Benedykt XVI

Spe Salvi Encyklika

Kategoria  encykliki, listy

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON
Cena 3.70 zł
ISBN 978-83-7519-041-0
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.056 kg
nr kat. Rhema 22950
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Encyklika Ojca Świętego Benedykta XVI do biskupów, prezbiterów i diakonów, do osób konsekrowanych i wszystkich wiernych świeckich o nadziei chrześcijańskiej.


Spis treści

Wprowadzenie
Wiara jest nadzieją
Pojmowanie nadziei opartej na wierze w Nowym Testamencie i w pierwotnym Kościele
Czym jest życie wieczne?
Czy nadzieja chrześcijańska jest indywidualistyczna?
Przemiana chrześcijańskiej wiary-nadziei w czasach nowożytnych
Prawdziwe oblicze chrześcijańskiej nadziei
"Miejsca" uczenia się nadziei i ćwiczenia w niej
Modlitwa jako szkoła nadziei
Działanie i cierpienie jako miejsca uczenia się nadziei
Sąd Ostateczny jako miejsce uczenia się i wprawiania w nadziei
Maryja, gwiazda nadziei


Fragment tekstu

32. Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie więcej już nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc - tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei - On może mi pomóc . Gdy jestem skazany na całkowitą samotność...; ale modlący się nigdy nie jest całkowicie samotny. Niezapomniany kard. Nguyen Van Thuan, który spędził w więzieniu 13 lat, z czego 9 w izolacji, pozostawił nam cenną książkę: Modlitwy nadziei. Tam, w sytuacji wydawałoby się totalnej desperacji, słuchanie Boga, możliwość mówienia do Niego, dawały mu rosnącą siłę nadziei, która po uwolnieniu pozwoliła mu stać się dla ludzi całego świata świadkiem nadziei - tej wielkiej nadziei, która nie gaśnie nawet podczas nocy samotności. (...)

34. Aby modlitwa rozwinęła tę oczyszczającą moc, musi być z jednej strony bardzo osobista, musi być konfrontacją mojego "ja" z Bogiem, z Bogiem żywym. Z drugiej jednak strony musi być wciąż od nowa prowadzona i oświecana przez wielkie modlitwy Kościoła i świętych, przez modlitwę liturgiczną, w której Pan nieustannie uczy nas, jak modlić się właściwie. Kardynał Nguyen Van Thuan w swojej książce zawierającej nauki rekolekcyjne wspomniał, że w jego życiu były długie okresy, w których nie był zdolny modlić się, a wtedy kurczowo trzymał się słów modlitwy Kościoła: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i modlitw liturgicznych . W rozmowie z Bogiem modlitwa publiczna musi zawsze splatać się z osobistą. W ten sposób możemy mówić do Boga, a Bóg mówi do nas. Tak dokonują się w nas oczyszczenia, dzięki którym otwieramy się na Boga i stajemy się zdolni do służby ludziom. Tak też otwieramy się na wielką nadzieję i stajemy się sługami nadziei wobec innych: nadzieja w sensie chrześcijańskim jest też zawsze nadzieją dla innych. I jest to nadzieja czynna, w której walczymy, aby rzeczy nie zmierzały ku "perwersyjnemu końcowi". Jest ona czynna również w tym sensie, że utrzymujemy świat otwarty na Boga. Tylko tak pozostaje ona nadzieją prawdziwie ludzką.

48. (...) Istnieje głęboka komunia między naszymi istnieniami, poprzez wielorakie współzależności są ze sobą powiązane. Nikt nie żyje sam. Nikt nie grzeszy sam. Nikt nie będzie zbawiony sam. Nieustannie w moje życie wkracza życie innych: w to, co myślę, mówię, robię, działam. I na odwrót, moje życie wkracza w życie innych: w złym, jak i w dobrym. Tak więc moje wstawiennictwo za drugim nie jest dla niego czymś obcym, zewnętrznym, również po śmierci. W splocie istnień moje podziękowanie, moja modlitwa za niego mogą stać się niewielkim etapem jego oczyszczenia. I dlatego nie potrzeba przestawiać czasu ziemskiego na czas Boski: w obcowaniu dusz zwykły czas ziemski po prostu zostaje przekroczony. Nigdy nie jest za późno, aby poruszyć serce drugiego i nigdy nie jest to bezużyteczne. W ten sposób wyjaśnia się ostatni ważny element chrześcijańskiego pojęcia nadziei. Nasza nadzieja zawsze jest w istocie również nadzieją dla innych; tylko wtedy jest ona prawdziwie nadzieją także dla mnie samego40 Jako chrześcijanie nie powinniśmy pytać się jedynie: jak mogę zbawić siebie samego? Powinniśmy również pytać siebie: co mogę zrobić, aby inni zostali zbawieni i aby również dla innych wzeszła gwiazda nadziei? Wówczas zrobię najwięcej także dla mojego własnego zbawienia.







Inne książki tego autora







Reguła świętego Benedykta (książka)
Grzegorz Wielki Benedykt z Nursji
Wydawnictwo OO. Benedyktynów TYNIEC
27.00 zł

Moja wiara (książka)
Benedykt XVI
ESPRIT-
38.00 zł

Wiara, nadzieja, miłość. Przewodnik po życiu chrześcijańskim (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo Znak
45.00 zł

Deus Caritas Est. O miłości chrześcijańskiej - Encyklika (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo Pallottinum
10.00 zł

Sacramentum Caritatis. O Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo Pallottinum
10.00 zł
















Sacramentum Caritatis (książka)
Benedykt XVI
Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna
8.00 zł

Caritas in veritate. Encyklika o integralnym rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo Pallottinum
10.00 zł

Encykliki i adhortacje Ojca Świętego Benedytka XVI (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo AA - Kraków
149.00 zł

Papież o papieżu. Słowa o św. Janie Pawle II (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo św. Krzyża - Opole
20.00 zł

Myśli na każdy dzień (książka)
Benedykt XVI
Wydawnictwo AA - Kraków
38.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania