Jacques Guillet

Święty Paweł - Apostoł Narodów

Kategoria  biografie

Wydawnictwo eSPe
Cena 20.80 zł
ISBN 83-89167-32-8
200 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.213 kg
nr kat. Rhema 06482
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Czy naprawdę znamy Pawła, Apostoła podróżnika, jedną z największych postaci chrześcijaństwa? Misjonarza, który według przekazu Dziejów Apostolskich wyruszył na spotkanie rodzących się wspólnot chrześcijańskich? Uczonego w Piśmie i apologetę, który w swych listach nawoływał do jedności i do wiary w Chrystusa? Jacques Guillet odpowiada na te pytania, proponując nam duchowy przewodnik, który pozwoli nam lepiej zrozumieć zarówno osobowość Pawła, jak również rolę apostoła, jaką odegrał wobec różnych ludów basenu Morza Śródziemnego.

Niedawno zmarły Jacques Guillet był francuskim jezuitą, profesorem teologii w Lyonie i profesorem Nowego Testamentu w Centre Sevre. Przyczynił się do odnowy studiów biblijnych i teologicznych. Przez dłuższy czas był wiernym współpracownikiem czasopisma "Croire aujourd'hui".


Spis treści

Spis treści
Wstęp
Część pierwsza Dzieje Apostolskie
Prezentacja
Uporządkowana historia
Jezus z Ewangelii i Jezus z Dziejów Apostolskich
Piotr, Szczepan i Paweł
Od Pasch do Pięćdziesiątnicy
Przyjście Ducha Świętego
Chrystus a Duch Święty
Dzieciństwo Kościoła w Jerozolimie
Nauka Apostołów
Wspólnota braterska
Łamanie chleba
Modlitwy
Szczepan i Paweł: męczennik i apostoł
Szczepan, prorok żydowski
Paweł, nieskazitelny faryzeusz
Świadkowie Chrystusa
Pełnia Ewangelii: Piotr w Cezarei
Wizja Piotra w Jafie
Żydzi i poganie razem
Moc Ewangelii: Paweł w Azji Mniejszej
Głoszenie Boga poganom
Porażki
Miłosierdzie Boga
Piotr, Paweł i Jakub w Jerozolimie
"Sobór" w Jerozolimie
Paweł w Grecji: Ateny i Korynt
Europa wzywa
Z miasta dO miasta
Paweł w Atenach
Paweł założycielem Kościołów
Różnorodność i jedność
Współpracownicy
Kościół Boży
Ku Jerozolimie
Różne "ja" Pawła i drogi Boże
W Jerozolimie
Więzienia i procesy
Pod znakiem Męki
W ślad za Chrystusem
Następstwo obrazów
Dopełnienie misji Pawła
Zupełnie swobodnie i bez przeszkód
Nieść śmierć i nieść życie
Część druga Listy Pawłowe
Skąd przychodzi Paweł?
Z ludU Izraela
Z ówczesnego świata
Dokąd zmierza?
Konwertyta
Spotkanie z Jezusem Chrystusem


Wstęp

U kresu swego życia, w okresie od września 1998 do marca 2001 roku, Jacuqes Guillet opublikował dwadzieścia sześć artykułów, napisanych w formie "odcinków" dla czasopisma poświęconego refleksji i formacji chrześcijańskiej "Croire aujourd'hui". Niniejsza książka, której powstania pragnął, jest zbiorem wspomnianych artykułów: są one lekturą Listów Pawłowych i Dziejów Apostolskich, dokonaną przez jednego z najwybitniejszych egzegetów francuskich na przestrzeni całego życia.
Jacques Guillet zmarł 28 września 2001 roku, gdy miał się rozpocząć druk niniejszego zbioru. Ta pośmiertnie wydana książka pozwala nam ponownie usłyszeć głos o. Guilleta i cieszyć się pisarstwem, które - przy rozległym spojrzeniu na początki chrześcijaństwa - nigdy nie zapomina o precyzji szczegółu.
Prezentacja tego dzieła jest dla mnie - jezuity z innego już pokolenia - okazją do wyrażenia uznania i wdzięczności, dzielonej przez współbraci i czytelników o. Guilleta. Jako młody jezuita miałem przyjemność spotkać go osobiście: był wówczas odpowiedzialny za studia w nowicjacie w Lyonie; dzięki niemu mogłem również wejść w pewną tradycję intelektualną, do której wnosił wybitny wkład, począwszy od końca drugiej wojny światowej. Związany z jezuitami tworzącymi czasopismo "Croire aujourd'hui", utrzymywał z jego redakcją relacje oparte na prostocie i serdeczności.
Dzieje Apostolskie i Listy Pawłowe: z charakterystyczną dla siebie pewnością i pedagogią Jacques Guillet wprowadza nas w zażyłe relacje, jakie sam utrzymywał ze św. Pawłem, Apostołem początków Kościoła. Wskazuje nam od razu na napięcie, jakie istnieje między Pawłem a Łukaszem, między wędrownym założycielem wielu Kościołów, podróżującym przez Azję Mniejszą i po basenie Morza Śródziemnego, a ewangelistą opowiadającym o życiu Jezusa. W ten sposób zostają szczęśliwie zestawione dwa portrety Pawła: jeden jest autorstwa Łukasza, kronikarza narodzin Kościoła w Dziejach Apostolskich, a drugi zarysowuje się w listach, pisanych przez Pawła w porę i nie w porę. A zatem niniejsza książka pozwala zrozumieć decydującą rolę, jaką Paweł odegrał w ekspansji chrześcijaństwa, i pomaga przybliżyć czytelnikowi swoiste dla niego rozumienie misterium chrześcijańskiego. Zarazem pozwala dostrzec, w jaki sposób dwa "autoryzowane"
głosy, w dwóch odmiennych perspektywach, opowiadają o genezie Kościoła.
Ojciec Guillet podkreśla wewnętrzną różnorodność Dziejów Apostolskich. Faktycznie, od samego początku opowiadania wyróżniają się trzy postacie, pozwalając tym samym wyróżnić jak gdyby trzy "cykle": Szczepan, prorok żydowski, Paweł, nieskazitelny faryzeusz, i Piotr, rybak z Galilei, który stanął na czele grupy chrześcijan. Książka mówi o "złożoności rozwoju chrześcijaństwa" w świetle relacji, jakie utrzymują ze sobą owe trzy wielkie postacie. Czyż Paweł nie zawdzięcza swego nawrócenia Szczepanowi, w zabiciu którego uczestniczył? "Zawziętość Szawła doprowadziła do śmierci ucznia Jezusa, który zdobędzie wiarę prześladowcy", pisze o. Guillet w jednej ze swych zwięzłych formuł. A czyż Apostoł pogan nie przeciwstawi się żywo Piotrowi, kiedy ten ostatni będzie skłonny iść na ustępstwa faryzeuszom, którzy uwierzyli w Jezusa, i "znormalizować" przystępowanie do Kościoła nawróconych pogan poprzez wymaganie, by wpierw stali się żydami?
(...)
Paul Legavre SJ
Redaktor naczelny "Croire aujourd'hui"


Fragment tekstu

(...)
W ślad za Chrystusem
Kiedy Paweł powraca do Jerozolimy po około dwunastu latach zakładania Kościołów w różnych zakątkach świata, nieprzerwanych podróży i najróżniejszych trosk, sprawy uległy poważnym zmianom Paweł przebył setki kilometrów, wielokrotnie przeprawiał się przez różne morza, nawiązał niezapomniane przyjaźnie, często też był przedmiotem nienawiści. Paweł żyje w świecie, stale zatroskany o przyszłość, pełen nowych projektów i obaw.
Na zaproszenie Jakuba wchodzi do świątyni, by świadczyć o tym, że jego chrześcijańska wiara nie oddaliła go od tradycji żydowskiej. Ale znany jest zbyt wielu osobom i jego pojawienie się w świątyni wystarcza, by obudzić wspomnienia, a może i podejrzenia. Na krzyk podniesiony przez kilku fanatyków rzuca się nań wrogi tłum, gotowy zadać mu śmierć (Dz 21, 30-32). Wybawia go dopiero przybycie uzbrojonej straży.
W tym miejscu zaczyna się to, co moglibyśmy nazwać - nie zapominając wszakże o różnicach - "męką" Pawła. Albowiem o ile jasne jest, że Łukasz naszkicował paralelę między przybyciem Pawła do Jerozolimy a drogą Jezusa idącego na śmierć (Dz 21, IŁ Łk 18,32), to przecież nie usiłował rozwijać jej poprzez sztuczne zestawienia. Ogranicza się do rzucenia światła pochodzącego od Jezusa na fakty, o których mowa
jest w dostępnych mu dokumentach. Pójście za Chrystusem nie oznacza odtwarzania każdego z Jego gestów, ale dotarcie do ich źródła, co w nowych sytuacjach oznacza ukazanie ich światła i mocy.(...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału: Paul, 1'apotre des nations

Copyright Bayard Editions, 2002
Copyryght by Wydawnictwo eSPe, Kraków 2003

Redakcja Agnieszka Strzelecka

Projekt okładki Rafał Szłapa

Skład i łamanie Krzysztof Rogalski

Za zezwoleniem Przełożonego Wyższego
Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów,
L. dz. 54/03 z dnia 5 marca 2003 r.
ks. Tadeusz Suślik SP, Prowincjał
Wydanie I Kraków 2003

ISBN 83-89167-32-8

Wydawnictwo eSPe,
31-457 Kraków, ul. Meissnera 20
tel.: 012/411-28-51,
espe@pijarzy.pl; www.espe.pl

Druk: GRAFPRES, tel.: 012/412 12 45









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania