Charles Mallard

Myślę więc wierzę. Wierzę więc myślę

Kategoria  młodzież

Wydawnictwo eSPe
Cena 23.00 zł
ISBN 83-89167-62-X
176 stron
format 130x210 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.209 kg
nr kat. Rhema 03743
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Ojciec Mallard idzie pod prąd współczesnych tendencji, a zarazem odpowiada na fundamentalną potrzebę dzisiejszych chrześcijan. Przedstawia fundamenty wiary chrześcijańskiej w formie doskonale skomponowanej rozprawy opartej na Bożym Objawieniu. Wielu czytelników usatysfakcjonuje ten prosty i doktrynalnie pewny wykład wiary. Podczas lektury stwierdzą z ulgą: oto nareszcie ktoś podejmuje nasze pytania i udziela na nie odpowiedzi. Bo Autor w gruncie rzeczy nie poucza o tym, co jest prawdą, lecz odsłania sens, drogę. Czyni to, pozwalając każdemu użyć własnej inteligencji i odwołując się do woli czytelnika.
Wartość tej książki jest tym większa, że rozpatrując wiarygodność chrześcijańskiej wiary, ojciec Mallard czyni to w oparciu o współczesny sposób widzenia świata. Chrystus mówił językiem swoich czasów, dziś musi mówić językiem współczesnych.
Michel Dubost, Biskup Evry

W tej książce wiara, oparta na objawieniu i rozum autonomiczny w swych badaniach spotykają się razem, aby ukazać we wspaniałej harmonii fundamentalne dla każdego odpowiedzi na zasadnicze pytania, których ostatecznie nikt nie może pominąć, chociaż we współczesnym świecie wielu ucieka przed nimi lub stara się je zbagatelizować.
z recenzji ks. prof. Tomasza Jelonka


Spis treści

Słowo do Wydawcy polskiego
Przedmowa
Wstęp

Rozdział
BÓG DO NAS MÓWI
A. W jaki sposób Bóg do nas mówi?
B. Co Bóg nam objawia?
C. Kilka pytań na temat Objawienia

Rozdział
JEZUS WSZYSTKIEGO NAS NAUCZY
A. Zmartwychwstanie
B. Czy w te historie można uwierzyć?
C. Kilka pytań na temat Jezusa jako pełni Objawienia

Rozdział
KOŚCIÓŁ PRZEKAZUJE NAM NAUKĘ JEZUSA
A. Ewangelia, która jest napisana
B. Przekazywanie Ewangelii
C. Nauczanie Kościoła
D. Kilka pytań na temat przekazywania Ewangelii

Rozdział
WIARA - ODPOWIEDŹ CZŁOWIEKA
A. Jak odpowiedzieć Bogu - filozoficzny aspekt wiary
B. Wiara, której miarą jest Bóg - teologiczny aspekt wiary
C. Kilka pytań na temat wiary

Rozdział
WIERZYĆ CZY WIEDZIEĆ?
A.Burzliwe dzieje dwóch zwaśnionych sióstr
B. Jak zachować jedność?
C. Kilka przykładów


Wstęp

(...)
Ojciec Mallard idzie pod prąd współczesnych tendencji, a zarazem odpowiada na fundamentalną potrzebę dzisiejszych chrześcijan.
Idzie pod prąd, przedstawiając fundamenty wiary chrześcijańskiej w formie doskonale skomponowanej rozprawy opartej na Bożym Objawieniu. Jego książka mogłaby nosić tytuł Co Bóg mówi na temat możliwości wiary w Niego. Wiele osób usatysfakcjonuje ona prostym i doktrynalnie pewnym wykładem wiary. Czytając, stwierdzą z ulgą: oto nareszcie ktoś podejmuje nasze pytania i udziela na nie odpowiedzi. I w tym właśnie względzie autor idzie pod prąd.
W dzisiejszych czasach bowiem wielu ludzi odrzuca formę wykładu dydaktycznego. Nie dlatego, żeby nie lubili takich wykładów, jak to się czasem mówi, ale dlatego, że chcą posłuchać, co myślą inni, wyrobić sobie własny pogląd i znaleźć swoją własna drogę. Boją się Boga, który miałby odpowiedź na wszystko albo o którym wszystko byłoby wiadomo. Naznaczeni duchem czasu, określonym przez ewolucję myśli zachodniej - której wyśmienitą analizę znajdziemy w tej książce - nie dopuszczają możliwości, że da się prowadzić racjonalne rozważania na temat Boga czy człowieka... Wolą, ażeby w drodze poprzedzali ich ci, którzy będą ustawiać punkty nawigacyjne, nie zaś wszystkowiedzący kartografowie.(...)


Fragment tekstu

(...)

5. WIERZYĆ CZY WIEDZIEĆ?

Wierzyć czy wiedzieć? Oto już piąty z kolei rozdział tej książki, a drugi, który obraca się wokół tematu wiary. Muszę wyznać czytelnikowi, że wielokrotnie miałem pokusę, aby zagadnienie to poruszyć w poprzednim rozdziale. Jest to jednak problem tak delikatny, że - jak sądzę - dobrze zrobiłem, poświęcając mu odrębny rozdział w naszych rozważaniach.

Rozważania te będziemy prowadzić w trzech etapach:
> najpierw spróbujemy pokrótce wyjaśnić stawiany tutaj problem i przedstawić wszystkie szczegóły interesującego nas zagadnienia;
> następnie poszukamy różnego rodzaju związków między wiarą a wiedzą;
> i wreszcie zaryzykujemy przedstawienie kilku przykładów, które zastąpią tradycyjne "pytania".

A. Burzliwe dzieje dwóch zwaśnionych sióstr
"Wierzyć czy wiedzieć" -już sam tytuł wskazuje na istnienie problemu, ponieważ zawiera dylemat: "czy". To dramat naszej kultury, że o relacjach między religią a nauką, między wiarą a rozumem między "wierzyć" a "wiedzieć" mówi w kategoriach alternatywy. Oznacza to, że zagadnienie przyjęło despotyczną postać ateistycznego uczonego... Uczonego, który wie już tak wiele, że nie potrzebna mu jest wiara, przeciwieństwem tej postawy miałaby być - taka pobożna pokusa pojawia się niekiedy jako reakcja czy przeciwwaga - prosta, naiwna wiara, przyjmującą wszystko bez próby
zrozumienia. Tak oto definitywnie rozdzielono wiarę i rozum: uczony odrzuca wiarę, wierzący zaś odrzuca wiedzę. Niech mi jednak wolno będzie powołać się na autorytet Ludwika Pasteura, ażeby tę alternatywę zburzyć. Otóż ten wielki uczony mawiał: "Mało wiedzy oddala od Boga, dużo wiedzy przybliża do Niego". W ten sposób rodzi się możliwość spotkania między "wierzyć" a "wiedzieć", można zacząć wyswabadzać się od konieczności dokonania wyboru i nabrać nieco dystansu. Jednym zaś z najlepszych sposobów, aby uwzględnić jakieś zjawisko, nie ulegając mu, jest obserwacja i ustalenie jego pochodzenia.

1. Od "szaleństwa krzyża" do wszechmocnej teologii
Chrześcijaństwo rodzi się z judaizmu, ale już od samego początku zostaje skonfrontowane ze światem grecko-rzymskim. Postawi to przed szerzącymi ewangelizację pewne problemy, ponieważ głosząc Chrystusa, nie będą oni mogli odwoływać się do kultury Starego Testamentu, spotkają bowiem w świecie greckim ludzi do tego stopnia biegłych w myśleniu i refleksji filozoficznej, że owa filozofia będzie niekiedy sama w sobie religią istniejącą na marginesie oficjalnego kultu (jest to pewnego rodzaju ezoteryzm określany mianem gnozy). Pierwsze konfrontacje będą dosyć trudne. (...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału: Chretiens: Il n'est pas interdit d'etre intelligent!

Copyright by Editions Saint-Paul, France
Copyright by Wydawnictwo eSPe, Kraków 2003

Redakcja
Anna Chojowska

Projekt okładki
Rafał Szłapa

Nihil obstat
Za zezwoleniem Przełożonego Wyższego
Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów,
L. dz. 54/03 z dnia 5 marca 2003 r.
ks. Tadeusz Suślik SP, Prowincjał
Wydanie I Kraków 2003

ISBN 83-89167-62-X

Wydawnictwo eSPe
31-457 Kraków, ul. Meissnera 20,
tel. 012/411-28-51, fax 012/413-19-21
e-mail: espe@pijarzy.pl, księgarnia internetowa: www.espe.pl

Druk i oprawa: Poligrafia KPZP, tel. 012/422-22-55









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania