Józef Sebastian Pelczar

Myśli na każdy dzień

Kategoria  myśli rozważania

Wydawnictwo św. Stanisława BM
Cena 28.80 zł
ISBN 83-88971-49-2
216 stron
format 120x170 mm
oprawa twarda
Kraków 2003 r.
waga 0.330 kg
nr kat. Rhema 03452
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Wstęp
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień


Wstęp


Święty Józef Sebastian Pelczar wpisał się w dzieje naszego narodu swą wielokierunkową działalnością w dziedzinie życia religijnego, kulturalnego i społecznego. Największe jednak usługi oddał rodakom przez swe dzieła ascetyczne, przy pomocy których formował duchowo kapłanów, osoby zakonne i wiernych w ciągu ostatnich dziesiątków lat dziewiętnastego wieku aż do drugiej wojny światowej włącznie.
Podstawowym dziełem ascetycznym bpa Pelczara jest Życie duchowne, które w siedmiu wydaniach rozeszło się wśród Polaków znajdujących się pod trzema zaborami i na emigracji . Na uwagę zasługują jego podręczniki do rozmyślania dla kapłanów: Ascetyka kapłańska i Jezus Chrystus wzorem i mistrzem kapłana, oraz książki do medytacji dla sióstr zakonnych: Rozmyślania o życiu zakonnym dla zakonnic i Rozmyślania o życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa dla zakonnic.
Przyczyną popularności książek ascetycznych bpa Pelczara nie były rewelacyjne odkrycia merytoryczne. Pod tym względem poszedł on utartą drogą chrześcijańskiej tradycji ascetycznej, czerpiąc treść dla swych dzieł z Pisma Świętego, pism Ojców i Doktorów Kościoła oraz z książek najwybitniejszych mistrzów życia wewnętrznego. Również jego ujęcie formalne nie było całkiem nowe. Porównanie rozwoju życia wewnętrznego do budowy gmachu występuje już w Sermones św. Augustyna, w Sumie Teologicznej św. Tomasza z Akwinu, w Twierdzy wewnętrznej św. Teresy z Avila i u wielu innych. Główną racją szybkiego rozpowszechniania się książek bpa Pelczara było przede wszystkim jego głębokie życie wewnętrzne, którym przeniknięte zostały jego dzieła, oraz doskonałe wyczucie duchowych potrzeb swego narodu i usiłowanie wyjścia im naprzeciw.
Ideałem życia religijnego ówczesnych Polaków, przeżywających tragedię pozbawienia wolności, był kult Jezusa Chrystusa, zwłaszcza cierpiącego, całkowite zawierzenie Matce Bożej Królowej Korony Polskiej i wierność Kościołowi. Książki ascetyczne biskupa Pelczara o charakterze chrystocentrycznym, maryjnym i eklezjologicznym odpowiadały mentalności ówczesnego społeczeństwa, a prostota języka, potoczystość stylu, ubogacenie treści licznymi przykładami, wyjaśnianie trudnych zagadnień życia wewnętrznego przy pomocy porównań wziętych z życia codziennego - sprawiały, że były one zrozumiałe dla wszystkich.
(...)


Fragment tekstu

(...)
14 czerwiec
Duch wiary jest to tak głębokie, tak silne, tak żywe przejęcie się prawdami wiary, że człowiek prawie bezustannie ma je w pamięci, że według nich sądzi, pragnie, mówi, działa i cierpi; słowem, według nich urządza całe swoje życie wewnętrzne i zewnętrzne. Okiem wiary śledzi życie Chrystusa Pana, tak ziemskie jak sakramentalne, wpatruje się w Jego krzyż, wnika w Jego Serce i wprowadza Go przez miłość do swej duszy jako ognisko swego życia.
ŻD 2, 107
15 czerwiec
Na wszystkie rzeczy stworzone, a także na wypadki z własnego lub cudzego życia patrz nie samym tylko okiem rozumu, tym mniej okiem miłości własnej lub błędnej opinii światowej, ale okiem Bożym. Mów i działaj według wiary. Niech wszystkie twoje słowa i czyny będą zgodne z nauką Chrystusa, a ich wewnętrzne pobudki niech będą zawsze czyste i święte.
ŻD 2, 107
16 czerwiec
Jeżeli chcesz być prawdziwym chrześcijaninem, kieruj się zawsze duchem wiary; niech wiara przeniknie na wskroś wszystkie objawy twojego życia. Pragnij tego, co do Boga prowadzi, myśl o Bogu, tęsknij za Bogiem, podnoś się w modlitwie do Boga i staraj się Go widzieć w stworzeniach, natomiast odrywaj swoje serce od stworzeń.
ŻD 2, 107
16 czerwiec
Uwielbiaj zawsze wolę Bożą i przyjmuj wszystkie krzyże z pokorą, cierpliwością i wdzięcznością, jako drogocenne upominki Chrystusa Pana.
17 czerwiecŻD 2, 108
17 czerwiec
Z ducha wiary płynie swoboda duszy, wesele serca, uświęcenie życia, wewnętrzne światło i prawdziwa mądrość, która na sprawy ludzkie patrzy okiem Bożym, a rzeczy doczesne mierzy miarą wieczności.
ŻD 2, 108
(...)


Strona redakcyjna

Wybór tekstów i wstęp
S. Karolina Maria Kasperkiewicz SłNSJ

Fotografie
Siostry Sercanki - zbiory własne
(Copyright 2003 by Zgromadzenie Służebnic Najsw. Serca Jezusowego)

Imprimatur
Kuria Metropolitalna w Krakowie
Nr 574/2003 z dnia 28 lutego 2003
bp Jan Szkodoń, wikariusz generalny
ks. Jan Dyduch, kanclerz
ks. prof. dr hab. Jan Machniak, cenzor
wydanie trzecie

ISBN 83-88971-49-2

Wydawnictwo św. Stanisława BM
Archidiecezji Krakowskiej
31-101 Kraków, ul. Straszewskicgo 2
tel (12) 429 52 17, 62 88 218
e-mail: vvydawnictwo@diecezja.krakow.pl

Druk:
Zakład Graficzny COLONEL, s.j.
30-532 Kraków, ul. Dąbrowskiego 16







Inne książki tego autora





Życie duchowe T.1 (książka)
Józef Sebastian Pelczar
Wydawnictwo św. Stanisława BM
64.00 zł

Wpatrzeni w miłujące Serce Jezusa (książka)
św. Józef Sebastian Pelczar
Edycja św. Pawła
38.00 zł

Życie duchowe T.2 (książka)
Sebastian Józef Pelczar
Wydawnictwo św. Stanisława BM
64.00 zł










Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania