Jacek Szczęsny Maciej Bolewski SJ

Modlitwa życia śladami Św.Andrzeja Boboli

Kategoria  biografie

Wydawnictwo WAM
Cena 15.70 zł
ISBN 83-7318-047-8
161 stron
format 150x200 mm
oprawa miękka
Kraków 2002 r.
waga 0.208 kg
nr kat. Rhema 03777
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Słowo na początek
1. Tło rodzinne
Modlitwa z myślą o rodzinie
2. Imię na drogę życia
Modlitwa w związku z imieniem
3. Powołanie chrześcijańskie
Modlitwa w związku z powołaniem do świętości
4. Być uczniem
Modlitwa w trudach uczniostwa
5. Odkrycie powołania w życiu
Modlitwa o pomoc w odkryciu życiowego powołania
6. Droga do profesji
Modlitwa przygotowująca do zawodu
7. Praca jako służba
Modlitwa o dobrą postawę co do pracy
8. Boże prowadzenie życia
Modlitwa o Boże prowadzenie
9. Trudne czasy
Modlitwa o pomoc w trudnych czasach
10. Droga jedności
Modlitwa w drodze ku jedności
11. Przyswajanie śmierci
Modlitwa o dobre przeżycie śmierci
12. Świadek innego świata
Modlitwa w intencji naszej odnowy


Wstęp

(...)
Święty Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski. Dokonało się to na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej z dnia 13 marca 2002 roku, zaś uroczystość ogłoszenia patronatu nastąpiła 16 maja 2002 roku w warszawskim Sanktuarium Świętego - z udziałem Józefa Kard. Glempa, Prymasa Polski, oraz Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego, Petera-Hansa Kolvenbacha SJ. To wydarzenie, dla wielu nieoczekiwane, zgoła zaskakujące, stanowi zakończenie długiego procesu. Warto poznać jego szczegóły, by lepiej pojąć sens Andrzejowego patronatu. Stanowi on nie tylko kulminację dotychczasowych dziejów kultu Świętego, ale także - początek nowego etapu. Im pełniej docenimy pomoc, jakiej Andrzej Bobola udzielał w przeszłości proszącym go o wstawiennictwo, tym bardziej otworzymy się na jego patronowanie - teraz i w przyszłości.
Rozważania, które dalej prezentujemy, mają przybliżyć osobę Świętego na tle jego życia i dziejów kultu. Nie wystarczy, że został on patronem Polski, jeśli nie dotrze do nas osobiście: Patron Polski jest moim patronem! To hasło przyświeca zatem naszym dalszym rozważaniom. A drogą do "przyswojenia" sobie patronatu św. Andrzeja Boboli będzie nie tylko refleksja nad jego dziejami, ale też odniesienie do naszego życia. Nie ograniczamy się do refleksji. Szczególną pomocą ma stać się modlitwa, która z jednej strony korzysta ze wzoru, pozostawionego nam przez Andrzeja, z drugiej strony kieruje się do niego.


Fragment tekstu

(...)
Tło rodzinne
Bobola to nazwisko rodziny, która już istniała kilka wieków, zanim zrodziła świętego - Andrzeja, wielkiego patrona Polski. Początki sięgają XIII wieku. Najstarsza znana dzisiaj wzmianka o Boboli pochodzi z 1223 roku. Dokument księcia śląskiego Henryka Brodatego przekazywał opactwu cysterskiemu w Lubiążu na własność wieś o nazwie Sychowa, zarazem uwalniając wieśniaków spod władzy książęcej i pozwalając na swobodne przemieszczanie się; wśród uwolnionych został wymieniony "Bobola z bratem Secesławem" (Bobola cum fratre sizlao). Zestawienie z imieniem brata wskazuje, że "Bobola" było z początku imieniem osoby, stając się dopiero później nazwiskiem. Obaj bracia przenieśli się przypuszczalnie w okolice innego opactwa cysterskiego, w Henrykowie, do majątku, który w dokumencie z 1239 roku pojawia się pod nazwą Bobolice. Miejscowość o tej nazwie znajduje się dzisiaj kilka kilometrów na północny wschód od Ząbkowic Śląskich. Dokumentalne świadectwo nie jest pochlebne dla "panów z Bobolic", oskarżonych przed księciem o "łotrostwo", czyli rozboje na drogach publicznych. Po procesie stracili oni swój majątek na rzecz opactwa, przenieśli się więc w inne strony. Jako "panowie" należeli do szlachty, pieczętowali się herbem Leliwa, na którym widniał księżyc i gwiazda. (...)


Strona redakcyjna

Wydawnictwo WAM, 2002

Redakcja:
Anna Piecuch

Projekt okładki:
Jadwiga Mączka

ISBN 83-7318-047-8

NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, ks. Krzysztof Dyrek SJ, prowincjał. Kraków, dn. 2 listopada 2002, l.dz. 209/02.

WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 KRAKÓW
tel. (012) 429 18 88 • fax (012) 429 50 03
e-mail: wam@wydawnictwowam.pl

DZIAŁ HANDLOWY
tel. wew. 322, 348, 366 • fax (012) 430 32 10
e-mail: handcl@wydawnictwowam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ:
http://WydawnictwoWam.pl

Druk i oprawa:
Drukarnia Wydawnictwa WAM
ul. Kopernika 26 -31-501 Kraków









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania