o. Ludwik Mycielski OSB

Jak czytać Pismo Święte?

Kategoria  Biblia

Wydawnictwo OO. Benedyktynów TYNIEC
Cena 1.80 zł
ISBN 83-7354-067-9
31 stron
format 100x160 mm
oprawa broszurowa miękka
Kraków 2001 r.
nr kat. Rhema 02024
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

O. Ludwik Mycielski OSB, ur. w 1938 r., benedyktyn z Opactwa w Tyńcu, święcenia kapłańskie otrzymał w 1966 r., dr teologii z zakresu teologii biblijnej Nowego Testamentu, obecnie przełożony małej wspólnoty benedyktyńskiej w Biskupowie k/Nysy Opolskiej.

Otwierasz w domu Biblię i zaczynasz czytać. Czy jednak możesz wszystko poprawnie zrozumieć, gdy czytasz zupełnie sam? Odpowiedź brzmi: "Możesz!"- bylebyś tylko czytał z gorącym pragnieniem zrozumienia Biblii tak, jak sam Bóg chce, żeby ją rozumieć: z pragnieniem rozumienia wszystkiego tak, jak rozumie to jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół.
Od Autora


Spis treści


1. "LECTIO" - CZYTANIE
2. "MEDITATIO" - ROZWAŻANIE
3. "ORATIO" - MODLITWA
4. "CONTEMPLATIO ET ACTIO"
- KONTEMPLACJA I CZYN
Rada l
Rada
Rada
BIBLIOGRAFIA


Wstęp

Drogi Bracie.

Piszę ten list w odpowiedzi na Twoje pytanie "Jak czytać Pismo Święte?" Oczekujesz odpowiedzi takiej, by mogła stanowić wklad-kę do Biblii Tysiąclecia.
Na wstępie więc zwracam Twoją uwagę na fakt, że słowa wyjęte z Biblii słyszysz podczas każdej Mszy Świętej. W niedzielę, a często i w dni powszednie, wyjaśniane są one w homilii. Wiesz dobrze, że to, co słyszysz, jest słowem Bożym. Wiesz, że przez usta lektora i kapłana w tajemniczy sposób zwraca się do Ciebie sam Chrystus. Z całym więc Zgromadzeniem Eucharystycznym pozdrawiasz Go i zarazem dziękujesz Mu słowami:
- Chwała Tobie, Panie!
- Chwała Tobie, Chryste!
W większe święta oznaką naszej wiary w obecność przemawiającego Chrystusa są trzymane przez ministrantów zapalone świece i pachnący dym kadzideł. (...)


Fragment tekstu

(...)
3. "ORATIO" - MODLITWA

Trzeci etap czytania Pisma Świętego - to modlitwa. Podczas lektury uderzyło Cię specjalnie jedno słowo, zastanowiła jedna myśl, przykuł uwagę jeden obraz. To była łaska wstępna dzisiejszego czytania. Obecnie otrzymujesz łaskę odpowiedzi.
Słowo Boże dotarło do Twojego serca, przemieniło je, rozszerzyło, obdarzyło radością i pokojem. Stałeś się bardziej prostym, wdzięcznym, zdolniejszym do wszystkiego, co dobre. Odpowiedz teraz Bogu na Jego słowa. Powiedz, za co Go wielbisz, za co dziękujesz, o co prosisz. A jeśli podczas czytania otrzymałeś łaskę zrozumienia, czym kiedyś zraniłeś Jego Serce - powiedz: Boże, bądź miłością mnie grzesznemu! (por. Łk 18,13). Postawa prawdy - postawa pokorna i skruszona przed majestatem Boga - wprowadza na czwarty etap czytania Bożego słowa. On bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym laskę daje (l P 5,5).(...)


Strona redakcyjna

Opracowanie graficzne: o. Hieronim St. Kreis OSB
Superiorum permissu: Opactwo Benedyktynów
L.dz.25/95, Tyniec, dnia 13.03.1995 r.
Bp Adam Kozłowski OSB, opat tyniecki

Imprimatur: Kuria Metropolitalna
Kraków L. 1596/91 dnia 18.05.1991 r.
Bp Stanisław Smoleński, wikariusz generalny
Ks. Kazimierz Moskała, notariusz
O. Tomasz Dąbek, cenzor
Wydanie trzecie

ISBN 83-87525-81-2

TYNIEC
Wydawnictwo Benedyktynów
ul. Benedyktyńska 37 30-375 Kraków
tel. (012) 267-53-91
tel./fax (012) 267-53-92
e-mail: wtyniec@gate.makolab.pl

Druk: Pracownia AA s.c.
Pl. Na Groblach 5, 31-101 Kraków









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania