Zenon Marzec

Służba Boża świadków Jehowy

Kategoria  sekty egzorcyzmy

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON
Cena 10.50 zł
ISBN 83-88465-54-6
135 stron
format 120x200 mm
oprawa miękka
Kraków 2002 r.
waga 0.144 kg
nr kat. Rhema 06015
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Współcześnie jesteśmy świadkami powstawania i niesłychanej wręcz ekspansji różnego rodzaju sekt. Nie możemy tego zjawiska lekceważyć ani umniejszać. Wymaga ono od nas zajęcia określonego stanowiska, najlepiej opartego na pogłębionej wiedzy na ten temat.
Niniejsza publikacja poświęcona jest istniejącej już od ponad wieku organizacji Świadków Jehowy. W sposób prosty i przejrzysty przedstawia głoszone przez nich prawdy wiary, obrzędowość, hierarchię, a także metody pracy. Jej niewątpliwym atutem jest bogaty materiał źródłowy, na który powołuje się autor, omawiając poszczególne zagadnienia, a do którego dotarcie zapewne nie było łatwe.
Książka, będąca kompleksowym, rzetelnym oraz bezstronnym opracowaniem, konfrontuje poglądy Świadków Jehowy z nauką Kościoła katolickiego.


Spis treści

WSTĘP

I. OBRZĘDY ŚWIADKÓW JEHOWY
1. Chrzest
a. Chrzest w chrześcijaństwie
b. Obrzęd chrztu Świadków Jehowy
- warunki przyjęcia chrztu
- przebieg ceremonii chrztu
- znaczenie chrztu
- chrzest Świadków Jehowy i chrzest chrześcijański
2. Dlaczego Świadkowie Jehowy nie uznają bierzmowania?
3. Choroba i śmierć
a. Namaszczenie chorych w chrześcijaństwie
b. Stosunek Świadków Jehowy do choroby i śmierci
- modlitwy za chorych
- obrzędy pogrzebowe u Świadków Jehowy
4. Grzech i wybaczenie
a. Pokuta w chrześcijaństwie
b. Grzech i jego znaczenie u Świadków Jehowy
- problem grzechu
- znaczenie grzechów u Świadków Jehowy
5. Małżeństwo

II. ŚWIĘTA U ŚWIADKÓW JEHOWY
1. Święto Pamiątki
a. Eucharystia w chrześcijaństwie


Wstęp


Świadkowie Jehowy należą do tych wspólnot religijnych, które w całym świecie rozwijają się niezmiernie dynamicznie i zyskują coraz większą liczbę wyznawców. Członkowie tej sekty usiłują wywieść swe korzenie od Jezusa i apostołów, głoszących dobrą nowinę. Często nazywają siebie "chrześcijanami", próbując wyprowadzić swój rodowód od pierwszych chrześcijan. Utrzymują oni, że z chwilą wylania ducha świętego (małą literą!) w dniu Pięćdziesiątnicy "doszło do założenia zboru chrześcijańskiego", którego członkowie mają być protoplastami dzisiejszych Świadków.
Według Świadków Jehowy w II i III wieku doszło do "(...) wielkiego odstępstwa: W rezultacie powstały ogromne systemy kościelne, które nie dbały o zachowanie czystości pierwszego zboru chrześcijańskiego pod względem nauki, postępowania, organizacji i stosunku do świata" . Nadto Świadkowie Jehowy za swego protoplastę uważają nawet Abla, zaś Jezus (...) był największym Świadkiem Jehowy"'. W rozmowach chętnie powołują się także na różnych heretyków średniowiecznych i późniejszych, wśród nich z dumą wymieniając Jana Husa, który zginął na stosie. Twierdzą, że już wówczas cierpieli prześladowania.
Prawda jest jednak inna.(...)


Fragment tekstu

(...)
3. Stosunek do świąt chrześcijańskich
Stosunek do świąt chrześcijańskich u Świadków Jehowy jest wyjątkowo napastliwy, a ich wypowiedzi o świętach chrześcijańskich mijają się z faktami.
Szczególnie ostro atakują oni niektóre istniejące lub nawet wymyślone przez nich zwyczaje, łączące się z obchodami Wielkanocy. Nie wspominają przy tym ani słowem o prawdziwym znaczeniu tego święta, ani o jego obchodach liturgicznych. Jeden z artykułów, pt. Czym jest dla ciebie Wielkanoc? , w bardzo zjadliwej i złośliwej formie opisuje
niektóre zewnętrzne formy uroczystości wielkanocnych (procesje), a także towarzyszące temu świętu świeckie zwyczaje, np. wypieki słodyczy lub malowanie pisanek. Sprowadza obchody tego święta do symbolu królika i zwyczaju obdarowywania siebie prezentami (czy taki naprawdę istnieje?). Znaczenie tych symboli jest krańcowo przejaskrawione.
Następny artykuł w tymże czasopiśmie, pt. Jak na Wielkanoc zapatruje się Bóg?, kreśli z przesadą związki tego święta ze zwyczajami pogańskimi i ludowymi. Niemal utożsamia treść święta Wielkanocy z wierzeniami pogańskimi: "Nie ulega zatem wątpliwości, że dzisiejsza Wielkanoc jest przesiąknięta pogańskimi rytuałami i zwyczajami" . Zamieszczona obok kolorowa ilustracja przedstawia tańczących wokół ogniska ludzi obojga płci w dawnych strojach, a podpis informuje, jakoby był to obrzęd o symbolice chrześcijańskiej, należący do zwyczajów wielkanocnych.
W dalszej części cytowanej publikacji autorzy przekonują czytelników, że Wielkanoc jest "zlepkiem zwyczajów pogańskich i dawnych obrzędów religii fałszywych" . Z rozważań wynika, jakoby Wielkanoc była wymysłem czysto ludzkim, nie opartym na Biblii. Zdaniem autorów jedynym świętem, które należy upamiętniać, jest rocznica śmierci Jezusa, obchodzona 14 Nisan . W czasopiśmie "Strażnica", w artykule Wielkanoc czy Pamiątka. Co powinno się obchodzić? , czytamy znowu, że obchodzenie Wielkanocy ma źródła pogańskie. Argumentem kluczowym, by nie obchodzić tego święta, jest pogląd, że w Biblii nie ma nakazu jego obchodzenia.
(...)


Strona redakcyjna

REDAKCJA I PROJEKT GRAFICZNY Wydawnictwo "SCJ"
KOREKTA JĘZYKOWA Agata Chadzińska

NIHIL OBSTAT
ks dr hab. Stanisław Hałas SCJ
IMPRIMATUR
Kuria Metropolitalna
Kraków, 27.03.2002r. Nr 651/2002
bp Jan Szkodoń

ISBN 83-88465-54-6

Copyright 2002 Wydawnictwo Księży Sercanów "SCJ"
ul. Saska 2, 30-715 Kraków
Tel./fax: O (prefiks) 12 290-52-98 O(prefiks) 12290-52-99
e-mail: ksiazkiscj@inetia.pl
www.wydawnictwo.scj.of.pl

Druk: Wydawnictwo i Drukarnia Pijarów; Kraków 2002









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania