Bp Jan Szkodoń

Zbuntowany przed Bogiem (książka)

Kategoria  popularnonaukowe

Wydawnictwo Petrus
Cena promocyjna 5.00 zł 27.90 zł
oszczędzasz 22.90 zł
ISBN 978-83-7720-138-1
w sprzedaży od 13.12.2012
waga 0.236 kg
nr kat. Rhema 38434
                                   Notka

Zbuntowany przed Bogiem to swoisty modlitewnik dla ludzi obrażonych na Kościół. A takich ludzi nie brakuje. Autor tej książki dostrzega słabości ludzi Kościoła, świeckich i duchownych, ale nie pała świętym oburzeniem, nie grzmi, lecz rozumiejąc ludzką słabość, z ogromną cierpliwością i pokorą stara się wyprowadzić zniechęconych i zbuntowanych ze stanu przygnębienia, czy niejednokrotnie wręcz zgorszenia i zwyczajnie modli się z nimi.

RECENZJE
Bardzo dziękuję Wydawnictwu PETRUS, że wydaje kolejną książkę biskupa Jana Szkodonia, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Cieszę się, że biskup Jan apostołuje także przez książki o tematyce duchowej i pastoralnej. Wydaje się, że książka "Zbuntowany przed Bogiem" wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka. Wielu ludzi jest dziś zniechęconych: brakiem pracy, niesprawiedliwością, cierpieniem, bezradnością wobec sytuacji w rodzinie. Nie brakuje też zniechęconych do Kościoła i jego duchowieństwa. Biskup Jan podejmuje z odwagą problem, odpowiadając na pytania. Są one zbiorem opinii, wypowiedzi, wątpliwości wielu ludzi, którzy przytaczają różne przyczyny zniechęcenia, rozczarowania, a nawet zgorszenia. Te "zwierzenia zbuntowanego" biskup Jan wyjaśnia, łagodzi, oświetla spojrzeniem wiary w drugiej części każdego z tematów, by ostatecznie zaproponować (w III punkcie) modlitwę w tej intencji. Może kogoś zaskoczyć to, że w pytaniach Redakcji znajdują się jednostronne, często krzywdzące opinie o księżach. Ale te opinie mające może czasem uzasadnienie, są przekazywane w społeczeństwie i dla pewnej grupy ludzi stanowią subiektywne usprawiedliwienie ich obojętności religijnej. Próba, by człowiek w takich poglądach stanął ze swoim rozczarowaniem przed Bogiem, wydaje się bardzo pożyteczna. Wydawnictwu PETRUS oraz wszystkim korzystającym z modlitewnika życzę błogosławieństwa Bożego.
Kard. Stanisław Dziwisz
Gdyby choć raz nastała całkowita cisza.
Gdyby niepewne i przypadkowe
zamilkło, i sąsiedni śmiech,
gdyby szmery moich zmysłów
nie utrudniały mi czuwania:
Wtedy mógłbym jedną tysiąckrotną
myślą przeniknąć cię aż po twój kres.
(Rainer Maria Rilke, Z księgi godzin)


Oddana do rąk Czytelnika kolejna książka ks. bpa Jana Szkodonia Zbuntowany przed Bogiem, może okazać się bardzo pomocna wszystkim, którzy z całą odpowiedzialnością angażują się w rozwój swojej wiary. Wiara bowiem, jak mówi Tomas Hŕlík, "nie jest tym samym, co visio beatifica, niczym nie zakłócone, uszczęśliwiające oglądanie Boga. Wiara jest rzeczywistością ziemską, należy do kondycji pielgrzymów - a przecież do kondycji tej, a zatem i do wiary, należy też wszelka podatność na zranienie, wszelkie trudności, jakie ludzie w swej drodze napotykają, a więc również stała obecność natarczywych pytań, pokus i wątpliwości". To właśnie owe pytania, pokusy, wątpliwości i rodzące się z nich spontanicznie zniechęcenie staje się punktem wyjścia do rozważań proponowanych przez ks. Biskupa.
Każde z rozważań zawartych w tej książce posiada trzystopniową strukturę. Kolejne stopnie wymagają większej uwagi i zaangażowania, ale też prowadzą w głębsze poznanie i umiłowanie wiary. Pierwsza część każdego rozdziału wydobywa jakby z Czytelnika jego wewnętrzne trudności wiary, których być może on sam nie miałby odwagi sprecyzować i głośno je wypowiedzieć. Nierzadko przecież zdarza się, że nasza wiara przeżywa swoje wewnętrzne dolegliwości, ale - ponieważ czujemy się bezradni - usiłujemy je zlekceważyć lub też uciec od nich. Postępujemy wtedy jak człowiek chory, któremu "coś" dolega, ale ponieważ obawia się trudów leczenia, udaje, że jest zupełnie zdrowy. Kiedy zaś decyduje się skorzystać z lekarskiej pomocy, zdarza się, że bywa już za późno. Wielu ludzi usiłuje żyć "tak jakby Boga nie było" tylko dlatego, że lekceważąc całymi latami wątpliwości i pytania wiary, popadli w takie wewnętrzne sprzeczności, z którymi nie są sobie w stanie poradzić a brak im pokory, by poprosić innych o pomoc. Udają więc przed sobą i przed innymi, że "nie wiedzą", czy Pan Bóg istnieje.
Ks. Biskup, podejmując te problemy, pomaga Czytelnikowi odkrywać jego wewnętrzne wahania i niejasności wiary oraz rodzące się z nich spontanicznie zniechęcenie duchowe, nie po to jednak, by wyłącznie go pocieszyć, uspokoić i z tym zostawić, ale aby go wprowadzić w twórczą pracę dla wzrostu wiary. Parafrazując znane słowa Cypriana Kamila Norwida: "na miłość trzeba pracować", możemy powiedzieć, że "na wiarę również trzeba pracować".
W drugiej części każdego rozdziału Autor zachęca, by spojrzeć na problemy w świetle Biblii, Tradycji Kościoła oraz nauczania Stolicy Apostolskiej. "Ważne jest umiłowanie Pisma Świętego, a w konsekwencji znajomość wiary Kościoła, która ukazuje nam sens Pisma. To Duch Święty prowadzi Kościół w jego wzrastającej wierze, pozwolił mu i pozwala coraz bardziej wnikać w głębię prawdy" - powiedział młodym Benedykt XVI w Kolonii. Krótkie objaśnienia wiary, jakie Autor proponuje, usiłując wyjść naprzeciw "zbuntowanemu", nie dają bynajmniej pełnej odpowiedzi na zadane uprzednio pytania i zasygnalizowane wątpliwości. Są to raczej zwięzłe podpowiedzi, jaką drogą winien podążać sam Czytelnik, by dojść do prawdy wiary i w ten sposób zwyciężyć pokusę buntu i zniechęcenia. Ono bowiem, kiedy nie zostaje pokonane, staje się nierzadko źródłem stopniowego wewnętrznego odchodzenia od wiary.
Ks. Biskup nie zostawia jednak swojego Czytelnika na etapie intelektualnych dywagacji, pouczeń i wyjaśnień, ale zaprasza - w trzeciej części każdego z rozdziałów - do zrobienia kolejnego kroku: stawania przed Bogiem w szczerości serca, by przed Nim wypowiedzieć wszystkie trudności wiary: ludzkie obawy, lęki, wątpliwości, bunt, zniechęcenia i rozczarowania, jak też głęboko nieraz ukryte duchowe pragnienia i tęsknoty. Rozważania bpa Jana Szkodonia chcą bowiem nie tylko informować, wyjaśniać czy uspokajać, ale nade wszystko pragną karmić wiarę. Książka ta zatem nie ma być jedynie lekturą do czytania, ale także podręcznikiem rozmyślania. Zbuntowany przed Bogiem chciałbym polecić przede wszystkim ludziom młodym, których wiara - będąc na etapie dorastania - przechodzi często przez wewnętrzne kryzysy. Mają one swoje przyczyny w doznawanych wątpliwości czy zniechęceniach. Książka ta może pomóc im zrozumieć prawdę, że przeszkody na drodze wiary, zarówno te rodzące się w ludzkim sercu, jak wynikające z niekorzystnych trendów środowiskowych i cywilizacyjnych, nie muszą być zagrożeniem dla wiary. Wręcz przeciwnie, mogą stać się szansą dla jej wzrostu.
Niech zatem książka ta trafi w ręce wielu zniechęconych w wierze. Jeżeli skorzystają z niej odważnie, ona pomoże im - z łaską Boga - stopniowo przekształcać ludzkie zniechęcenia w duchowy entuzjazm; wewnętrzne wątpliwości wiary w jej pewność; pokusę oskarżania innych w skruchę przed Bogiem; odruch buntu w pokorne stawanie przed Panem; krzyż codziennego zmagania z własnymi słabościami i grzechami w zmartwychwstanie wiary. Nasza wiara podąża przecież drogą Chrystusa, który przyjął poniżenie krzyża tylko po to, aby dostąpić chwały Zmartwychwstania.
prof. Józef Augustyn SJ
Ufamy ludziom, którzy się modlą i z pozycji kolan patrzą na Kościół, który sięga nieba, ale też mocno chodzi po ziemi, a jej proch nie tylko że nieraz go przyprósza, ale nawet kala.
Autor tej książki dostrzega słabości ludzi Kościoła, świeckich i duchownych, ale wpatrzony w ich powołanie, obdarzony przez Boga darem zrozumienia ich problemów, z cierpliwością i pokorą usiłuje wyprowadzić zniechęconych i zbuntowanych ze stanu przygnębienia i nieraz nawet zgorszenia, i zwyczajnie modli się z nimi. Kolana twoje wiedzą więcej niż ty wyznaje za św. Augustynem i modlitwą uspokaja wzburzenia, łagodzi ból i leczy rany. Potrzebujemy takich modlitewników.
Abp Stanisław Nowak

(Rh)  Koszty wysyłki

 
  Płatność z góry

  List ekonomiczny (dostawa do 4 dni) 6,99 zł
  List priorytetowy (dostawa do 2 dni) 7,99 zł
  List polecony (dostawa do 4 dni) 16,49 zł
  Odbiór w kiosku Ruchu (dostawa do 3 dni) 5,99 zł
  Odbiór w punkcie (dostawa do 2 dni) 10,49 zł
  Odbiór w paczkomacie (dostawa do 2 dni) 9,99 zł
  Kurier48 Pocztex (dostawa do 48 godz.) 10,49 zł
  Przesyłka kurierska (dostawa do 24 godz.) 11,99 zł

  Płatność przy odbiorze

  Odbiór osobisty* 0,00 zł
  Odbiór w kiosku Ruchu (dostawa do 3 dni) 8,99 zł
  Odbiór w punkcie (dostawa do 2 dni) 12,49 zł
  Odbiór w paczkomacie (dostawa do 2 dni) 12,49 zł
  Kurier48 Pocztex (dostawa do 48 godz.) 12,49 zł
  Przesyłka kurierska (dostawa do 24 godz.) 14,99 zł
  *Zapraszamy do bezpłatnego odbioru zakupionego towaru w naszej księgarni w Krakowie,
  ul. Lubicz 10, koło dworca głównego PKP (można zapłacić gotówką lub kartą).                               Mapa
  Księgarnia czynna od poniedziałku do piątku od 9 do 17 i w soboty od 9 do 14.                                                                                                                                                      


Inne książki tego autoraSingiel. Szczęście czy porażka (książka)
bp Jan Szkodoń
Wydawnictwo Petrus
5.00 zł
Książki o podobnej tematyceJezus mówi do ciebie. W miłości Jezusa odnaleźć pokój i szczęście (książka)
Sarah Young
Esprit
27.00 zł

Uwolnienie serca. Powrót starszego brata (książka)
Neal Lozano
Wydawnictwo Odnowy w Duchu św. - Łódź
14.00 zł

Singiel. Szczęście czy porażka (książka)
bp Jan Szkodoń
Wydawnictwo Petrus
5.00 zł

Niewidzialni. Osobiste świadectwo 1938-1956 (książka)
Fulla Horak
Wydawnictwo AA - Kraków
41.00 zł

Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza spiżowej bramy (książka)
Wolińska-Riedi Magdalena
Wydawnictwo Znak
36.00 zł
Notatki z podziemia (książka)
o. Adam Czuszel
SHERITH-
30.00 zł

Śmierć? Każdemu polecam! o.Joachim Badeni w rozmowie z A.Petrową-Wasil (książka)
o. Joachim Badeni, Alina Petrowa-Wasilewicz
Dom Wydawniczy Rafael
23.00 zł

Spotkania akademickie (książka)
Abp Józef Życiński
Wydawnictwo Petrus
5.00 zł

Fakty i słowa (książka)
Zofia Starowieyska-Morstinowa
Wydawnictwo Petrus
5.00 zł

Utkani apostołowie. Cud zapisany w tkaninach (książka)
Aleksandra Polewska
Dom Wydawniczy Rafael
2.00 zł


Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Subskrypcja nowości   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania