Alan Loy McGinnis

Sztuka motywacji

Kategoria  psychologia

Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Cena 19.00 zł
ISBN 978-83-85435-11-2
149 stron
format 120x190 mm
oprawa miękka
Warszawa 1992 r.
waga 0.145 kg
nr kat. Rhema 06375
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Tą książką powinni natychmiast przeczytać wszyscy ci szefowie, którzy nigdy wcześniej jej nie czytali. Nie mówiąc już o tych, którzy szefami niezłomnie zamierzają zostać. A także o nauczycielach i rodzicach.
Dlaczego powinniśmy wziąć tą książką do raki i do serca? Z jednego powodu - bo jest mądrościążyciową, wielokrotnie sprawdzoną. Mądrością, która przynosiła efekty i powinna przynosić je nadal(...) Arcyciekawe! Pasjonujące bardziej niż wiele książek sensacyjnych! A jakie optymistyczne...
(Sztandar Młodych z dn. 12.10.1992r.)
Jest to książka praktycznie dla wszystkich. Zawarte w niej zasady może i powinien stosować zarówno biznesmen, jak i związkowiec, nauczyciel i rodzic, manager i ksiądz.
Lektura obowiązkowa, polecam!
(Gazeta Wyborcza z dn. 14.03.1994 r.)


Spis treści

Podziękowania
Przedmowa
1. Psychologia inspiracji
2. Oczekiwać tego, co najlepsze
3. Skrojony na miarę plan motywacji
4. Wybrać doskonałość
5. Jak dawać sobie radę z niepowodzeniem
6. Rozwijanie wewnętrznej siły
7. Potęga opowieści o sukcesie
8. Sekret gromadzenia małych osiągnięć
w jeden wielki sukces
9. Kiedy chwalić, a kiedy ganić
10. Wola zwycięstwa
11. Co robić, by ludzie chcieli ze sobą współpracować
12. Jak postępować z denerwującym intrygantem
13. Osobowość przywódcy
14. Pomagaj innym w rozwoju i uczyń z tego
największą radość swego życia


Wstęp

(...)
Gdy ukazała się drukiem moja pierwsza książka, zatytułowana " Sztuka przyjaźni", zaczęto zwracać się do mnie z różnymi dziwnymi prośbami. Dzwonili szefowie różnych korporacji prosząc, żebym przyjechał i porozmawiał z ludźmi kierującymi firmą. Okazało się, że mają problemy z motywacją pracowników, zwłaszcza tych młodszych. Z początku nie byłem przekonany, że specjalista od stosunków rodzinnych, który prawie nic nie wie o businessie, może mówić ludziom, jak mają zarządzać przedsiębiorstwami. Ponieważ jednak większość moich badań i artykułów dotyczyła zgodnego współżycia w ogóle, zacząłem zastanawiać się nad sposobem niesienia pomocy ludziom interesu i nad wprowadzaniem tych zasad w życie.
Chociaż psychologia w znacznym stopniu określiła mechanizmy motywacji, byłem pewien, że najwięcej dobrych pomysłów na inspirowanie ludzi znajdę w historii. Przebadałem wiele biografii, sięgając nawet do Aleksandra Wielkiego, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób zdolni przywódcy zachęcali innych do większego wysiłku. Moje badania ujawniły, że istnieje zaledwie tuzin zasad wydobywania tego, co w nas najlepsze, i że ludzie sukcesu stosowali je na długo przed tym, zanim psychologia otrzymała swoją nazwę. Odkryłem ponadto, że chociaż o Jezusie napisano grube tomy, rzadko przyglądano się mu właśnie od tej strony. To dziwne, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że był najbardziej inspirującą postacią w historii.


Fragment tekstu

(...)
Tęsknota za motywacją
Historia pokazuje, że prawie w każdej sferze życia istnieje próżnia, którą może wypełnić ten, kto tylko potrafi stworzyć odpowiednią wizję, a potem energię ludzką skierować ku wspaniałym celom.
Zdaniem niektórych przywódców ludzie są zasadniczo leniwi i niej chcą żadnej zachęty. Z taką opinią spotykamy się w wypowiedziach ludzi kierujących handlem, gdy mówią, że w sprzedawcach nic nie jest w stanie rozniecić ognia, a także w narzekaniach nauczycieli, gdy mówią, że uczniom zwyczajnie brak motywacji.
Tymczasem R. J. Włodkowski, profesor z University of Wisconsin, twierdzi, że nie ma ludzi całkowicie pozbawionych motywacji. Proponuje bardziej precyzyjne stwierdzenie: "Ten chłopiec nie ma motywacji do uczenia się ze mną". Przecież podczas wyprawy na ryby, Harry poderwie się z łóżka o trzeciej nad ranem i okaże mnóstwo zainteresowania. Wystarczy popatrzeć, jak zdecydowanie pracownicy wyjeżdżają po pracy z parkingu, by zrozumieć, że nie cechuje ich lenistwo. Spieszą się do swoich wieczornych zajęć, chociaż niektóre na pewno będą wymagały większego wysiłku niż praca w fabryce.
A zatem rola przywódcy nie polega na tym, żeby ludzi leniwych zmieniać w pracowitych. Chodzi raczej o skierowanie istniejącej już: energii ku godniejszym celom. Ludzie nie cierpią bezczynności i nudy. Zazwyczaj są zadowoleni z szefa, który potrafi ich nauczyć, jak j cieszyć się pracą, albo z nauczyciela, który wie, jak wpoić uczniom zamiłowanie do nauki, dzięki czemu gładko mija każdy szkolny dzień.
O pewnej matce, która zachęcała swoje dzieci
Rancho Łazy B. Ranch to 260 mil kwadratowych ziemi na granicy Nowego Meksyku i Arizony. Jest własnością rodziny Dayów od roku 1881. Gdy Harry'emu i Adzie Mae Day miało się urodzić pierwsze dziecko, pojechali do szpitala w odległym o 200 mil El Paso. Ich życie nie było łatwe. W czteroizbowym domu, zbudowanym z suszonej na słońcu cegły, nie było bieżącej wody ani prądu. W okolicy nie było szkoły. Można by pomyśleć, że perspektywy intelektualnego rozwoju ich córeczki Sandry przy tak ograniczonych możliwościach rysują się raczej nieciekawie.
Ale Harry i Ada Mae byli marzycielami i nie pozwalali, żeby otoczenie w jakikolwiek sposób ich ograniczało. Po śmierci ojca Harry przejął farmę zamiast rozpoczynać studia w Stanford University, ale nigdy nie stracił nadziei, że pewnego dnia jego córka będzie tam studiować. Ada Mae prenumerowała takie gazety i czasopisma jak "Vogue" i "The New Yorker". Gdy Sandra skończyła cztery lata, matka zaczęła uczyć dziecko domową metodą Calverta, a później dopilnowała, żeby dziewczynka chodziła do najlepszych szkół. Brat Sandry Alan opowiadał, że pewnego lata cała rodzina wsiadła do samochodu i wyruszyła na wyprawę do stolic stanowych na zachód od Missisipi. "Zwiedziliśmy wszystkie najciekawsze miejsca, w końcu jednak musieliśmy wracać do domu".
Sandra rozpoczęła studia w Stanford, potem ukończyła wydział prawniczy i ostatecznie została pierwszą sędziną Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Na uroczystość zaprzysiężenia przyjechała cała rodzina Dayów. Podczas ceremonii Alan uważnie obserwował, jak siostra wkłada togę, a potem zbliżył się do miejsca, gdzie siedziała wśród innych sędziów. Sandra rozejrzała się, zauważyła swoich najbliższych, popatrzyła na nich i wtedy z jej oczu popłynęły łzy.
Co sprawia, że kobieta pokroju Sandry Day O'Connor może tak wiele osiągnąć? Inteligencja - z pewnością tak. I dużo wewnętrznego uporu. Ale jej sukces to również dzieło zdecydowanej kobiety z niewielkiego rancho, która godzinami czytała dzieciom książki. To jest także zasługa rodziców pokazujących dzieciom różne godne zainteresowania miejsca.(...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału
Bringing Out the Best in People
Przekład
Władysław Wojciechowski
Redakcja
Elżbieta Derelkowska
Korekta Elżbieta Wygoda
Opracowanie graficzne okładki Studio Kurczak
Wydanie dziewiąte (2000)
Copyright 1985 by Augsburg Publishing House
Licensed edition
Copyright for the cover photo by Bav - Helga Lade Fotoagentur
All rights reserved
Copyright for the Polish edition
1992 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio"
Wszelkie prawa wydania polskiego zastrzeżone. Książka, ani żadna
część nie może być przedrukowywana, ani w jakikolwiek inny sposób
reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach
publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy. W sprawie
zezwoleń należy zwracać się do: Oficyny Wydawniczej "Vocatio",
02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 41
e-mail: vocatio@vocatio.com.pl;
http: www.vocatio.com.pl
Redakcja: tel. (0-22) 648 54 50, fax (0-22) 648 63 82
Dział handlowy: tel. (0-22) 648 03 78, fax (0-22) 648 03 79
Księgarnia wysyłkowa "Vocalio" tel. 0-603 861 952 skr. poczt. 54, 02-798 Warszawa 78
ISBN 83-85435-11-5
Druk i oprawa: Zakłady Graficzne im. KEN S. A., Bydgoszcz







Inne książki tego autora




Sztuka życia (książka)
Alan McGinnis
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
12.00 zł

Sztuka przyjaźni (książka)
Alan Loy McGinnis
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
15.00 zł








Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania