R.ks Bartnicki, Mari Ryś, o. Jacek Salij (red.)

Pod skrzydłami Bożej Opatrzności

Kategoria  albumy

Wydawnictwo Michalineum
Cena 52.90 zł
ISBN 978-83-7019-438-3
(gabaryt L - 2XL)
waga 1.122 kg
nr kat. Rhema 22316
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Album zatytułowany POD SKRZYDŁAMI BOŻEJ OPATRZNOŚCI zawiera referaty z sympozjum, które odbyło się dniach 21 i 22 września 2007 r. w Warszawie. Temat sympozjum: Dar Bożej Opatrzności dla Kościoła i Narodu Polskiego. Album stanowi Cegiełkę na rzecz budowy Świątyni Bożej Opatrzności - Narodowego Wotum Wdzięczności Bożej Opatrzności.

Minęło przeszło 200 lat od dnia 5 maja 1791 roku, kiedy to w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm podjął Uchwałę o wzniesieniu Świątyni Bożej Opatrzności, jako wotum wdzięczności za wydobycie Polski spod przemocy obcej, przywrócenie Rządu. Król Stanisław August Poniatowski wybrał skarpę Łazienkowską na lokalizację Świątyni. Rok później, 3 maja 1792 roku, położono kamień węgielny. Fundamenty z 1792 roku znajdują się na terenie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego koło Łazienek Królewskich. Budowę przerwała Targowica.

W okresie międzywojennym Sejm II Rzeczypospolitej Ustawą z dnia 17 marca 1921 roku powrócił do tematu budowy Świątyni. Podjęte działania przerwała II wojna światowa. I dopiero po upadku komunizmu i pełnym odzyskaniu niepodległości, z inicjatywy Ks. Prymasa Józefa Glempa, 23 października 1998 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął Uchwałę w sprawie budowy w Warszawie Świątyni Bożej Opatrzności mającej być symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 roku, za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II i za Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. Jest to powrót do tych niewypełnionych zobowiązań Polaków sprzed ponad dwóch stuleci.

Wydany Album POD SKRZYDŁAMI BOŻEJ OPATRZNOŚCI składa się z czterech części: I. Ufając Bożej Opatrzności; II. Dziękując Bożej Opatrzności; III. W Bożej Opatrzności pokładając nadzieję; IV. Budowa Sanktuarium Opatrzności Bożej - Narodowego Wotum Wdzięczności.

Czym jest Opatrzność? Jak scharakteryzować Jej obecność? Odwieczne pytania, które stawiali sobie już w starożytności filozofowie i greccy, i rzymscy. Jak pisze w swym eseju Ks. Tomasz Stępień, według Heraklita tym czymś jest Logos (rozum), Sokrates używa sformułowania "zamysł" (bogów) odnoszący się do wszystkich rzeczy, a szczególnie do człowieka. Autor przybliża rozważania Platona i Cycerona. Odpowiedź dopiero daje chrześcijanin - Bóg stworzył świat z miłości, a cel Opatrzności nie leży w samym wszechświecie po to, aby dobrze funkcjonował.

Ks. prof. Jacek Salij pisze: Opatrzność Boża rozciąga się nad nami jako nad osobami wezwanymi do wejścia w dialog miłości ze swoim Stwórcą. Fakt, że najczęściej zawierzamy się Bogu w sytuacjach zagrożenia, kiedy czujemy się słabi i bezbronni. Jednak prawdziwe zawierzenie Bogu ma miejsce wtedy, gdy nie żądamy od Niego gwarancji, ani nie podajemy sposobu przyjścia z pomocą. Nasz udział w Bożej Opatrzności ułatwia nam zdolność miłowania oraz to, że jesteśmy osobami, które Stwórca wezwał do wolności i do odpowiedzialności. Módl się jakby wszystko zależało od Boga, a pracuj jakby wszystko zależało od ciebie - formuła świętego Ignacego Loyoli.

Święty Tomasz z Akwinu przyrównuje Boga do dobrego nauczyciela, który potrafi uczniom nie tylko przekazać wiedzę, ale umie też przygotować ich do tego, żeby sami uczyli innych. Opatrzność - jest to władza Stworzyciela i troska Ojca - pisze dr Witold Starnawski i przytacza rozważania Jana Pawła II o Opatrzności. Pojęcie to zawiera te dwa elementy: władzę Stworzyciela kierującą światem z mocą, a także troskę Ojca działającą z pełnią dobroci. Boża Opatrzność ma także cechy macierzyńskiej miłości. W. Starnawski upatruje jako największą przeszkodę w przyjęciu prawdy o Bożej Opatrzności przeróżne formy zła i ukazuje tajemnicę przezwyciężania zła poprzez cierpienie, miłość i ufne oddanie się Temu, Który jest Stwórcą i Panem istnienia.

Zarówno cierpienia i klęski, a także radości i sukcesy są udziałem jednostek, ale i całych narodów. Polacy szczególnie mają wiele dowodów działania Bożej Opatrzności w swych bogatych i nie rzadko bardzo trudnych dziejach. Ks. prof. Roman Bartnicki omawia te najbardziej znaczące wydarzenia z naszej historii, ich przyczyny, konsekwencje, wiarę i nadzieje narodu i cudowne interwencje Bożej Opatrzności w chwilach największego zagrożenia. Przywołuje takie wydarzenia jak: chrzest Polski, chrzest Litwy i unię polsko-litewska, bitwę pod Grunwaldem, zwycięstwo pod Kłuszynem, obronę Jasnej Góry, odsiecz wiedeńską, Cud nad Wisłą, a także dokonania Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Do daru Bożej Opatrzności jakim był dla Kościoła i świata Jan Paweł II odnosi się w swoim referacie Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz. Po czterystu latach pontyfikatów papieży Włochów zostaje, za sprawą Ducha Świętego, powołany kardynał z Polski, z kraju będącego w niewoli komunistycznego systemu pojałtańskich układów. Powinniśmy wyrazić wdzięczność Bożej Opatrzności za ten Dar dla Narodu Polskiego i dla Polski wznosząc w Warszawie Świątynię Opatrzności i jednocześnie podjąć refleksję nad nauczaniem Jana Pawła II.

Rok 1981 był w Polsce rokiem napięć społecznych i politycznych - tak rozpoczyna swoje wspomnienia Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, wspomnienia o tajemnicy cudownego ocalenia Ojca Świętego w czasie zamachu 13 maja tegoż roku, w dniu patronalnym Matki Bożej Fatimskiej.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania