ks. dr Wiesław Piotrowski (red.)

Otoczmy troską życie. Materiały homiletyczne na rok liturgiczny 2008/2009 Cykl B część 3

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Biblos - Tarnów
Cena 14.70 zł
ISBN 978-83-7332-714-6
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.192 kg
nr kat. Rhema 27139
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Trzecia część materiałów na rok liturgiczny B zawiera homilie na niedziele okresu zwykłego (od dziesiątej do dwudziestej drugiej) oraz na uroczystości: Ciała i Krwi Pańskiej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Apostołów Piotra i Pawła i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozważania kaznodziejów w dalszym ciągu koncentrują się wokół hasła tegorocznego roku liturgicznego "Otoczmy troską życie".


Fragment tekstu

I. Uczeń Chrystusa troszczy się o życie

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski od wielu już lat przygotowuje programy dla kapłanów i wszystkich zatroskanych o dobro Kościoła w Polsce. Ich celem jest wskazanie konieczności podjęcia konkretnych działań pastoralnych, które winny być realizowane w poszczególnych latach, w ramach posługi słowa, uświęcania i pasterskiej. Działania te są ukazywane w świetle "znaków czasu", aby jak najlepiej wypełniać polecenie Chrystusa: "Idźcie na cały świat
i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!" (Mk 16,15). Opracowywane programy duszpasterskie mają więc służyć pomocą w realizacji prorockiej, kapłańskiej i pasterskiej misji Chrystusa, poprzez wskazywanie środków, dzięki którym Dobra Nowina stanie się punktem odniesienia w życiu chrześcijanina i równocześnie będzie się ucieleśniać w rzeczywistości każdej wspólnoty kościelnej (por. Jan Paweł II, List apostolski Novo millennio ineunte, 29).
Formułując wskazania duszpasterskie dla Kościoła w Polsce, Komisja przez szereg lat odnosiła się bezpośrednio do dokumentów papieskich, które były opracowywane w związku
z Jubileuszem Chrześcijaństwa Roku 2000. Pierwszy - list apostolski Tertio millennio adveniente (1994) - wiązał się z przygotowaniami do Jubileuszu, a drugi - list apostolski Novo millennio ineunte (2001) - z punktu widzenia początku nowego tysiąclecia określał priorytety duszpasterskie: dążenie do świętości, modlitwę, niedzielną Eucharystię, sakrament pojednania, pierwszeństwo łaski oraz słuchanie i głoszenie słowa Bożego. Z kolei w 2003 roku została opublikowana adhortacja apostolska Ecclesia in Europa, której tytuły rozdziałów posłużyły za hasła programów duszpasterskich na poszczególne lata.
W roku 2005 Komisja zaproponowała, aby podejmując ogólne przesłanie adhortacji, wskazać konkretne zjawiska pastoralne, które wymagają analizy w zmieniających się uwarunkowaniach społecznych. Dlatego też zaproponowano pięcioletni program, który został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego temat brzmi: "Kościół niosący Ewangelię nadziei". W ramach tego cyklu zwracaliśmy już uwagę na "przywracanie nadziei ubogim", "przypatrywanie się powołaniu naszemu" oraz "bycie uczniem Chrystusa".
Miniony rok duszpasterski miał na celu pogłębienie więzi z Chrystusem, który w sakramencie chrztu świętego obdarzył nas swoją łaską i powołał do życia wiecznego. Zwracaliśmy też uwagę na zadania, jakie stoją przed nami, podkreślając zwłaszcza potrzebę naśladowania Jezusa i dawania o Nim świadectwa w swoim otoczeniu. Świadomi jesteśmy, że bycie uczniem Chrystusa to związanie się z Jego nauką i przede wszystkim osobą. Dlatego też hasło nowego roku liturgicznego nie może oznaczać porzucenia wcześniejszych celów duszpasterskich, lecz ma sprzyjać ich kontynuowaniu i pogłębianiu. W dalszym ciągu więc winniśmy wypełniać zadania wynikające z "bycia uczniem Chrystusa", który jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem (por. J 14,6), a także nadal "przywracać nadzieję ubogim" i "przypatrywać się powołaniu naszemu".
Dzięki pogłębieniu świadomości swojego powołania oraz misji w świecie jesteśmy lepiej przygotowani do realizacji programu obecnego roku duszpasterskiego, którego hasłem są słowa: "Otoczmy troską życie". Dla każdego bowiem ucznia Chrystusa czymś oczywistym jest, że życie - w szerokim słowa tego znaczeniu - musi być chronione, gdyż jest darem Boga, i z tej też racji winno być właściwie rozwijane. To, co dla nas jest oczywiste, nie oznacza jednak, że przez wszystkich
i zawsze będzie zrozumiałe. Samo przekonanie o konieczności szacunku wobec życia też nie wystarczy. Wymagana jest przede wszystkim znajomość metod i środków zapewniających skuteczność działaniom w tej dziedzinie.







Inne książki tego autora







Tajemnice Różańcowe - rozważania (książka)
ks. Eugeniusz Piotrowski
Wydawnictwo Drukarnia Diecezjalna - Sandomierz
3.50 zł

Adoracje. Wielbię Ciebie...adoracje Pana Jezusa w Najświętszym Sakram. (książka)
ks. dr Eugeniusz Piotrowski (opr.)
Wydawnictwo Drukarnia Diecezjalna - Sandomierz
45.00 zł

Pieśni maryjne. Harmonizacje organowe (książka)
Paweł Piotrowski
PETRUS WYDAWNICTWO-
79.00 zł

Pieśni maryjne na fortepian (książka)
Paweł Piotrowski
PETRUS WYDAWNICTWO-
65.00 zł

Pieśni maryjne. Harmonizacje organowe (książka)
Paweł Piotrowski
PETRUS WYDAWNICTWO-
79.00 zł












Piosenki oazowe - harmonizacje organowe (książka)
Paweł Piotrowski
PETRUS WYDAWNICTWO-
59.00 zł






Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania