św. Alojzy Gonzaga

Świat Aniołów

Kategoria  maryjne

Wydawnictwo Calvarianum
Cena 9.10 zł
ISBN 83-87395-21-8
56 stron
format 140x200 mm
oprawa miękka
Kalwaria Zebrzydowska 200
waga 0.760 kg
nr kat. Rhema 05941
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Spis treści
Przedmowa do drugiego wydania polskiego
Pismo Święte o Aniołach
I. Pokora św. Aniołów
II. Piękność św. Aniołów
III. Ilość św. Aniołów
IV. Stopnie św. Aniołów
V. Św. Michał Archanioł
VI. Św. Gabriel Archanioł
VII. Św. Rafał Archanioł
VIII.Św. Anioł Stróż
IX. Szczęśliwość św. Aniołów
Rozmowa z Bożym Majestatem
Refleksje
Aniołowie według Młodzieńca Anielskiego
Kalendarium życia
Bibliografia


Wstęp

(...)
Przedmowa do drugiego wydania polskiego
Świat aniołów pozostaje najważniejszym, oprócz listów, dziełem pisarskim św. Alojzego Gonzagi. Rozważania i refleksje anielskie Świętego młodzieńca spisał, zredagował, ogłosił drukiem jego współczesny i biograf zarazem, O. Wirgiliusz Cepari. Uczynił to na polecenie O. Wincentego Bruno, który znając wielkie nabożeństwo św. Alojzego do dobrych duchów, pragnął ocalić te piękne i czyste myśli dla potomnych. Wiązało się to z pomysłem O. Wincentego wydania książki o rozmyślaniach i św. Alojzy - przebywający wówczas w nowicjacie w Rzymie - został poproszony o napisanie rozdziału o aniołach.
Na Świat aniołów trafiłem z racji moich wieloletnich zainteresowań angelologicznych. Korzystałem z pierwszego i jedynego dotychczas znanego mi wydania polskiego z roku 1914. Krótkie to dziełko natychmiast ujęło mnie swym czystym, wewnętrznym blaskiem, tonem żarliwym i spokojnym na przemian, wywodem mądrym, a przy tym tak prostym i logicznym. Przy typowej dla św. Alojzego łagodności, dzieło to promieniuje jakąś ponadczasową mocą, wydaje się że i dziś u progu XXI wieku nie straciło nic ze swej aktualności. Przygotowując nową edycję na bazie wydania chyrowskiego, starałem się zachować piękny styl ówczesnego przekładu, dostosowując jedynie język do wymagań współczesnej ortografii polskiej. Liczne cytaty biblijne podałem za czwartym, wzorcowym wydaniem Biblii Tysiąclecia (Wydawnictwo Pallotinum, Poznań-Warszawa 1989).
Chcąc przybliżyć twórczość i osobę św. Alojzego Gonzagi współczesnemu człowiekowi, bo postać to dzisiaj jakby nieco zapomniana, naszkicowałem w drugiej części książki sylwetkę duchową i angelo-logię Młodzieńca Anielskiego, dołączyłem kalendarium jego krótkiego, liczącego zaledwie 23 lat życia. Wszystkie reprodukowane tu ilustracje wybrałem z biografii O. Cepariego.
(...)


Fragment tekstu

(...)
Refleksje
1. Mówi do nas Pan: "Jeżeli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego..., do nich należy bowiem królestwo niebieskie!" Jeżeli więc chcemy być w niebie, musimy posiadać cechy dzieci, musimy mieć usposobienie dobrych dzieci.
Dzieci dobre są proste, bez obłudy i fałszu; są czyste na duszy i ciele; nie robią sobie nic ze czci lub braku czci; nie kłócą się z nikim, lecz darowują wszystkim; nie obrażają nikogo i nie mszczą się obrażone; są pełne szacunku i chętnie ulegają swym przełożonym.
Są to także cnoty chrześcijańskie, jakie posiadał sam Jezus Chrystus, wzywając nas do ich naśladowania: "Uczcie się ode mnie, gdyż jestem cichy i pokornego serca!" W tych dwóch cnotach zawierają się wspomniane cechy serc dziecięcych.
2. Tak samo mówi Pan: "Ktokolwiek się uniży, jak dziecko, ten będzie większy w królestwie niebieskim!" Jak prawdziwie pisze Apostoł, że mądrość ciała jest wrogiem mądrości Bożej. Na świecie bowiem tych wyżej cenią, którzy wyżej potrafią się wspiąć po szczeblach chwały; lecz u Boga tacy nic nie znaczą. Przeciwnie! Ci, którzy skwapliwie uniżają się pod stopy wszystkich, ci naprawdę są wielcy w oczach Boga i w niebie zostaną wywyższeni nad wszystkich innych, według Mędrca: "O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana" (Syr 3:20).
3. Im więcej się człowiek uniża przed innymi, tym będzie większy; gdyż, im kto pokorniejszy, tym podobniejszy i bliższy Chrystusa, naszego Pana, który jest nad wszystkimi. A jeżeli tak jest, to chrześcijanie i osoby duchowne winny ubiegać się nie o pierwszeństwo i wybitne stanowiska, ale raczej o miejsce ostatnie; kto bowiem pragnie dla siebie pierwszego miejsca na ziemi, ujrzy się zawiedzionym w niebie. Nie troszczmy się więc o zajaśnienie wielkością przed innymi, lecz usiłujmy stanąć niżej od wszystkich; nie ten jest lepszy i sprawiedliwszy, kogo więcej czczą, lecz przeciwnie, im kto sprawiedliwszy, tym jest on większy i godniejszy wszelkiej czci.(...)


Strona redakcyjna

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
S. M.
OPRACOWANIE GRAFICZNE
REDAKCJA TECHNICZNA I SKŁAD
Herbert Oleschko
KOREKTA
Krystyna Kot
ZA ZGODĄ WŁADZ KOŚCIELNYCH
ISBN 83-87395-21-8
Wydawnictwo OO Bernardynów ,,Calvarianum"
Kalwaria Zebrzydowska, ul. Bernardyńska 46
DRUK I OPRAWA
Poligrafia Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego
ul. Konfederacka 6, 30-306 Kraków;
tel. (012)266-40-00









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania