Janina Marta Zabielska

Ubóstwo a procesy marginalizacji społecznej

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo KUL
Cena 29.70 zł
ISBN 978-83-7363-451-0
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.334 kg
nr kat. Rhema 21287
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Zjawisko ubóstwa jest jednym z najbardziej złożonych współczesnych problemów społecznych. W związku z tym zasługuje ono na wszechstronną, systematycznie aktualizowaną analizę naukową. Jest to problem o tyle ważny, że należy do najistotniejszych czynników utrudniających realizację potrzeb tak indywidualnych, jak i zbiorowych.
Za główny cel podjętych badań i prowadzonych analiz przyjęłam poznanie i przedstawienie sytuacji bytowej osób z rodzin ubogich oraz próbę poznania relacji zachodzących między marginalizacją społeczną a życiem w sferze ubóstwa.
Analizie poddane zostały: sposób życia rodzin ubogich, reprezentowane formy zaradności mające na celu wyjście ze sfery ubóstwa oraz wskaźniki pozwalające na określenie, jak bardzo badane rodziny narażone są na marginalizację społeczną, innymi słowy - w jakim stopniu badani i ich rodziny uczestniczą w najważniejszych instytucjach życia społecznego.
W toku badań dążyłam do zapoznania się z charakterystyką kontaktów badanych rodzin z kluczowymi instytucjami społecznymi, takimi jak rynek pracy i konsumpcji, system szkolnictwa, pomoc społeczna, służba zdrowia, szeroko pojmowana kultura i inne społecznie ważne instytucje.
Było to swego rodzaju badanie diagnostyczne mające na celu ustalenie cech czy zasad funkcjonowania pewnego konkretnego wycinka rzeczywistości, będącego głównym przedmiotem moich zainteresowań poznawczych.
Badania przeprowadzono metodą jakościową, gdyż chodziło głównie o subiektywną identyfikację problemu marginalizacji społecznej, polegającą na odwołaniu się bezpośrednio do opinii i przekonań osób sytuujących się w sferze ubóstwa.
Badania poczynione na potrzeby niniejszej pracy nie mają charakteru wyczerpującego, ponieważ zastosowałam dobór nielosowy oparty na świadomej selekcji populacji i zakwalifikowaniu do badań według ustalonych potrzeb, co umożliwiło dotarcie do ściśle określonych podmiotów badawczych.
Do próby badawczej weszły rodziny objęte instytucjonalną pomocą społeczną. Analizie poddano 50 rodzin - gospodarstw domowych zaliczających się do następujących kategorii: osoby samotne (sześć osób), rodziny niepełne (osiemnaście rodzin) i rodziny pełne (dwadzieścia sześć rodzin). Badani borykali się z różnorodnymi problemami - najczęściej były to: bezrobocie, samotne rodzicielstwo, wielodzietność i nadużywanie alkoholu.
Analizy miały na celu zbadanie, jak dalece zagrożone procesami marginalizacji społecznej są badane rodziny. Piszę o zagrożeniu a nie o faktycznie zachodzących procesach marginalizacji, ponieważ wiadomo, że procesów nie można zaobserwować przeprowadzając tylko jednorazowe badania. Badania poczynione na użytek niniejszej pracy być może w przyszłości staną się punktem wyjścia do dużo szerszych analiz tak ubóstwa, jak i procesów marginalizacji społecznej.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania