Marcin Fabiański

Złoty Kraków

Kategoria  popularnonaukowe

Wydawnictwo Literackie
Cena 72.40 zł
ISBN 978-83-08-04442-1
(gabaryt L - 2XL)
waga 1.034 kg
nr kat. Rhema 29406
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

O Krakowie, który był, jest i będzie

Czy Kraków to Rzym Północy Na kartach tej pięknie wydanej książki autor dowodzi, że porównanie to jest jak najbardziej uzasadnione. Złoty Kraków to opowieść o Krakowie w okresie największej świetności, czyli od panowania Kazimierza Wielkiego do Zygmunta III Wazy. Wspaniała architektura, znakomite dzieła sztuki i czczone powszechnie relikwie świętych, jednym słowem największe skarby stolicy Królestwa Polskiego widziane oczyma mieszkańców i pielgrzymów odwiedzających Kraków.

Profesor Marcin Fabiański - co zasadniczo wyróżnia tę książkę - nie oddziela sztuki od ludzi. Dzięki temu dowiadujemy, do jakich szkół chodzili niegdyś krakowianie, co czytali, dokąd podróżowali i dlaczego budowali tak okazałe kościoły, wypełnione dziełami zamawianymi u artystów z całej Europy.

Złoty Kraków skrzy się od wielu ciekawostek. Czytając tę książkę można się dowiedzieć ile kościołów było w XVI-wiecznym Krakowie i o którym z nich mówiono, że ma najwięcej drzwi i dlaczego. Jakie jest pochodzenie Smoczej Jamy na wawelskim wzgórzu Czy XVI-wieczne wizerunki świętych gorszyły ówczesnych mieszczan, czy raczej zachęcały do modlitwy Ile bram prowadziło do Krakowa w dawnych czasach Ile kosztował dzwon Zygmunta Czy w podziemiach Wawelu żyły kiedykolwiek afrykańskie lwy

Ogromnym atutem książki jest około 200 barwnych ilustracji, a także dwa arcyciekawe teksty źródłowe: niepublikowany dotychczas po polsku pamiętnik gdańszczanina Martina Grünewega z podróży do Krakowa w 1583 roku oraz nowy przekład relacji o Krakowie urzędnika papieskiego Giampaola Mucantego z 1596 roku.

Prof. Marcin Fabiański - historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki UJ, wicedyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu ds. konserwatorsko-technicznych, współautor (wraz z J. Purchlą) Przewodnika po architekturze Krakowa.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania