Józef Majewski, Jarosław Makowski

Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku

Kategoria  encyklopedie, słowniki

Wydawnictwo Więź
Cena 39.00 zł
ISBN 83-88032-48-8
361 stron
format 24x17x1,3 cm
oprawa twarda
Warszawa 2003
waga 0.626 kg
nr kat. Rhema 03128
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Niniejsza książka to pierwszy w Polsce leksykon teologów XX / XXI w. Sylwetki i twórczość ponad 30 największych katolickich, prawosławnych i protestanckich teologów przybliżają wybitni i popularni polscy autorzy różnych wyznań, W. Hryniewicz, A. Skowronek, H. Paprocki, K. Karski, D. Kowalczyk. "Leksykon" jest doskonałym wprowadzeniem w sytuację teologii i chrześcijaństwa na progu trzeciego tysiąclecia. Książka ponadto przedstawia twórczość wielu teologów nadających dziś ton teologii chrześcijańskiej, którzy są dziś w Polsce praktycznie nieznani. "Leksykon" to niezbędne narzędzie dla specjalistów i niespecjalistów, wszystkich, którym bliskie są problemy wiary, Kościoła i Boga.


Fragment tekstu

(...)
Dietrich BONHOEFFER
Dietrich Bonhoeffer urodził się w 1906 r. we Wrocławiu w rodzinie mieszczańskiej. W wieku 21 lat doktoryzował się na uniwersytecie w Berlinie, a 3 lata później habilitował. W tym samym roku wyjechał na staż naukowy do USA. W 1931 r. został duchownym ewangelickim oraz docentem na uniwersytecie w Berlinie. Wówczas zaangażował się w działalność międzynarodowych instytucji chrześcijańskich, propagując ekumenizm i pacyfizm. Stał się także krytykiem ideologii nazistowskiej. W 1933 r. objął parafię ewangelicką w Londynie. Po powrocie do kraju w 1935 r. został kierownikiem seminarium kaznodziejskiego w Finkenwalde (Zdroje, obecnie dzielnica Szczecina), a po jego delegalizacji i zamknięciu w 1937 r. rozpoczął pracę w tzw. wikariatach zbiorowych na Pomorzu Przednim (obie te instytucje służyły przygotowaniu absolwentów teologii do ordynacji i pracy w opozycyjnym Kościele Wyznającym).
Już w 1936 r. jako "wróg państwa" został pozbawiony prawa do nauczania. W tym okresie wydał dwie popularnoteologiczne prace: "Naśladowanie" (1937) oraz "Życie wspólne" (1939). W latach 1939-1943 powstała jego główna rozprawa z etyki teologicznej - "Ethik" (1949), pisana podczas pobytów na Pomorzu i w klasztorze benedyktyńskim w Ettal k. Monachium. Bonhoeffer, dostrzegając nieskuteczność opozycji kościelnej wobec totalitaryzmu nazistowskiego, zaangażował się w działalność ruchu oporu. W 1943 r. został aresztowany. Pod koniec wojny przeniesiono go do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, a następnie do Flossenburgu (Bayrischer Wald), gdzie 9 kwietnia został zamordowany. W więzieniu w Tegel powstały listy i zapiski, które zebrane przez przyjaciela i późniejszego biografa Bonhoeffera, Eberharda Bethge, zostały wydane pośmiertnie w 1951 r. jako "Widerstand und Ergebung. Briefe und Aufzeichnungen aus der Haft" ("Opór i poddanie..."), stając się jednym z najbardziej inspirujących dzieł teologicznych XX w. (...)







Inne książki tego autora





Śpiewnik Duszpasterstwa trzeźwości (książka)
Andrzej Majewski (red.)
Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników
17.00 zł

Religia, media, popkultura (książka)
Józef Majewski, Marta Kokoszczyńska
Wydawnictwo Więź
32.00 zł

Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku tom III (książka)
Józef Majewski, Jarosław Makowski (red.)
Wydawnictwo Więź
36.00 zł










Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania