Fritz Rienecker, Gerhard Maier

Leksykon biblijny

Kategoria  naukowe

Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Cena 180.00 zł
ISBN 978-83-7146-061-6
1008 stron
format 170x240 mm
oprawa twarda z obwolutą
Warszawa 2001 r.
waga 1.566 kg
nr kat. Rhema 02977
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Leksykon to zgodnie z etymologiią słownik encyklopedyczny. Leksykon biblijny to dzieło specjalistyczne, zawierające skondensowane, encyklopedyczne, ułożone w porządku alfabetycznym wiadomości na temat pojęć, imion i nazw występujacych w Biblii, zbiorów i poszczególnych ksiąg biblijnych, a także różnorodnych realiów świata biblijnego i najważniejszych tematów teologicznych.
Autorzy i redaktorzy wydania oryginalnego dołożyli starań, aby ich dzieło rzetelnie odzwierciedlało postępy najnowszych badań nad Pismem Świętym. Jednak, co zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach wcale nie było praktyką powszechna, nie wyolbrzymiają oni i nie monopolizują radykalnych rezultatów dociekań naukowych, polegając przede wszytkim na tych, które w biblistyce staro- i nowotestamentowej zyskały sobie dobra i ugruntowana pozycje. Dzięki temu w podejściu do ksiąg świętych respektuje się także fakt. iż są to pisma religijne stanowiące owoc natchnienia i objawienia Bożego. Właśnie stad wynika ich unikatowy charakter i autnrytet oraz potrzeba pokory w objaśnianiu zawartego na ich kartach Słowa Bożego. Pozwala to uniknąć nazbyt śmiałych i jednostronnych hipotez, w jakie obfituje religioznawstwo oraz niektóre krytycznoliterackie badania Biblii.
W przedmowie do wydania oryginalnego znalazło się życzenie, aby niniejsze dzieło sprzyjało radości, jaka płynie z osobistego spotkania ze zbawczym orędziem Biblii. Temu celowi jest również podporządkowana zwięzła prezentacja różnorodnych zapatrywań i poglądów, które powinny zbliżać nas do Boga i bogactwa Jego słowa. Te same intencje i nadzieje przyświecają całej Prymasowskiej Serii Biblijnej.
Ks. prof, UKSWdr hab. Waldemar Chrostowski


Wstęp

Słowo wstępne
Napawa radością fakt, że wierzący coraz częściej i chętniej sięgają po Pismo Święte. Zawiera ono bowiem to, co Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu zechciał objawić o sobie i odkrywa najważniejsze potrzeby i tęsknoty człowieka. Czytanie i rozważanie ksiąg świętych zapewnia wzrost życia religijnego, odmienia na lepsze ludzkie postępowanie i ukazuje perspektywy wieczności. "Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca" - czytamy w Liście do Hebrajczyków (4, 12).
Kościół okazuje pomoc w trudnym zadaniu poznawania i rozumienia Biblii także przez promowanie rezultatów badań uczonych. Studiują oni Pismo Święte, objaśniając je jako słowo Boże i ludzkie. W ostatnich latach - zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II - nastąpił w tej dziedzinie w Polsce znaczny postęp. W nurt tych dokonań wpisuje się "Prymasowska Seria Biblijna", obejmująca najbardziej fundamentalne pomoce niezbędne dla rzetelnych studiów biblijnych.
Można żywić nadzieję, że książki, które się w tej serii ukazują, przyczynią się do dalszego pogłębiania i upowszechniania rzetelnych badań biblijnych, a przez to do nowego ożywienia duszpasterstwa i duchowości biblijnej. W ten sposób zwielokrotnią w Kościele błogosławione owoce pragnienia poznawania i umiłowania Trójjedynego Boga.
Józef Kardynał Glemp Prymas Polski


Fragment tekstu

(...)
JASZCZURKA (Lacertidae). W Palestynie znanych jest wiele gatunków jaszczurek. Żyją wszędzie, w ST należą do zwierząt nieczystych, pełzających ([BT: poruszających się na ziemi]; Kpł 11,29). W Księdze Kapłańskiej wymienia się z nazwy następujące gady:
1) Jaszczurka, hebr. letaah oznacza zapewne owadożernego gekona (Platydactylus muralis) (Kpł 11,29).
2) Salamandra, hebr. koach, to przypuszczalnie waran nilowy (Varanus nilolicm). Dochodzi on do 2 m długości, ma żółte, ułożone poprzecznymi rzędami plamy na ciemnooliwkowym, do czarnego, tle. Częsty w północnej Afryce (Kpł 11,30).
3) Padalec, hebr. chomath, oznacza inny, do dziś nie zidentyfikowany gatunek jaszczurki (być może Chalci-des sepoides), podobny do węża, o bardzo małych, słabych nogach.
4) Ropucha, hebr. zab, oznacza zapewne kolcogona (Uro-mastix spinipes), dużą, roślinożerną jaszczurkę -> jeż, -> kret.

JASZEN. Gunita, wymieniany wśród sławnych żołnierzy Dawida (2 Sm 23,32; l Krn 11,34 [BT: Chaszem]).

JASZOBEAM
1) Syn Chakmoniego, pierwszy z trzech chyba najsławniejszych wojowników Dawida (l Krn 11,11; w 2 Sm 23,8 nazywa się Iszbaal).
2) Beniaminita, który przybył do Dawida do Siklag (l Krn 12,7), por. -> Korach (4).
3) Syn Zabdiela, dowódca pierwszego hufca wojska w czasach Dawida (l Krn 27,2-3). Często utożsamiano go z Jaszobeamem (1), jednak jego przydomek Chakmonita wskazuje na ojca rodu (por. w. 32).

JASZUB ("oby odwrócił"). Syn Jssachara; jego potomkowie nazywani są Jaszubitami (Rdz 46,13: Job; Lb 26,24; l Krn 7,1).

JASZUBIC1 -> Jaszub

JATNIEL ("Bóg obdarzył"). Odźwierny z rodu Korachitów, syn Meszelemiasza (l Krn 26,2).

JATTIR. Miasto kapłańskie w górach Judy (Joz 15,48; 21,14). Do niego Dawid wysłał część swojego łupu (l Sm 30,27). Prawdopodobnie dzisiejsze Chirbet Attir


Strona redakcyjna

Tytuł oryginalny:
Lexikon zur Bibel
Imprimatur
Kurii Metropolitalnej Warszawskiej nr 4213/NK/2001 z dn. 26.11.2001 r.

Przekład:
Danuta Irmińska

Uzupełnienia przekładu:
Joanna Kruczyńska

Opracowanie graficzne okładki:
Joanna Złonkiewicz

Fotografie:
Jacek Urbanowicz, Piotr Wacławik (2, 13, 88)

Redakcja i wybór zdjęć:
Agnieszka Ćwiklińska, Krzysztof Neuhaus

Redakcja techniczna:
Tadeusz Zawadzki

Korekta:
Monika Bójko, Elżbieta Mamczarz

Wydanie tej książki zostało dofinansowane przez Komitet Badań Naukowych
Copyright 1994 by R. Brockhaus Verlag, Wuppertal
All rights reserved
Copyright for the Polish edition 2001 by Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa
All rights to the Polish edition reserved
Wszelkie prawa do wydania polskiego zastrzeżone.
Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

W sprawie zezwoleń należy zwracać się do:
Oficyna Wydawnicza "Vocatio", 02-798 Warszawa, skr. poczt. 41 e-mail: vocatio@vocatio.com.pl
Redakcja: fax (0-22) 648 63 82, tel. (0-22) 648 54 50
Dział handlowy: fax (0-22) 648 03 79, tel. (0-22) 648 03 78

Księgarnia wysyłkowa "Vocatio":
02-798 Warszawa 78, skr. poczt. 54, tel. (0-603) 861 952
e-mail: ksiegarnia@vocatio.com.pl
http://www.vocatio.com.pl

ISBN 83-7146-061-9









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania