Gianna Beretta Molla

Listy do mężą. Twoja wielka miłość pomoże mi być silną. Joanna Beretta Molla

Kategoria  biografie

Dom Wydawniczy Rafael
Cena 24.90 zł
ISBN 978-83-7569-092-7
179 stron
format 120x200 mm
oprawa miękka
Kraków 2005 r.
waga 0.178 kg
nr kat. Rhema 07071
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Listy do męża błogosławionej Gianny Beretty Molli otwierają nowy, znamienny rozdział w duchowości chrześcijańskiej. Listy te, o wiele lepiej niż jakiś teologiczny traktat, w sposób przekonywujący pokazują, że ścieżka świętości nie wiedzie wyłącznie poprzez życie zakonne czy służbę kapłaństwa sakramentalnego. Może więc ujawnić się również w świecie, u kobiety żyjącej własnym powołaniem żony i matki.
Niniejsza książka daje czytelnikowi możliwość spojrzenia z bliska na życie pewnej matki i pewnej chrześcijańskiej rodziny. Życie: z namiętnościami okresu zakochania się, z nadziejami na wspólne zamieszkanie, z troskami dnia codziennego, z radościami na myśl o macierzyństwie i narodzinach dzieci, z niepokojami o ich zdrowie, problemami z pracą.
A zatem listy błogosławionej Gianny ukazują rodzinę jako miejsce spotkania i urzeczywistnienia, przyjaźni oraz ludzkiego i chrześcijańskiego spełnienia.


Spis treści

Przedmowa
Wprowadzenie
Wstęp

1. Życie
Dzieciństwo i młodość
Narzeczeństwo i małżeństwo

2. Listy
Treść i duchowość
Listy narzeczeńskie
Listy pierwszych lat małżeństwa
Listy z okresu podróży do Ameryki
Listy ostatnie
Podsumowanie

"Naprawdę chciałabym uczynić Cię szczęśliwym"
(luty - wrzesień 1955 r.)

"Twoja wielka miłość pomoże mi być silną"
(grudzień 1955 r. - lipiec 1958 r.)

"Twoje listy wyrażają całą Twą miłość wobec mnie i Twoich najdroższych skarbów"
(kwiecień - czerwiec 1959 r.)

Jestem Ci bliska sercem i modlitwą"
(czerwiec 1960 r. - luty 196lr.)


Wstęp

Listy do męża błogosławionej Gianny Beretty Molla otwierają nowy, znamienny rozdział w duchowości chrześcijańskiej. Listy te, o wiele lepiej niż jakiś teologiczny traktat, w sposób przekonujący pokazują, że ścieżka świętości nie wiedzie wyłącznie poprzez życie zakonne czy służbę kapłaństwa sakramentalnego. Może ujawnić się również w świecie, u kobiety żyjącej własnym powołaniem żony i matki.
Owa starożytna prawda chrześcijańska (jak to zostało zapisane w Dziejach Apostolskich), że święci to synonim chrześcijan, wchodziła w dzieje stopniowo i w ciszy. Wydawało się, iż pomiędzy rozmaitymi typami świętych (męczennicy, wyznawcy, doktorzy, dziewice) nie ma miejsca dla chrześcijan, którzy podjęli życie małżeńskie i przeżywali je jako swą własną misję otrzymaną od Boga, jako miejsce, w którym mogą zrealizować swoje talenty. Ale tu jest coś więcej. Nieliczne osoby żonate (Ryta, Nicola de Flue, Franciszka Rzymianka, Joanna de Chantal, Luisa de Marillac), ogłoszone przez Kościół świętymi, doprowadziły niejako do uroczystej zamiany przyrzeczeń małżeńskich. Joanna Beretta natomiast umarła w stanie małżeńskim, a jej listy są świadectwem radości z życia w zjednoczeniu z małżonkiem oraz czułości i natężenia miłości wobec dzieci.


Fragment tekstu

(...)

Podsumowanie

"Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu a Bóg trwa w nim" (1 J 4,16). Dla chrześcijan miłość jest sarną istotą Boga, nieugaszonym ogniem, który daje radość i ciepło życia chwały trzech Osób Bożych, stwórczym impulsem, jaki dał początek kosmosowi i stworzeniu człowieka.
Dlatego też przeznaczeniem świata i każdego człowieka jest dać świadectwo bezgranicznej i ofiarowanej darmo miłości, coraz bardziej rozrzutnej i bez ograniczeń ze strony Boga. Hans Urs von Balthasar napisał: "Powołanie ku miłości jest absolutne. Nie toleruje jakichkolwiek wyjątków. Jest taką koniecznością, że niespełnienie tegoż powołania jest równe absolutnej ruinie".
A zatem każdy człowiek jest wezwany do miłości. Najróżniejsze powołania - cała seria powołań zakonnych, droga życia małżeńskiego, życie kapłańskie czy po prostu tych, którzy nie są małżonkami - to formy komplementarne, karty przeznaczone do stworzenia wielkiej mozaiki kochającego oblicza Boga.
Dotychczas w historii chrześcijaństwa bardzo wiele napisano o życiu zakonnym lub kapłańskim, natomiast bardzo niewiele o życiu małżeńskim nade wszystko z punktu widzenia przykładów małżonków zaangażowanych w przymierze małżeńskie, czyli konkretne i dające się zobaczyć wyobrażenie przymierza Boga z ludźmi, Chrystusa ze swoim Kościołem.
Jan Paweł II napisał w jednym ze swoich rozważań jednocześnie teologicznym i antropologicznym: "Nie można zrozumieć Kościoła jako mistycznego Ciała Chrystusa bez odniesienia do «wielkiej tajemnicy» związanej ze stworzeniem człowieka jako mężczyzny i kobiety oraz powołaniem dwojga do miłości małżeńskiej, ojcostwa i macierzyństwa» Z tego powodu małżeństwo jest sakramentem, znakiem wielkiego uświetnienia i nobilitacji: przekonanie, jakie błososławiona Joanna umiała wprowadzić w czyn. W 1946 ku mówiła z młodzieńczym entuzjazmem: "Istnieje wiele trudności, ale z pomocą Boga musimy iść bez obawy, że jęli nawet w walce o nasze powołanie będziemy musieli umrzeć, to będzie to najpiękniejszy dzień naszego życia". W sposób sobie właściwy, przez wszystkie lata małżeństwa, Joanna dawała świadectwo bardziej poprzez życie niż tworzone teksty czy przemówienia na temat chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa. Listy do męża pozwalają zbliżyć się do tego cennego dziedzictwa: szczęścia i radości okresu narzeczeństwa, miłości i uczucia pierwszych lat małżeństwa, pełni lat dojrzałości zdolnej przyjąć cierpienie, delikatności i tęsknoty lat ostatnich - cnoty ciche i kruche, które nie występują w katechizmach i które źle znoszą fakt, gdy się o nich mówi na kazaniach lub gdy są nagłaśniane.
Długi okres ciszy na temat małżeństwa chrześcijańskiego tłumaczy się także wstydem, że jest to sfera zasłonięta ze względu na ochronę delikatności miłości. Tak więc Listy do męża błogosławionej Joanny to jakby światło rzucone na ten trudny czas, ażeby ponownie potwierdzić, że małżeństwo jest darem łaski, drogą mężczyzny i kobiety, którzy poprzez miłość wyrażają i czynią widzialną piękną i nadzwyczajną miłość Boga. Publikacja ich ukazuje przykład Joanny zezwalający na bardziej dokładną i pogłębioną interpretację jej życia, nadająca jej świętości rysów radości i delikatności, które się odnoszą do koncepcji małżeństwa chrześcijańskiego. Dzięki temu osoba wierząca wyraża wdzięczność nade wszystko Panu Jezusowi, że dał małżonkom tak wyjątkowy wzór.(...)



_


Strona redakcyjna

TYTUŁ ORYGINAŁU:
IL TUO GRANDE AMORE MI AIUTERA A ESSERE FORTE
Lettere al marito. A cura di Elio Guerriero.

Copyright EDIZIONI SAN PAOLO s.r.1, 1999
Piazza Soncino, 5 - 20092 Cinisello Balsamo (Milano)

PRZEKŁAD z J. WŁOSKIEGO ks. Piotr Gąsior
REDAKCJA ks. Zygmunt Kosowski, Tomasz Balon-Mroczka
KOREKTA Agata Chadzińska Katarzyna Tyńska
FOTOGRAFIA NA OKŁADce Małgorzata Pióro
PROJEKT OKŁADKI, OPRACOWANIE KOMPUTEROWE Andrzej Witek

ISBN 83-9l6969-1-X

Copyright 2002 Dom Wydawniczy "Rafael"
ul. Dobrego Pasterza 4
Skr. pocztowa 176 31-420 Kraków 73
tel./fax: (0*12)411 14 52
e-mail: rafael@rafael.pl www.rafael.pl

DRUK: Drukarnia "Quartis":
tel. (0*12) 427-15-95, 638-16-94







Inne książki tego autora





Listy. Joanna Beretta Molla i Piotr Molla. Wydanie pełne jubileuszowe (książka)
Joanna Beretta Molla, Piotr Molla
Dom Wydawniczy Rafael
38.00 zł

Listy. Joanna Beretta Molla i Piotr Molla - Audiobook CD
Joanna Beretta Molla, Piotr Molla
Dom Wydawniczy Rafael
28.00 zł

Święta Joanna Beretta Molla (książka)
P. Molla, E. Guerriero
Wydawnictwo eSPe
22.00 zł










Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania