ks. Robert Skrzypczak

Osoba i misja. Podstawy eklezjologii misyjnej w świetle personalizmu..

Kategoria  teologia

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
Cena 50.40 zł
ISBN 83-7257-182-1
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.942 kg
nr kat. Rhema 15686
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Chrystus wkraczający na rozległe obszary zła i ciemności po to, by z nich wyciągać i ratować człowieka, stanowi piękny obraz tego, czym jest w gruncie rzeczy Kościół, jaka jest jego misja w świecie. Misyjność nie stanowi jakiegoś zadania czy powinności Eklezji, ale jej najgłębszą definicję i rację istnienia. Taką samoświadomość Kościołowi przywrócił ostatni Sobór. Intuicja podpowiada, że głębokie korzenie dynamiki misyjnej tkwią w osobie. Książka ta stanowi próbę wyjścia naprzeciw intuicji Karola Wojtyły, który swój personalizm buduje w oparciu o klucz osoby i czynu, że mianowicie osoba ujawnia się i urzeczywistnia w czynie, l choć całość argumentacji Wojtyła rozwijał na polu filozofii, a zwłaszcza etyki, niemniej jednak przewidywał możliwość szerszego zastosowania, dostrzegając jej kapitalne znaczenie dla teologii.
Niniejsze studium podejmuje wyzwanie. Kościół w swej postaci aktywnej oznacza misyjność, umożliwiającą osobom pełną realizację siebie w miłości ku innym. Póki dzieje się historia i póki ludzkość doświadcza udręk grzechu, czyli braku osobowej więzi z Bogiem i drugim człowiekiem, Kościół nie może istnieć inaczej, jak w stanie misyjności. Nawet, gdyby faktycznie swym zasięgiem objął całą ludzkość, to i wtedy musi pełnić swą misję, tak w kierunku głębi, jak i z myślą o dalszych, nadchodzących pokoleniach.
ks. Robert Skrzypczak


Spis treści


Przedmowa: Realizować Koœciół (ks. prof. dr hab. Czesiem Stanisław Bartnik)

Wstęp
Wykaz skrótów
1. Teologia misyjna i jej współczesne konteksty
Biblijno-teologiczne przesłanki misji
Ewolucja i przełom - historia œwiadomoœci misyjnej
Obszary znaczeniowe fenomenu misji
Biblijne znaczenie pojęcia rnissio
Kariera pojęcia missio w Koœciele
Samoœwiadomoœć misyjna Koœcioła
Magisterium Koœcioła
Nauki teologiczne
Zakres i historia teologii misyjnej
Aktualne problemy i wyzwania
Tendencje w misjologii współczesnej
2. Mysterium Trinitatis - Ÿródło misyjnoœci Koœcioła
Okreœlenie „Ecclesia in statu missionis"
Chrzeœcijański wizerunek Boga
Bóg zagubiony w œwiecie sekularyzmu i neopogaństwa
Odzyskać chrzeœcijańskš ikonę Boga


Wstęp

Dziś "misja" nie jest słowem modnym, czasem wręcz podejrzanym. Kojarzy się z propagandą lub akwizycją. Twierdzenie, że ktoś postępuje w poczuciu misji budzi ostrożność. Większość ludzi zdecydowanie woli posługiwanie się pojęciami tolerancji, pluralizmu czy swobody zachowań i myśli. Spotyka się z uznaniem definicja wolności osobistej oznaczającej z grubsza: nie przeszkadzaj, szanuj inność!
Być może słowa "misja" nadużyto, łącząc je z przemocą lub manipulacją typu politycznego, handlowego, kolonialnego. Poza tym świat dziś nie gustuje w kategoriach jednoznacznych, takich jak prawda, powołanie czy zbawienie. Nawet wielu chrześcijan jest o wiele bardziej skłonnych popierać fundacje pomocy społecznej i organizacje praw człowieka niż na serio zmierzyć się z wyzwaniami ewangelizacyjnymi epoki. Poczynania misyjne uchodzą za coś romantycznego albo nieistotnego. W każdym razie odległego.
Tymczasem żyjemy w linii spadkobierców wydarzenia zmartwychwstania Chrystusa. A fakt ten łączy się z wyposażeniem Kościoła w mandat i zobowiązanie misyjne. Oznacza to, że Kościół ma być zwiastunem Dobrej Nowiny o zbawczej miłości Boga okazanej wszystkim ludziom w Jezusie z Nazaretu, który umarł i powstał z martwych, i okazał się Synem Boga, Panem życia i śmierci, Zbawicielem świata.
Lecz zanim do tego dojdzie, Zmartwychwstały musi najpierw odnaleźć swych rozproszonych uczniów, jak pasterz owce. Wie, gdzie ich szukać. Otóż wszyscy oni, mimo iż wcześniej deklarowali wierność i przywiązanie, i robili to szczerze, będąc prawdziwymi entuzjastami Nauczyciela z Nazaretu, w momencie kulminacyjnym Jego życia na ziemi, kiedy oddal się w ręce oprawców i pozwolił poprowadzić na mękę, zgorszyli się i przerazili głęboko sposobem, w jaki odszedł.


Fragment tekstu

Papież Jan Paweł II w swojej wizji Kościota pozostaje nieustannie pod wrażeniem soborowej interpretacji eklezjologicznej, uwzględniającej ścisłą więź łącząca Eklezję z jej powszechną, ewangelizacyjną powinnością. Powinność misyjna wynika z samej istoty doświadczenia chrześcijańskiego i tego, czym lub kim Kościół jest.
W soborowym dekrecie o misyjnej działalności Adgentes zwraca się uwagę na fakt, że zarodkiem nowego Izraela wybranym przez Jezusa Chrystusa było grono Dwunastu. "Przywołał do siebie tych, których sam chciał i przybyli do Niego. I ustanowił dwunastu, aby z Nim przebywali i żeby ich wysyłał nauczać". Natomiast po swym chwalebnym zmartwychwstaniu, w oparciu o moc, w jaką Go Bóg wyposażył, mianowicie moc zwycięstwa nad złem i śmiercią, założył Kościół i od razu wprawił go w misyjny ruch. Rozesłał Apostołów, pozwalając im zakosztować udziału w swym wielkanocnym tryumfie. Kościół zatem nie jest statyczną, zainstalowaną w jednym miejscu instytucją religijną; są nim raczej uczniowie Pana wyprawieni w drogę. "Idąc tedy, nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego


Strona redakcyjna

Copyright by Robert Skrzypczak 2005
Na okładce
Fragment ikony Zstąpienie Chrystusa do otchlani, potowa XV w. ze zbiorów Muzeum Rosyjskiego w Sankt Petersburgu
Projekt okładki Krzysztof R. Jaśkiewicz
Opracowanie graficzne Maciej Książek
Redakcja Marcin Biegaj, Andrzej Odyniec
Recenzenci
ks. prof. dr hab. Bogumil Gacka ks. prof. dr hab. Kazimierz Góźdź
Za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
z dnia 26. 04. 2005, nr 1865/NK/2005
bp Tadeusz Pikus - wikariusz generalny
ks. dr Henryk Malecki - notariusz
ISBN 83-7257-182-1
Wydawnictwo Sióstr Loretanek ul. L. Żeligowskiego 16/20
04-476 Warszawa tel. (22) 673-46-93; 673-58-39
fax (22) 612-93-62
e-mail: wsl@loretanki.pl
www.loretanki.pl
Druk i oprawa Drukarnia Loretańska, Warszawa Rembertów







Inne książki tego autora







Piękny człowiek. Jan Paweł II Niezapomniany (książka)
Robert Ks Skrzypczak
Wydawnictwo AA - Kraków
28.00 zł

Ogień w Kościele. Nadzieja w czasach kryzysu (książka)
Robert ks Skrzypczak, Paweł Chmielewski
ESPRIT-
36.00 zł

Kazania pasyjne (książka)
ks. Robert Skrzypczak
ESPRIT-
32.00 zł

Między Chrystusem a Antychrystem (książka)
ks. Robert Skrzypczak
ESPRIT-
45.00 zł

Chrześcijanin na rozdrożu (książka)
ks. Robert Skrzypczak
ESPRIT-
47.00 zł













Rodzina Bogiem silna (książka)
ks. Robert Skrzypczak
Dom Wydawniczy Rafael
12.00 zł

W twej duszy jest niebo. Konferencje i świadectwa ks. Dolindo Ruotolo (książka)
ks. prof. Robert Skrzypczak
ESPRIT-
42.00 zł








Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania