyraźnie w pamięci Ojca Świętego, bo w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku. na rynku w Wadowicach, dwukrotnie napomknął o nim, wspominając mnie - Antygonę i Kazię - Ismenę. Zacytował też bezbłędnie pierwszą kwestię Antygony: O ukochana siostro ma Ismeno..., co mnie ogromnie wzruszyło. Na drugi dzień, po mszy świętej na Wawelu, Papież powiedział do mnie: Mówiłem o tobie w Wadowicach.... lecz niestety, dalszy ciąg zdania już do mnie nie dotarł, rozdzielił nas tłum ludzi.
Próby szkolnego teatru prowadzili profesorowie-poloni-ści. spektakle wystawialiśmy w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Wadowicach. Żyliśmy myślą o teatrze nie tylko przygotowując się do przedstawienia. Jeź-dziliśmy do Krakowa na wszystkie sztuki Teatru im. Juliusza Słowackiego, w którym spektaklami specjalnie wysławianymi dla szkół opiekował się Juliusz Osterwa. (Czytywaliśmy wszystkie recenzje Antoniego Słonimskiego w "Wiadomościach literackich" i Zygmunta Nowakowskiego w krakowskim "Ilustrowanym Kurierze Codziennym , tak zwanym "Ikacu". Naszym uczniowskim zażartyrn dyskusjom nie było końca.(...)









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania