Aleksander Posacki SJ

Dlaczego nie Metoda Silvy...

Kategoria  sekty egzorcyzmy

Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media LIST
Cena 5.20 zł
ISBN 83-907766-4-2
110 stron
format 120x160 mm
oprawa miękka
Kraków 2001 r.
waga 0.092 kg
nr kat. Rhema 01260
                                   



Nakład wyczerpany!


Spis treści

Wstęp
Inicjacja okultystyczna Silvy

I Założenia antropologii gnostyckiej w systemie Silvy
Wszechmoc umysłu a sumienie

II Założenia (dogmaty) okultystyczne jako podstawa
metafizycznej ideologii Silvy

III Wyższa Inteligencja
jako substytut Boga

IV Przeinaczenie
orędzia chrześcijańskiego

V Myślenie pozytywne
jako psychomanipulacja

VI Medytacja
czy magiczna technika?

VII Nadużycie nauki: odniesienia metafizyczne,
założenia światopoglądowe


Wstęp

Od kilku lat coraz więcej słyszy się o różnych kursach i treningach, które mają pomóc w wykorzystaniu pełnego potencjału ludzkiego umysłu. Niektóre z nich mają podstawy w nauce, są jednak i takie, które, oprócz naukowej terminologii, korzystają z pojęć z zakresu nauk ezoterycznych. Niekiedy potrzeba dużej wnikliwości oraz znajomości podstaw filozofii i teologii, by w całym tym konglomeracie nauki i gnozy odkryć metodologiczne nieścisłości i zafałszowania. Jest to problem tym bardziej palący, że zwolennicy tych nowych metod samodoskonalenia zdarzają się także w środowiskach wychowawców i nauczycieli. Jedna z czytelniczek miesięcznika LIST napisała: "Pani dyrektor szkoły, w której pracuję, jest zafascynowana metodą doskonalenia umysłu J. Silvy. Ukończyła nawet odpowiedni kurs, choć sama uważa się za osobę wierzącą. Zorganizowała radę szkoleniową, na której udowadniała przydatność tej metody w nauczaniu. Wspominała o córce Silvy, która potrafiła odpowiedzieć na pytanie ojca, zanim ten zdążył je zadać. Mówiła o sposobach wprowadzania się w określone stany. Usiłowałam wykazać niebezpieczeństwo tej metody a także to, że pozostaje ona w sprzeczności z wiarą katolicką. Nie było to jednak dla p. dyrektor argumentem, gdyż światopogląd według niej nie ma tu znaczenia. Twierdziła, że nie ma niebezpieczeństwa w tym, iż dzieci posiedzą z zamkniętymi oczyma, pooddychają, posłuchają muzyki, pobudzą wyobraźnię... Wskazywała na przydatność metody np. w nauce ortografii. Mówiła o drzewie, na którym dzieci mogą odwieszać swoje problemy, a także o przenoszeniu agresji na przedmioty (na kartce wypisuje się problem, który chce się rozwiązać, po czym kartkę gniecie się i depcze).
Polecała pozycje książkowe o wizualizacji w nauczaniu, podpierała się wypowiedziami psychologów i pedagogów zalecających stosowanie metody kontroli i doskonalenia umysłu. Wspominała także, że niektóre Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli organizują kursy, na których uczy się, jak korzystać z metod Silvy.
Moje uwagi tak bardzo wzburzyły p. dyrektor, że nie zrealizowała do końca tego, co zamierzała. Jestem tym wszystkim zaniepokojona, tym bardziej że jako jedyna oponowałam. Nikt z koleżanek i kolegów nauczycieli nie poparł mnie, chociaż wielu uważa się za wierzących..."
Już na podstawie zacytowanego fragmentu listu widać, jak mało katolików przygotowanych jest do podobnych dyskusji światopoglądowych. Jak niewielu jest w stanie zauważyć niebezpieczeństwo erozji wiary, na jakie naraża się człowiek poprzez uczestnictwo w różnych ezoterycznych treningach.
Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, stanowi pierwszą analizę metody Silvy z punktu widzenia nauczania Kościoła. Autor, o. Aleksander Posacki, jezuita, doktor nauk filozoficznych, znawca nowych ruchów religijnych (szczególnie wywodzących się z ideologii New Age), analizuje pisma samego Jose Silvy, a także jego zwolenników. Ukazuje przy tym nadużycia intelektualne propagatorów stosowania metod samokontroli umysłu, jak również podstawowe różnice między Silva Mind Control a duchowością chrześcijańską.
Jako aneks dołączamy opinię na temat Metody Silvy bp. Zygmunta Pawłowicza, która została sporządzona w 1997 r. na prośbę bp. Tadeusza Pieronka, ówczesnego sekretarza Episkopatu Polski, a także artykuł "Plaga żab" o. Wojciecha Jezienickiego OP publikowany na łamach LISTU (2/97).
Cezary Sękalski


Fragment tekstu

(...)

Medytacja czy magiczna technika?
U Silvy widzimy wtapianie się w historię medytacji religijnej (biernej), a potem rzekome udoskonalenie jej, ale de facto jest to zboczenie ku magii (medytacja dynamiczna). Silva autorytatywnie, jakby wbrew całej tradycji, radzi: "Wychodź poza medytację bierną, ćwicz umysł w kierunku zorganizowanej, dynamicznej aktywności, do której, według mnie, został on przeznaczony, a osiągnięte rezultaty zadziwią cię." (SK, 37) Znacznie doskonalsza i poważna medytacja religijna Wschodu przyczynia się do prawdziwej przemiany człowieka, dotykając jego głębi, a także złożoności jego psychiki, co odbywa się stopniowo i nie bez trudu. "Chociaż w Azji, ilekroć zaprasza się do medytacji, podkreśla się wagę ćwiczenia, jednak ostatecznie jego rezultatu nie da się wymusić. (...)


Strona redakcyjna

Redaktor odpowiedzialny: Cezary Sękalski

Redakcja: Ewa Nadolska-Mętel

Ilustracja na okładce: Maciej Rybicki

Łamanie, opracowanie graficzne: Krystyna i Piotr Dylikowie

Copyright:
Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media LIST

ISBN 83-907766-4-2

Wydawca:
Stowarzyszenie Ewangelizacji
przez Media LIST
ul. Dominikańska 3/12
31-043 Kraków
tel./fax: (012) 42311 99, 429 54 79
e-mail: list_red@pp.com.pl









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania