Dan Korem

Sztuka przenikania osobowości (opr.miękka)

Kategoria  rodzina, rodzice

Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Cena 19.90 zł
ISBN 86-7146-150-X
348 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
Warszawa 2001 r.
waga 0.312 kg
nr kat. Rhema 06522
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Ta książka jest wyjątkowa. Nie znam żadnego innego tekstu, który choćby odrobinę ją przypominał. Jako dwudziestopięcioletni weteran w FBI, zajmujący się opisywaniem osobowości przestępczych, zawsze zachęcałem agentów do prób jak najdokładniejszego rozpoznawania ludzi. Nigdy jednak nie potrafiłem powiedzieć im, jak mają to robić; sądziłem, że to jakaś "naturalna" umiejętność, rozwijająca się wraz z latami doświadczenia.
W tej książce Dan Korem pokazuje jednak, że choć naturalne zdolności i doświadczenie mogą być użyteczne, to nie są konieczne. Dowodzi, że nie potrzeba wykształcenia psychologicznego, aby zyskać niemal natychmiastowe zrozumienie tego, jak dana osoba woli porozumiewać się, wykonywać pracę i podejmować decyzje. System Korema proponuje proste, bezpośrednie i uporządkowane metody w działaniach, które podejmujemy setki razy w ciągu dnia przy rozpoznawaniu ludzi.
Dan prowadził wykłady na ten temat nie tylko na akademii FBI, przed najbardziej wymagającymi słuchaczami, zgromadzeniem najlepszych psychologów policyjnych w USA, ale prezentował swój system również wychowawcom, managerom instytucji finansowych, lekarzom, psychologom, pracownikom organów ścigania i przedstawicielom dużych korporacji. Wszędzie, natychmiast i bez żadnego wyjątku, jego metoda była przyjmowana z uznaniem i stosowana w praktyce.
Dr James T. Reese zastępca szefa zespołu FBI


Spis treści

Wstęp do wydania polskiego
Przedmowa
1. Kreślenie profilu osobowości: potężne narzędzie
2. Powtarzalna trafność
3. Pytanie pierwsze: opanowanie czy wyrażanie?
4. Pytanie drugie: nienarzucanie czy nakazywanie?
5. Identyfikacja typów komunikowania
6. Co robić, żeby odczyty były udane?
7. Dwa końcowe pytania: pewność siebie - bojaźliwość? przewidywalność - nieprzewidywalność?
8. Identyfikacja typów działania
9. Ujęcia błyskawiczne i odczyty precyzyjne
10. Siedem podstawowych przyczyn błędnych odczytów
11. Mapa: szesnaście pełnych profili osobowości
12. Stosowanie pełnych profili osobowości


Wstęp

(...)
Wstęp do wydania polskiego
Ludzie stale zadają mi pytanie: Spośród wszystkich krajów, do jakich podróżowałeś, który należy do twoich ulubionych?
Odpowiedź jest zawsze ta sama: Polska! Moi rozmówcy niezmiennie dziwią się i pytają, dlaczego?
W Polsce ludzie naprawdę cenią wzajemne relacje. Zawierane one są zwykle na głębszym poziomie niż w mojej ojczyźnie. Stany Zjednoczone są krajem imigrantów. Być może dlatego chcemy ze wszystkimi żyć dobrze. To dlatego prawie każdą osobę nazywany przyjacielem, ale używamy tego słowa zbyt lekkomyślnie. W Polsce przyjacielem określa się tylko jedną czy dwie osoby, którym naprawdę można powierzyć swoje życie. W Ameryce taką osobę nazwalibyśmy najlepszym przyjacielem. W obu krajach ludzie, którym na sobie zależy, pragną bliskości i zażyłości, ale to właśnie w Polsce człowiek otrzymuje najcieplejsze przyjęcie. Mówię to z własnego doświadczenia, kiedy prowadziłem wykłady na uniwersytetach, począwszy od Gdańska po Warszawę i Kraków... i w wielu innych miejscach.


Fragment tekstu

(...)
Własne komunikaty podsumowujące
Chociaż możemy wykorzystywać podsumowujące komunikaty podane dla każdego UJĘCIA BŁYSKAWICZNEGO, to możemy też sporządzić osobiste UJĘCIA BŁYSKAWICZNE dla swoich specyficznych potrzeb. Na przykład, pracujemy w środowisku biurowym, gdzie liczą się koncepcje, takim jak firma reklamowa. Tutaj zdolność kreowania idei oraz m. trwałość w przekazywaniu swoich koncepcji może mieć większe znaczenie niż umiejętności przywódcze. Dlatego pomocne może się okazać zastąpienie wyróżnika "silny przywódca" terminem "wpływający" albo "wytrwały".
W celu zapisania własnych komunikatów podsumowujących dla konkretnego typu, należy wykonać poniższe kroki. Rozpoczynamy od tego typu KOMUNIKOWANIA albo DZIAŁANIA, którego zapamiętanie jest w naszym życiu zawodowym i osobistym najważniejsze. Zakładając, że zaczynamy od konkretnego typu KOMUNIKOWANIA, zadajemy sobie pytanie: Jakie najważniejsze zachowania tego typu potrzebuję sam zapamiętać, abym mógł natychmiast przypomnieć sobie, jak ta osoba woli się porozumiewać? Potem realizujemy podane poniżej trzy etapy:
1. Przegląd możliwych zachowań tego typu.
2. Wybór dwóch pozytywnych i dwóch negatywnych zachowań, które pomagają w natychmiastowym przypomnieniu sobie, jak ta osoba woli się porozumiewać. (Później możemy dodać tyle zachowań, ile chcemy zapamiętać.)
3- Ułożenie krótkiego, składającego się z dwóch zdań komunikatu z wykorzystaniem wybranych przez siebie zachowań. Najpierw podajemy cechy związane z tym typem, a potem pozytywne i negatywne zachowania.
Po stosowaniu systemu Korema przez pewien czas, przypomnijmy sobie jeszcze raz podsumowania dla każdego typu. Pomoże to przypomnieć sobie, jak bardziej skutecznie współdziałać z każdym typem osoby w sposób, który nam pomoże. Klucz w konstruowaniu praktycznych podsumowań polega, na skupieniu się na zachowaniach, które na ogół są najważniejsze dla nas osobiście i przypomnieniu ich sobie podczas współdziałania z innymi.
poniżej zamieszczono przerobione UJĘCIE BŁYSKAWICZNE typu SIERŻANTA z użyciem alternatywnych zachowań.
SIERŻANT (OPANOWANIE/NAKAZYWANIE) -- Woli opanowywać emocje i nakazywać innym, co mają robić. Często jest wytrwały i wywiera wpływ na innych. Jego słabą stroną jest to, że może być powściągliwy i niechętnie przyjmować kierowanie.
Można też sporządzić różne podsumowania UJĘCIA BŁYSKAWICZNEGO dla różnego rodzaju sytuacji zawodowych i społecznych. Na przykład, pewne zachowania mogą być ważniejsze, kiedy prowadzimy rozmowy kwalifikacyjne, a inne gdy kierujemy osobami dla nas pracującymi. W życiu prywatnym możemy używać jednego komunikatu w gronie towarzyskim, a innej wersji w domu przy dzieciach.
W trakcie stosowania UJĘĆ BŁYSKAWICZNYCH przekonamy się, że pomagają one także zapamiętać więcej zachowań związanych z każdym typem. Spotykając kogoś i przypominając sobie jego UJĘCIE BŁYSKAWICZNE zauważymy, że nie występują dwa zachowania, a pojawiają się dwa inne. Zapis w myślach tych dodatkowych zachowań danej osoby to praktyczny sposób poszerzania zapamiętanego zasobu zachowań związanych z każdym typem. W końcu to umożliwia wydłużenie każdego podsumowania i zmniejszenie potrzeby pamiętania różnych -wariantów każdego streszczenia.(...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału The Art of Profiling
Przekład
Ewa Czerwińska
Redakcja
Małgorzata Zagórska
Redakcja techniczna
Urszula Gąsiorowska
Korekta
Elżbieta Wygoda
Copyright 1997 by Dan Korem
Originally published in the United States by International Focus
Press.
All rights reserved
Copyright for the Polish edition
Copyright 2001 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio"
Wszelkie prawa wydania polskiego zastrzeżone. Książka, ani żadna jej część nie może być przedrukowywana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.
W sprawie zezwoleń należy zwracać się do Oficyny Wydawniczej
"Vocatio", 02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 41
e-mail: vocatio@vocatio.com.pl;
http: www.vocatio.com.pl
Redakcja: tel. (0-22) 648 54 50, fax (0-22) 648 63 82 Dział handlowy: tel. (0-22) 648 03 78, fax (0-22) 648 03 79
e-mail: handlowy@vocatio.com.pl
Księgarnia wysyłkowa "Vocatio" tel. 0-603 861 952
skr. poczt. 54, 02-798 Warszawa 78










Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania