ks. Bogusław Nadolski

Msza Święta

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo WAM
Cena 10.10 zł
ISBN 83-7318-148-2
115 stron
format 130x190 mm
oprawa miękka
Kraków 2003 r.
waga 0.122 kg
nr kat. Rhema 03666
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Wstęp

(...)
Zapytany, co w chrześcijaństwie cenię najbardziej, nie zastanawiałem się długo - Eucharystię, bo w Niej mogę doświadczyć miłości Boga. Dąsając się na Boga, jak brat syna marnotrawnego, mogę słyszeć: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy" (Łk 15, 31). Przez Eucharystię mogę uczestniczyć w dramacie zbawienia. Ona mobilizuje energię człowieka, każdego dnia na nowo pozwalając przekształcać codzienność przez miłość. Każdego dnia umożliwia wyjście - exodus - z ograniczeń, z niewoli przeciętności. W Eucharystii dokonuje się także promocja materii, która dostępuje zaszczytu bycia sakramentem Ciała i Krwi Chrystusa; nade wszystko zaś rodzi się i wzrasta Kościół. Eucharystię cenię dlatego, ponieważ w Niej aktualizuje się jedyna w dziejach świata ofiara Chrystusa na krzyżu, która uobecnia się w sakramencie miłości.
Aby odkryć głębię Eucharystii, zauważył Jan Paweł II (2 czerwca 2002 r.) podczas przemówienia poprzedzającego Anioł Pański, konieczna jest wiara: "Tylko ten, kto wierzy i kocha, może zrozumieć cokolwiek z tego niewypowiedzianego misterium, dzięki któremu Bóg staje się bliski naszej małości".(...)


Fragment tekstu

(...)
II. Liturgia słowa
Czas stówa Bożego - zgromadzenie liturgiczne pod wpływem twórczej mocy Bożego słowa - zgromadzenie przez słowo i dla słowa Bożego
Obrzędy wstępne stanowią pewien rodzaj przygotowania do Liturgii słowa Bożego.
Liturgia słowa Bożego obejmuje:
A. Akt przepowiadania Czytanie ze Starego Testamentu Czytanie psalmu w formie responsoryjnej Czytanie z pism- spoza Ewangelii Nowego Testamentu Aklamacja Alleluja
Proklamacja Ewangelii
Homilia
Wyznanie wiary
B. Akt modlitwy Modlitwa powszechna.
Nikogo nie może dziwić, że w sprawowaniu Eucharystii tyle miejsca poświęca się słowu Bożemu. W początkach chrześcijaństwa to właśnie czytanie słowa Bożego rozpoczynało Mszę świętą. Izraelita traktował Pismo święte jako swój dom, który kocha, ochrania, zna oraz starał się stosować w życiu wskazania w nim zawarte. Stary i Nowy Testament
stanowią jedno, nie rozdzielamy tych ksiąg. Nie inaczej przeto jest i w Nowym Przymierzu. Czytanie fragmentów słowa Bożego jest wydarzeniem o wielorakim znaczeniu. Sam Pan przemawia do swojego ludu, Jezus Chrystus jest obecny w swoim słowie (KL 7).
Po pierwsze, Liturgia słowa jest wydarzeniem Objawienia, sam Bóg daje się poznać, nie objawia prawd, dogmatów, objawia siebie. Jest to aktualne. Św. Paweł pisał do Rzymian (l, 16-17), że Ewangelia, którą głosi Jest mocą Bożą ku zbawieniu [...] W niej objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi". Autor Listu do Rzymian pisał o Ewangelii, ale to stwierdzenie trzeba odnieść także do całego Objawienia w Starym Przymierzu, które w Jezusie Chrystusie osiągnęło swoje maksimum. W misterium paschalnym Jezusa została zapoczątkowana rzeczywistość eschatologiczna. I być może do tej ostatecznej rzeczywistości należy odnieść wezwanie "w górę serca".
Przepowiadanie słowa Bożego w liturgii jest także wydarzeniem o charakterze anamnetycznym. Słowo to kryje w sobie bogate treści. Najpierw, zgodnie ze źródłosłowem, oznacza wspomnienie, pamięć. W liturgii wspomnienie wielmożnych dzieł Boga ze swoim szczytowym działaniem w misterium paschalnym otrzymuje specyficzną dystynkcję- uobecnia się w swej istocie. Słowo nie jest słowem o przebaczeniu, lecz słowem przebaczenia; słowem uświęcającym, słowem łaski. Uobecnienie jest dziełem Ducha Świętego - wydarzeniem Ducha Bożego. Uobecnienie to kieruje się ku egzystencji człowieka; proklamowane słowo Boże staje się wydarzeniem przemiany, transformacji w nowe życie Zmartwychwstałego Pana, konstytuuje ciągle na nowo nasze wybranie jako Ludu Bożego.
Niezwykle wysoki walor słowa Bożego sprawia, że Kościół nie zgadza, się na lekturę czytań pozabiblijnych. (...)







Inne książki tego autora







Pan i Bóg mój - modlitewnik - brązowy (książka)
ks.kan. dr Ludwik Nadolski
Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
28.00 zł

Pan i Bóg mój - modlitewnik - czarny (książka)
ks.kan. dr Ludwik Nadolski
Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
28.00 zł

Liturgika tom IV. Eucharystia (książka)
ks. B. Nadolski
Wydawnictwo Pallottinum
41.00 zł

Idźcie i głoście. Świadectwo życia wyrazem wdzięczności za chrzest (książka)
Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Św. Paweł Wielki Apostoł (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł
















Chrzest włączeniem w rzeczywistość zbawienia (książka)
ks. Bogusław Nadolski
Wydawnictwo Pallottinum
11.00 zł

Gwiazda morza (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Veni Creator (książka)
ks. Bogusław Nadolski
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Otwórzmy serca i drzwi pielgrzymom (książka)
ks. Bogusław Nadolski, ks. Robert Nęcek
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł

Kompleta czyli Liturgiczna Modlitwa na zakończenie dnia (książka)
ks. Bogusław Nadolski, Paweł Śpiewak, S Bednarowicz
PETRUS WYDAWNICTWO-
5.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania