ks. Andrzej Bieś

Librorum Amatori - księga pamiątkowa ofiarowana ks. Cz.Michalunio SJ

Kategoria  pamiętniki wspomnienia

Wydawnictwo WAM
Cena 30.50 zł
ISBN 83-7318-502-X
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.470 kg
nr kat. Rhema 14732
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści


Od Przyjaciół i Czytelników

Człowiek i dzieło
Roman Darowski SJ
Ks. Czesław Michalunio SJ

Aleksandra Ostrowska FDC
Ojciec Czesław Michalunio S J, wierny sługa ludzi poprzez ksišżkš \ 3 Halina Mad
rjas
Ojciec Czesław. Co wiem o jego życiu i pracy

Tadeusz Œlipko SJ
Librorum Amatori

Biblioteki jezuickie w Krakowie
Ludwik Grzebień SJ
Biblioteki jezuickie w Krakowie od XVI do XVIII wieku
Kazimierz Konopka SJ
Co się stało z naszymi dawnymi bibliotekami w Krakowie
Stanisław Bednarski SJ
Biblioteka Józefa Kalasantego Szaniawskiego
Kornelia Woda FDC
Biblioteka Naukowa Księży Jezuitów w Krakowie
Dietrich Herzog
Die Rettung der Krakauer Jesuiten-Bibliothek
Dietrich Herzog
Uratowanie krakowskiej Biblioteki Jezuitów

Andrzej Paweł Bieœ SJ
Od wydawcy


Wstęp

Bibliotekarz w ciągłym przebywaniu z książkami staje się swoistą encyklopedią ogólnej wiedzy, przewodnikiem po utrwalonych na piśmie ideach i osiągnięciach przeszłości i teraźniejszości. Gdy sam kocha książkę, potrafi się nią życzliwie dzielić, gotowy zawsze do usług, do łaskawego przewodniczenia na drodze badawczej wielu anonimowych poszukiwaczy wiedzy. Jednak nie zawsze użytkownicy patrzą łaskawym okiem na bibliotekarza. Zwykle zarzucają mu stawianie barier w swym życiu i rozwoju poprzez rzekome zbyt wielkie utrudnianie dostępu do posiadanych i przezornie pilnie strzeżonych skarbów.
Taki mało sympatyczny obraz bibliotekarza kreują też niekiedy środki masowego przekazu, a szczególnie filmy, w których widzimy często strażników książnic jako zdziwaczałych samotników i grymaśników. Bibliotekarz jest jednak w olbrzymiej większości przystępny, życzliwy, uśmiechnięty, gotowy spieszyć z pomocą. I takim bibliotekarzem przez prawie 50 lat był i wciąż jest ks. Czesław Michalunio. Takim wspominajągo współpracownicy i czytelnicy.
Od siebie wiele wymagający, pracował całymi dniami, a niekiedy również późnymi wieczorami i wczesnymi rankami, by najpierw doprowadzić bibliotekę do porządku, a potem utrzymać ją w należytym ładzie, by zadbać o nowości wydawnicze, by odpowiednio opracować zdobyte darowizny, by urządzić dobry i przejrzysty katalog, by należycie obsłużyć czytelnika.
Praca biblioteczna wymaga szczególnego poświęcenia, ciągłości w pracy, jasności w stosowanych metodach opracowania druków, w zasadach udostępniania. Ks. Czesław wymogi te spełniał w stopniu niemal doskonałym.(...)


Fragment tekstu

Czesław Michał Michalunio1 urodził się dnia 29 września 1919 roku w Łówczycach, powiat Żydaczów, województwo Stanisławów, jako syn Teodora i Stanisławy z domu Kubrycht. Ojciec był funkcjonariuszem policji państwowej, matka zaś nauczycielką w szkole powszechnej. Rodzina była liczna; Czesław był piątym dzieckiem z sześciorga rodzeństwa.
Łówczyce należały do parafii Kochawina. Było to znane w ówczesnej Małopolsce Wschodniej Sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej. Cztery klasy szkoły powszechnej skończył Czesław w rodzinnej miejscowości, dalsze trzy klasy w sąsiedniej Rudzie.
Wychowany w atmosferze rodziny głęboko katolickiej i polskiej, od najmłodszych lat związany z Sanktuarium Kochawińskim, obsługiwanym przez jezuitów, wcześnie powziął myśl oddania się na służbę Bogu w zakonie i kapłaństwie. Toteż nauki gimnazjalne od 1932 roku kontynuował już jako wychowanek Małego Seminarium Duchownego jezuitów w Nowym Sączu.
Do zakonu jezuitów Czesław wstąpił dnia 18 sierpnia 1936 roku i w Starej Wsi koło Brzozowa odbył dwuletni nowicjat. Po nowicjacie wyjechał w roku 1938 do kolegium jezuitów w Pińsku na Polesiu, gdzie przez jeden rok uzupełniał studia średnie, licealne. Rok drugi i maturę uniemożliwił mu jednak wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku po dwutygodniowej tułaczce wojennej na Polesiu, w warunkach rozproszenia jezuickich domów i studiów, przebywał w Małopolsce Wschodniej (Lwów, Stryj i okolice), zarabiając na życie jako nauczyciel w szkole powszechnej i jako pracownik w ogrodach miejskich w Stryju. Za zrządzeniem Opatrzności, uniknąwszy wywózki i grożącego wcielenia do Armii Czerwonej, mógł w 1941 roku wrócić do Starej Wsi, gdzie w jezuickim ośrodku tajnego nauczania przerobił drugi rok liceum i w 1942 roku zdał maturę.


Strona redakcyjna

Redakcja Andrzej Paweł Bieś SJ
Indeks osób Jerzy Paszenda SJ

Projekt okładki i stron tytułowych Lesław Sławiński - PHOTO DESIGN

Skład i opracowanie komputerowe Jacek Zaryczny
Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Naukowej Księży Jezuitów w Krakowie

Copyright Wydawnictwo WAM, 2004 Wyższa Szkoła Filozoflczno-Pedagogiczna "Ignatianum", 2004

ISBN 83-89631-34-2 (Ignatianum) ISBN 83-7318-502-X (WAM)

Wydawnictwo WAM
ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków
tel. (012) 62 93 200; fax (012) 42 95 003
e-mail: wam@wydawnicrwowam.pl

Dział handlowy: tel. (012) 62 93 254; 62 93 255; 62 93 256; 42 37 500
fax (012) 43 03 210
e-mail: handel@wydawnictwoWam.pl
Zapraszamy do naszej KSIĘGARNI INTERNETOWEJ
http://WydawnictwoWam.pl
Druk: Drukarnia Wydawnictwa WAM, 31-501 Kraków, ul. Kopernika 26









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania