ks. Edward Staniek

Człowiek arcydziełem Boga

Kategoria  myśli rozważania

Cena 29.00 zł
ISBN 978-83-61533-24-5
138 stron
format 140x200 mm
oprawa Miękka
Kraków 2009r.
waga 0.185 kg
nr kat. Rhema 27387
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Jesteśmy oczarowani postępem nauki, która wsparta nowoczesną aparaturą, poznaje coraz więcej tajemnic otaczającego nas świata. Czyni to zarówno w skali makro, jak i mikrokosmosu. Te zachwyty odwracają jednak uwagę od poznawania samego siebie.
Niekiedy współczesny człowiek zatrzymuje się nie tyle na sobie, ile na swym zdrowiu. Dzieje się tak wówczas, gdy jeden z jego organów cierpi, sygnalizując zagrożenie chorobą. Jeszcze groźniejszym zjawiskiem są schorzenie psychiczne, które potrafią zamienić się w groźny wir wciągający pacjenta coraz głębiej w niego, odrywając go od otoczenia i niszcząc. Zainteresowanie własną chorobą trudno jednak nazwać poznawaniem siebie, to kolejne pułapki uniemożliwiające to poznanie.
Człowiek może poznać siebie jedynie wówczas, gdy stać go na pewną obiektywną ocenę zarówno tego, co przeżywa, jak i wszystkich odniesień do otoczenia. Jest to możliwe pod warunkiem zachowania dystansu i umiejętności spojrzenia na siebie oczami Stwórcy. On bowiem posiada obiektywną wiedzę o każdym z nas.
Już starożytni Grecy wzywali do poznania siebie samego. Objawianie, jakie Bóg przekazał ludzkości przez naród wybrany zmierza również w tym kierunku. Współczesna wiedza może w tym pomóc, o ile nie pokawałkuje człowieka i nie straci z oczu tajemnicy jego osobowości, która jest harmonią wszystkiego co cielesne i duchowe w człowieku.


Fragment tekstu

Tajemnica zdrowia

Choroba jawi się przed nami jako nieszczęście. Im jest poważniejsza, im jest bardziej nieuleczalna, im większe jest w niej zagrożenie życia, tym większe jest nieszczęście. Tak jest oceniana z punktu widzenia doczesności. Dodatkowo jeszcze często łączy się z cierpieniem, a ono potęguje nieszczęście. Bywa, że jest również jak trąd zagrożeniem dla otoczenia.
Przyzwyczailiśmy się traktować nasze zdrowie jako dar, który się nam należy - dar, do którego mamy prawo. Nawet trudno ustalić motywy takiego myślenia, gdyż realizm życia mówi wręcz coś innego.
Tysiące dzieci, będących jeszcze w łonie matki, dosięga choroba lub kalectwo. Również wielka liczba niemowląt zmaga się z cierpieniem i chorobą.
Podobnie jest ze starszymi dziećmi. Wystarczy wejść do jakiejś dziecięcej kliniki, by uderzyć głową w realizm choroby i cierpienia dzieci. A lista tych, które w tym szpitalu przegrały zmaganie z chorobą i odeszły do Pana, liczy ich tysiące. Niewinne dzieci otrzymały od Boga dar życia, a nie otrzymały daru zdrowia. Oto tajemnica, obok której nie należy przejść obojętnie.
To są obiektywne wymiary naszej ludzkiej egzystencji na ziemi.
Żyjemy w pokoleniu, które odnosi sukcesy nad różnymi schorzeniami. Postęp w medycynie jest imponujący. Ale w ostatnim czasie na raka mózgu umarło trzech moich znajomych, a trzeci z nich jeszcze nie osiągnął pięćdziesięciu lat. Pytam zatem o realizm życia i śmierci.
Głośne sukcesy nauk medycznych nie są w stanie ani zmienić tego realizmu, ani go przysłonić. Chylę czoło przed osiągnięciami medycyny, ale jeszcze niżej chylę je przed tajemnicą choroby, która jest mocniejsza od nas i od współczesnej nauki.
Dlatego chciałbym te rozważania poświęcić naszemu zdrowiu. Zależy mi na tym, byśmy ten dar, kruchy dar, dostrzegli i byśmy wzięli w swe ręce odpowiedzialność za niego.
Słabym punktem naszej medycyny jest to, że zajmuje się chorobą, zajmuje się jej objawami i że często interweniuje dopiero w ostatnim etapie, gdy jest już za późno. Pan Bóg nie chce, byśmy chorowali. On chce, abyśmy umierali zdrowi. Byśmy odchodzili po wykonaniu zadań, jakie nam zlecił na ziemi, z powodu starości, z racji wyczerpania organizmu. A to wymaga dowartościowania profilaktyki, czyli troski o zdrowie, a nie tylko walki z chorobą i z jej objawami.
Dar zdrowia można dostrzec, zatrzymując się nad mądrością, która jest zapisana w budowie naszego organizmu, który składa się z wielu członków.
Ten dar również jawi się w pełni, gdy potrafimy dostrzec harmonię ciała i ducha.
Zdrowie to dar złożony z wielu innych darów, w które wyposażył nas Stwórca.
Psalmista woła do Pana w duchu wdzięczności - "Jak cudownie mnie stworzyłeś". Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i jest to widoczne również w harmonii ciała i ducha.
Ten Boży obraz w nas trzeba nieustannie kontemplować i czuwać nad tym, aby nie został uszkodzony. Drugim motywem naszego dziękczynienia będzie to, że Syn Boga stał się Człowiekiem i uświęcił nasze ludzkie ciało. Wezwał i nas, byśmy uświęcili nasze oczy, ręce, nogi, usta, kręgosłup, nerki i serce; abyśmy uświęcili nasze ciało. Chcąc to uczynić, trzeba wiedzieć, w jaki sposób Chrystus to uczynił.
Trzecim motywem dziękczynienia jest nasze zmartwychwstanie. Kod naszego ciała jest znany Bogu i posłuży Mu w dniu zmartwychwstania do jego odtworzenia i do udoskonalenia aż do pełni, o ile potrafimy nasze ciało tu, na ziemi uświęcać.
Jakież więc są cele tego naszego nowego cyklu spotkań przy ołtarzu? Uwielbiamy Boga, bo każdy z nas jest arcydziełem Jego rąk. Arcydziełem, które trwać będzie wiecznie. Uwielbiamy Boga przez nasze dziękczynienie za zdrowie, które od Niego otrzymujemy. Za te dary, którymi posługujemy się każdego dnia, często nie pamiętając o wdzięczności.
Kazania będą wezwaniem do troski o własne zdrowie i będą prośbą skierowaną do każdego o mądre korzystanie z tych darów. Łatwo je zniszczyć, a naprawić bardzo trudno. Czasem jest to już prawie niemożliwe.
Kazania będą połączone z modlitwą za chorych, za kalekich, by umieli zachować się godnie, gdy cierpienie sygnalizuje, że ciało odmawia im posłuszeństwa, gdy Bóg wzywa ich do złożenia ofiary z daru zdrowia.
Będziemy też modlili się w intencji lekarzy i pielęgniarek, a więc w intencji służby zdrowia pochylonej nad pacjentem. I wreszcie będziemy prosili Boga o stworzenie atmosfery, która ceni zdrowie i o budowanie środowisk, zwłaszcza rodzinnych, które znają wartość odpoczynku, ruchu, zdrowego pokarmu.
Cykl jest na pierwszy rzut oka szokujący, ale jego tematyka jest ściśle związana z ołtarzem. Stopniowo odkryjemy, że mówiąc o człowieku, mówimy o Bogu i odkrywamy miłość, którą On nas darzy. Miłość konkretną, zatroskaną o moją temperaturę, o mój apetyt, o moje wygodne buty i o zdrowe jedzenie.
Mój Bóg, kiedy na zewnątrz jest zimno, pyta mnie dyskretnie czy zabieram z sobą szal i rękawice. Czyni to tak, jak kochająca matka, zatroskana o dobro dziecka. Bo miłość nie jest filozofią. Miłość żyje w konkretach codziennego życia.
Rozpoczynamy dziękczynienie Bogu za nasze zdrowie.







Inne książki tego autora







Aktualność apokalipsy (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
24.00 zł

Panie, naucz nas modlić się: Ojcze nasz (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
24.90 zł

Człowiek mówi do Boga. Tajemnica modlitwy (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Salwator
17.00 zł

Wtajemniczenie w Modlitwę Pańską (książka)
ks. Edward Staniek, ks. Leszek Mateja
Wydawnictwo AA - Kraków
33.00 zł

Jezu, jak mogłeś to powiedzieć... Szokujące wersety Ewangelii (książka)
ks. Edward Staniek
Dom Wydawniczy Rafael
39.90 zł
















Bogactwo Ewangelii św. Jana cz.2 (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
35.00 zł

Bogactwo Ewangelii św. Jana cz.1 (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
35.00 zł

Siedem talentów. Dary Ducha Świętego (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
9.90 zł

Ubogi - czysty - miłosierny (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo św. Stanisława BM
18.00 zł

Faryzeusze w Ewangelii (książka)
ks. Edward Staniek
Wydawnictwo Spes
29.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania