Uwem Akpan

Powiedz, że jesteś jedną z nich

Kategoria  powieść

Wydawnictwo WAM
Cena 39.90 zł
ISBN 978-83-277-0118-3
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.338 kg
nr kat. Rhema 49119
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Kenia. Jedenastoletnia Maisha sprzedaje na ulicy swoje ciało, żeby zarobić na szkołę dla swojego braciszka. Dziesięcioletni chłopiec Kotchikpa i jego pięcioletnia siostra Yeva marzą o zaspokojeniu głodu. Wuj obiecuje im lepsze życie i sprzedaje ich w niewolę - za motor. Kilkuletnie dziewczynki, aby móc nadal się przyjaźnić w poróżnionej religijnie Etiopii, stwarzają język - funkcjonujący bez słów. Muzułmański nastolatek fałszywie oskarżony o apostazję modli się, by zdołał uciec przed islamistami i nie został rozpoznany przez chrześcijan. W Rwandzie malutki Jean wciąż rozkłada ręce mamy i prosi, aby się zbudziła. Jej palce zginają się bezwiednie z powrotem.

To książka dla tych, którzy mają odwagę dowiedzieć się, jak wygląda życie gdzie indziej. Opowiada o tym, co dzieje się z afrykańskimi dziećmi w trakcie trwających tam nieprzerwanie konfliktów. Świat nie patrzy na nie. Opowieść Uwema Akpana zmusza nas do zatrzymania się na chwilę razem z ludźmi, których istnienia i losów nawet nie przeczuwamy.
Chcę, aby usłyszano ich cichy głos, aby ujrzano ich twarze
Uwem Akpan, rodowity Nigeryjczyk, w wywiadzie dla The New Yorker

"Nie tylko wybór tematu czyni pisarstwo Akpana jednocześnie tak zdumiewającym, wyrazistym i przerażającym; sprawia to jego talent w posługiwaniu się metaforą i obrazem, jego umiejętność wnikania w bohaterów i miejsca. [...] Uwem Akpan pozwolił tym dzieciom przemówić, a współczucie i artyzm jego opowiadań poruszają do glębi i napełniają wdzięcznością".
Washington Post Book World

"Zadziwiający, debiutancki zbiór opowiadań. [...] Akpan nie sili się na surrealistyczne efekty. Przytacza przykłady niedoli, które są realne. [...] Łączy ze sobą wiedzę na temat ubóstwa i toczących się w Afryce konfliktów z wybitnie literackim podejściem do opowiadania historii, ukazując grozę przez pryzmat szeroko otwartych dziecięcych oczu".
New York Times

"W skorumpowanej i targanej wojnami Afryce - przedstawionej w tym ascetycznie pięknym, debiutanckim zbiorze opowiadań - tożsamość nie jest stała, nigdy nie można jej ufać. [...]Nie sposób zapomnieć bohaterów Akpana oraz niczym zaczerpniętego z koszmaru grozy ich świata.
People
(Rh)


Spis treści

Świąteczna uczta
Gabon obiecany
Co to za język?
Luksusowe karawany
Pokój moich rodziców
Posłowie
Podziękowania
Nota o autorze
Rozmowa z Uwemem Akpanem
Pytania i tematy do dyskusji









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania