Nathalie Luca

Sekty

Kategoria  sekty egzorcyzmy

Instytut Wydawniczy PAX
Cena 16.80 zł
ISBN 83-211-1733-3
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.126 kg
nr kat. Rhema 16908
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Zjawisko sekt nie jest niczym nowym. Ich istnienie, związane z wartościami pozornie religijnymi, od niepamiętnych czasów budzi zróżnicowane, czasem bardzo emocjonalne reakcje osób, społeczeństw i państw. Historyczne, socjologiczne i antropologiczne spojrzenie na wewnętrzne funkcjonowanie tych grup, na wiążące się z tym możliwe wypaczenia, ale także na różnorodność politycznych na nie reakcji, pozwala dostrzec, w jaki sposób i pod jakim względem sekty stanowią zagrożenie dla porządku społecznego.
Nathalie Luca pracuje naukowo w Ośrodku Badań Interdyscyplinarnych nad Zjawiskami Religijnymi (EHESS) w Paryżu.


Wstęp

"Każdy postęp kulturowy jest funkcją koalicji między kulturami. Koalicja ta zasadza się na (...) uwspól-nieniu szans, jakie każda kultura napotyka w trakcie procesu swego historycznego rozwoju (...). Koalicja ta jest tym bardziej płodna, jeśli została zawarta przez kultury najbardziej zróżnicowane. (...) Ta wspólna gra, z której wynika każdy postęp, musi w konsekwencji (...) doprowadzić do ujednolicenia zasobów każdego z graczy. (...) Ludzkość stale znajduje się w szponach dwóch sprzecznych procesów: jeden dąży do wprowadzenia jednorodności, drugi zaś ma na celu utrzymanie lub odtworzenie różnorodności".
Ów paradoksalny charakter rozwoju społeczeństw, który jest zależny od wkładu obcych kultur, a zarazem przez nie zagrożony, stanowi idealny punkt wyjścia dla każdej próby zrozumienia zjawiska sekt w perspektywie nauk społecznych.


Fragment tekstu

Ruchy sekciarskie w historii
CHRZEŚCIJAŃSTWO
1. Rodzące się chrześcijaństwo. - Któż nie zna słynnej definicji Ernesta Renana: "Kościół to sekta, której się udało". Streszcza ona dzieje chrześcijaństwa, które pierwotnie - o czym warto pamiętać -Grecy, wierni tradycjom hellenistycznym, uważali za niebezpieczną sektę, zagrożenie zarówno dla państwa, jak dla jednostki. Większość sformułowanych wówczas na piśmie krytyk uległa w toku dziejów zniszczeniu. Słynny antychrześcijański pamflet Aletbes logos ("Prawdziwe słowo") greckiego filozofa z II wieku, Celsusa, uniknął jednak płomieni; przekazuje on wyraźnie nieufność, jaką budziła nowa religia. W nadejściu tej obcej "religii" Celsus dopatrywał się niepokojącego ataku "naiwnej, nieokrzesanej, surowej i barbarzyńskiej myśli", której należało się przeciwstawić. Kwestionowała ona "paradygmat greckiej myśli filozoficznej, opartej na rozumie, logice i na racjonalnej wymianie argumentów", zastępując go "niejasną i niespójną formą wierzenia", złożoną z "nieudowodnio-
nych twierdzeń, przesądów, zabobonów, bajdurzeń i zwodniczych obietnic". Ta nowa religia mogła jedynie zachwycić ludzi, stojących najniżej w społecznej hierarchii, a jej przedstawiciele to nic innego, jak "szarlatani, oszuści, pozbawieni skrupułów naciągacze, żerujący na ignorancji, łatwowierności i lękach ludzi o ograniczonym umyśle". Rodzące się chrześcijaństwo jest postrzegane przez tego filozofa i innych myślicieli jego epoki jako wielkie oszustwo. Chrześcijanie "zastraszają naiwnych, grożąc im, że Bóg porazi ich gromami, jeśli odmówią przystąpienia do ich sekty". Skądinąd ci duchowi przywódcy to "pseudo-uzdrawiacze". Szkodzą "zdrowiu publicznemu, odwodząc adeptów od utytułowanych lekarzy (wszyscy oni są wykształceni zgodnie z nauką starożytną), przyciągając ich złudnymi obietnicami uzdrowienia". Celsus zarzuca ponadto nowej religii obojętność na "wspólne zasady przyjęte w państwie i w życiu publicznym", która "idzie w parze z prawdziwą strategią, wyznaczającą sobie podwójny cel: podkopać porządek społeczny i zbudować państwo w państwie". Tak więc, "w tej jakże krytycznej dla Cesarstwa chwili [chrześcijanie] bynajmniej nie uczestniczą wraz z pozostałą ludnością w obronie ojczyzny, lecz dzielą społeczeństwo i osłabiają państwo, nie podporządkowując się prawom, spiskując przeciwko władzom, wykręcając się od żołnierskich obowiązków. (...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału Les sectes
Copyright Presses Universitaires de France
Copyright for the Polish translation by Agnieszka Kuryś
Copyright for the Polish edition by Instytut Wydawniczy Pax,
Warszawa 2005
Projekt okładki Katarzyna Juras
Redaktor
Ewa Burska
Redaktor techniczny Ewa Dębnicka-Szmagier
Korekta Zespól
ISBN 83-211-1733-3







Inne książki tego autora






Sześć godzin pewnego piątku (książka)
Max Lucado
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
22.00 zł

Gdy Bóg wyszepcze twoje imię (książka)
Max Lucado
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
24.00 zł

On wciąż odsuwa kamienie (książka)
Max Lucado
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
24.00 zł

Nic dziwnego, że zwą go Zbawicielem (książka)
Max Lucado
Oficyna Wydawnicza VOCATIO
21.00 zł












Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania