Klaus Militzer

Historia zakonu krzyżackiego

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo WAM
Cena 48.20 zł
ISBN 978-83-7318-862-4
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.392 kg
nr kat. Rhema 22661
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Seria "Biblioteka Historii Kościoła" przybliża wydarzenia i postaci, które w istotny sposób wpłynęły na dzieje chrześcijaństwa i inspirującej się nim przez długie wieki kultury europejskiej. Seria napisana przystępnym językiem równocześnie stosuje rygorystyczne kryteria naukowości.
Publikacje ukazujące się w tej serii, adresowane są do wszystkich zainteresowanych dziejami chrześcijaństwa, a zwłaszcza do studentów i wykładowców historii oraz publicystów.

Autor, profesor mediewista na uniwersytecie w Bochum, przedstawia w swojej książce dzieje zakonu krzyżackiego od momentu jego powstania z Ziemi Świętej w r. 1190 jako wspólnoty powołanej do opieki nad chorymi, kalekami, pielgrzymami, aż do momentu pierwszej wojnie światowej, kiedy to przekształcił się w zakon duchowny, istniejący po dziś dzień.
Zakon, podniesiony w 1198 roku do rangi zakonu rycerskiego (jak templariusze i joanici), szybko wzrasta w siłę, podbijając w Palestynie poszczególne kraje, twierdze i państewka; następnie zdobył uznanie i tereny w rejonie Morza Śródziemnego, pozyskał ziemie w Rzeszy Niemieckiej, a przede wszystkim w Prusach i w Inflantach - gdzie stworzył silne państwo zakonne, potęgę w rejonie Morza Bałtyckiego, liczącą się w Europie siłę polityczną i wojskową.
Autor wymienia bardzo dokładnie etapy wzrostu terytorialnego zakonu, omawia jego Regułę, strukturę organizacyjną i społeczną, specyficzne warunki panujące w poszczególnych rejonach, zwłaszcza w Prusach i Inflantach, stosunki z sąsiadującymi państwami (np. z Polską) i stosunek do narodów sobie podporządkowanych (np. Prusów, Litwinów, Łotyszów); sporo miejsca poświęca rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Równocześnie mówi o zmianach, jakie zachodziły w samym zakonie, w jego obrazie w oczach Europy Zachodniej. Początek XV w. Przyniósł Zakonowi duże straty terytorialne i jego pozycja straciła na znaczeniu. Ostateczny cios zadała Krzyżakom Reformacja, która doprowadziła większość głównych ośrodków do sekularyzacji.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania