Jan Klinkowski

Arka Przymierza. Od Synaju do Aksum. Archeolog czyta Biblię

Kategoria  Biblia

Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna
Cena 15.00 zł
ISBN 978-83-7454-128-2
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.139 kg
nr kat. Rhema 28804
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Tym razem autor zabiera czytelnika na wędrówkę śladami Arki Przymierza. Rozpoczynamy ją u podnóża Góry Synaj. W zmiennych kolejach losu Narodu Wybranego, w epoce sędziów, Arka Przymierza była wsparciem, ale też doświadczała chwil zapomnienia. Król Dawid nadał jej obecności pośród ludu szczególne znaczenie. Centrum jego królestwa stała się Jerozolima, a w niej kult Boga, którego tronem była Arka. Obecność Arki wyrażała jedność wiary całego Izraela, ale też sankcjonowała jedynego władcę, jakim był Dawid. Salomon zbudował Świątynię, a w jej Miejscu Najświętszym umieścił Arkę. Początkowo Arka była prawdopodobnie wynoszona przez kapłanów, aby lud mógł oddać jej cześć, aż w końcu stała się dostępna tylko w dzień Jom Kippur dla arcykapłana, który sprawował obrzędy pojednania. Zmieniała się również funkcja teologiczna Arki. W pierwszej fazie podboju Ziemi Obiecanej służyła jako źródło mocy w walce, później przeważał obraz tronu Bożego, a po reformie Jozjasza prezentowano ją jako miejsce przechowywania Prawa.
Wędrując wraz z Arką przez dzieje Izraela, zostajemy zaskoczeni tajemniczymi okolicznościami zniknięcia Arki. Śledząc losy jej kultu w Świątyni Jerozolimskiej, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, w którym momencie została zabrana ze Świątyni lub zniszczona?
W poszukiwaniu dalszych losów Arki przenosimy się do Etiopii, gdzie jej kult jest żywy aż do chwili obecnej. Poznając dzieje Etiopii, spotkamy wyznawców pierwotnej formy judaizmu oraz chrześcijan o specyficznej formie religijności łączącej elementy judaizmu z nauką Ewangelii. Teksty biblijne stwierdzają, że między mieszkańcami Etiopii i narodem wybranym istniały ścisłe związki, dalej utrzymane przez rodzący się pierwotny Kościół. Związki te zostały owiane legendarną opowieścią o wizycie królowej Saby u Salomona i przeniesieniu Arki Przymierza do Etiopii. Według tradycji w starożytnej stolicy Etiopii - Aksum - w kościele Najświętszej Maryi Panny jest przechowywana Arka. Książka zabiera czytelnika na duchową wędrówkę do kościołów etiopskich. W ich architekturze pobrzmiewają elementy przypominające Świątynię Jerozolimską. W Lalibeli można podziwiać najpiękniejsze kościoły wykute w skale i uświadomić sobie, że spotykamy się z ludem o wielkiej wierze, której owocem jest ten cud architektury. Autor zapoznaje nas ze zwyczajami liturgicznymi Kościoła etiopskiego, kalendarzem etiopskim, u genezy którego leżą wpływy egipskie.
Kościół etiopski przechował obecność Arki, wiążąc jej funkcję starotestamentalną uobecniania Boga, poprzez zachowywanie Jego prawa, z obecnością Chrystusa, który przyszedł na świat przez Maryję. Maryja stała się Arką rodzącą Chrystusa, a ołtarz, w którym umieszczony jest tabot - kamienne tablice Prawa, rodzi w liturgii Chrystusa.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania