Zdzisław Grad SVD

Motorówką z Jezusem

Kategoria  popularnonaukowe

Wydawnictwo Verbinum
Cena 16.80 zł
ISBN 978-83-7192-316-6
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.128 kg
nr kat. Rhema 21197
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Książka "Motorówką z Jezusem" jest zbiorem bardzo osobistych relacji o. Zdzisława Grada SVD, ukazujących jego działalność misyjną w latach dziewięćdziesiątych w Pangalanie w diecezji Mananjary.

Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy podjąłem się ewangelizacji terenu położonego nad kanałem Pangalana. Przybyłem na Madagaskar 4 września tegoż roku w towarzystwie mojego kolegi, o. Krzysztofa Pawlukiewicza, oraz o. Jose Quadrosa Sebastiana, który pochodził z Indii. Byliśmy drugą grupą misjonarzy werbistowskich, która dołączyła do pierwszej czwórki współbraci z Indonezji.
Madagaskar był w owym czasie naszą nową misją. Zgromadzenie Słowa Bożego zostało zaproszone do diecezji Mananjary przez jej ordynariusza, malgaskiego jezuitę Xaviera Tabao. Diecezja rozciągała się u wybrzeży Oceanu Indyjskiego i należała do terenów pierwszej ewangelizacji. Tylko osiem procent mieszkającej tam ludności można było uznać za chrześcijan. Pozostali byli wyznawcami rodzimej, religii animistycznej. Powierzono nam trzy dystrykty: Vohilavę, Mahavokę i Pangalanę, która rozciągała się wzdłuż Oceanu Indyjskiego i szeregu rzek i rozlewisk połączonych kanałami w jeden kompleks. Jedynym środkiem lokomocji mogła być tylko tradycyjna łódź malgaska albo motorówka.
Wioski były rozrzucone bądź wzdłuż wybrzeża oceanicznego, bądź nad jeziorami lub kanałem Pangalana. Po kilkumiesięcznej nauce języka malgaskiego w mieście Ambositra, region Pangalany stał się moją parafią. Ludność zamieszkująca te tereny należała do trzech plemion: Betsimisaraka, Antemoro i Antambahoaka. Wszystkie one w większym lub mniejszym stopniu doszukiwały się swojego pochodzenia w tradycji arabskiej sprzed wielu wieków.
Biskup nie ukrywał swojego zatroskania o Pangalanę. Był to jedyny dystrykt w diecezji, który nie miał stałego misjonarza. Poprosiłem więc, aby mnie tam posłał. Trudno mi to wyrazić, ale od początku jakaś siła ciągnęła mnie i popychała, abym zdecydował się na pracę misyjną właśnie w tym regionie. Biskup dał mi do dyspozycji małą motorówkę i 8 września 1993 roku, w święto narodzenia Zgromadzenia Słowa Bożego, rozpocząłem misyjną posługę.
Teren nie był łatwy. Z opowieści starych misjonarzy wiedziałem, że wiele wiosek wprost nie życzyło sobie wizyt vazaha, tj. białego. Tak było w przeszłości, lat temu trzydzieści czy więcej. Chciałem podjąć to nowe wyzwanie. Byłem przekonany, że mogę liczyć na Ducha Świętego i Jego łaskę, która może przemienić każde ludzkie serce.

Ojciec Zdzisław Grad jest misjonarzem ze Zgromadzenia Słowa Bożego. Od 1992 roku pracuje na Madagaskarze. Najpierw był proboszczem nowo powstałej parafii, później między innymi diecezjalnym moderatorem odnowy charyzmatycznej oraz dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Katechetycznej i Radia Diecezji Mananjary.
Jest autorem książki W duchu i mocy Jezusa. Świadectwo posługi uwalniania od złych duchów na Madagaskarze, Warszawa-Ząbki 1998 oraz twórcą strony internetowej http://www.madagascar.alleluja.pl, poświęconej aktualnym zagadnieniom misyjnym.


Spis treści

Początek misji
Wędrowny misjonarz
Król chrześcijan
Historia trzech krzyży
W ogniu Ducha Świętego
Posługa grup modlitewnych. Fenomen uzdrowień - znak mesjański
Zanurzeni w Bożym Miłosierdziu
Zawierzeni Maryi
Piękne stopy
W szponach cyklonu
Misjonarz od fasolki
Misjonarz i dwunastu czarowników
Kult zmarłych
Sambatra, czyli szczęśliwy
Ewangelia wyśpiewana
"Byłem w więzieniu..."
Misyjny ekumenizm
Człowiek i zebu
Malgaskie symbole
Misjonarz na co dzień
"I ty możesz zostać misjonarzem"
Od wężów i czarowników do Internetu









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania