William R. Farmer (red.)

Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego. Ewangelia według Św.Marka

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Verbinum
Cena 15.00 zł
ISBN 978-83-7192-277-9
184 strony
format 130x200 mm
oprawa Miękka
Gróna Grupa 2007r.
waga 0.126 kg
nr kat. Rhema 20172
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Pierwszy z tomików nowej wersji edycji "Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego". W komentarz w odpowiednich miejscach wplecione są fragmenty Pisma Świętego, co odpowiada pierwotnej intencji redaktorów naukowych tego poczytnego dzieła, a mianowicie zachęcania wiernych do równoległego czytania tekstu Pisma Świętego i komentarza.


Spis treści

Wprowadzenie
Słowo od Wydawcy
Imię Boże w Piśmie Świętym
Wykaz skrótów
Komentarz
Pierwsze czytanie
Drugie czytanie


Wstęp

Ewangelia według św. Marka jest najkrótszą z Ewangelii kano­nicznych, a wiele wskazuje na to, że w swej obecnej formie także naj­starszą z nich. Przyjmuje się, że została napisana w Rzymie i jest bar­dzo prawdopodobne, że powstała w środowisku blisko związanym ze św. Piotrem Apostołem. Świadczy o tym specyficzne spojrzenie na osobę i posłannictwo Jezusa Chrystusa, w którym dominuje postrzeganie Go właśnie oczami św. Piotra. Na ten jej specyficzny rys zwra­cano uwagę od dawna, potwierdzają go również współczesne analizy językowe i historyczne. Wskazują one, że niektóre wypowiedzi i epizody, przedstawione jedynie w tej Ewangelii, dobrze odzwierciedlają sytuację Apostoła Piotra z okresu ziemskiego życia i działalności Jezusa oraz tę, jaka nastąpiła w rezultacie Jego męki, śmierci i zmar­twychwstania. Narracja ewangeliczna jest w zasadzie pozbawiona emocji, czasami wręcz sucha, a nawet lakoniczna, powiedzielibyśmy "męska" w tym sensie, iż oddaje charakter mężczyzny przywykłego do zwięzłego i prostego sposobu myślenia i mówienia.
Pismo, które w kanonie Nowego Testamentu występuje jako druga Ewangelia, w pełni zasługuje na to, by od niego rozpoczynać osobistą lekturę narracji o życiu i losach oraz działalności i nauczaniu Zba­wiciela. Otwierające je słowa: "Początek Ewangelii o Jezusie Chrystu­sie, Synu Bożym" dobrze wyrażają zawartość wprowadzającą w treść wszystkich czterech Ewangelii. Druga Ewangelia kanoniczna opowiada o Jezusie, ukazując Go jako prawdziwego Boga i prawdziwego czło­wieka, a obydwa wymiary stanowią trzon Dobrej Nowiny wyzna­czającej fundament i ramy chrześcijaństwa. Połączenie Boskiej i ludz­kiej tożsamości Jezusa jest tak niewiarygodne, że wyjaśnia zjawisko "sekretu mesjańskiego", a w gruncie rzeczy pozostaje do dzisiaj swoistym skandalem wyróżniającym chrześcijaństwo spośród wszystkich innych religii. Bardzo wyraźnie jest to Ewangelia o Królestwie Bożym: zapoczątkowane przez Jezusa i obecne w świecie, staje się przedmiotem nadziei dla tych, którzy w Niego uwierzyli i stali się narzędziami Jego zbawczej obecności i mocy w świecie.
W kontekście innych wprowadzeń i komentarzy do Ewangelii według św. Marka ten wyróżnia się pragnieniem jej zrozumienia i objaśnienia w nawiązaniu do potrzeb i oczekiwań czytelników na progu XXI wieku. Każda lektura księgi biblijnej jest uwarunkowana położeniem tych, którzy po nią sięgają, szukając w niej "duchowej stra­wy". Nie traktują jej zatem wyłącznie jako świadectwa o za­mierzc­h­łej przeszłości, ale jako księgę żywą, ważną dla nas i mającą nam wiele do powiedzenia. Komentarz powinien towarzyszyć lekturze teks­tu świętego, ale nigdy jej nie zastąpi. Ponieważ tekst biblijny jest najważniejszy, poznawanie i przyswajanie wiadomości zawartych w komentarzach powinno odbywać się samodzielnie i krytycznie. Dzięki temu wsłuchując się w tekst święty, nawiązujemy owocny dialog z tymi, którzy, tak jak my, czytają go i objaśniają, dzieląc się re­zultatami swoich dociekań i przemyśleń. Niniejsze opracowanie stanowi część obszernego "Międzynarodowego komentarza do Pisma Świętego. Komentarz katolicki i ekumeniczny na XXI wiek". Dwa polskie wydania tego dzieła, starannie przygotowane przez Wydawnictwo Księży Werbistów "Verbinum" (2000, 2001), ukazały się równolegle z kilkoma wydaniami w najbardziej rozpowszechnionych językach obcych. Weszły one na stałe do krwiobiegu biblistyki i teologii polskiej, można je bowiem spotkać w każdej, nie tylko teologicznej, dobrej bibliotece. Ich wartość polega na tym, że stanowią cenne kompendium nowoczesnej wiedzy biblijnej. Zainteresowanie tym opracowaniem jest ciągle duże, co wynika z faktu ustawicznego zainteresowania Biblią i jej wszechstronnego oddziaływania nie tylko w sferze religii i teologii, lecz także szeroko pojętej kultury. Podnosiły się głosy, że potrzebne jest mniejsze opracowanie, dotyczące poszczególnych zbiorów i ksiąg biblijnych, łatwiejsze do przenoszenia i używania go w każdych warunkach. Należy więc wyrazić nadzieję, że również ta wersja spotka się z życzliwym przyjęciem oraz uznaniem czytelników i słuchaczy Pisma Świętego.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich







Inne książki tego autora






Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego.Ewangelia wg św.Jana (książka)
William R. Farmer
Wydawnictwo Verbinum
25.00 zł

Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego. Dzieje Apostolskie (książka)
William R. Farmer (red.)
Wydawnictwo Verbinum
14.00 zł

Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego.Ewangelia według św.Łukasza (książka)
William R. Farmer (red.)
Wydawnictwo Verbinum
20.00 zł

Międzynarodowy Komentarz do Pisma świętego.Ewangelia wg św.Mateusza (książka)
William R. Farmer (red.)
Wydawnictwo Verbinum
23.00 zł












Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania