ks. Marek Białkowski (red.)

Świętokrzyskie kazania radiowe tom 16

Kategoria  homiletyka

Wydawnictwo Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy
Cena 14.00 zł
ISBN 83-7216-568-8
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.385 kg
nr kat. Rhema 12434
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści


SPIS TREŚCI
WSTĘP

CYKL NIEDZIELNY B
Okres Adwentu
2 NIEDZIELA ADWENTU
3 NIEDZIELA ADWENTU
4 NIEDZIELA ADWENTU
Wigilijny chleb

CYKL NIEDZIELNY B
Okres Narodzenia Pańskiego
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA-PASTERKA
BOŻE NARODZENIE
ŚWIĘTEGO SZCZEPANA
Odwaga świętości

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ RODZINY
NOWY ROK, NMP BOŻEJ RODZICIELKI
CYKL NIEDZIELNY B
Okres Zwykły
CHRZEST PANA JEZUSA
2 NIEDZIELA ZWYKŁA
Wychowanie ku dobru
Mów Panie, bo sługa Twój słucha (l Sm 3, 10)
3 NIEDZIELA ZWYKŁA
Powołanie kobiet konsekrowanych


Wstęp

Oto ukazuje się drukiem 16. tom świętokrzyskich kazań radiowych. Tradycyjnie zawartość poszczególnych tomów wyznaczają ramy kalendarza liturgicznego. W prezentowanym tomie znajdziemy refleksje nad Słowem Bożym od 2 niedzieli adwentu 2002 roku do uroczystości Chrystusa Króla roku 2003.
Podczas czytania i medytowania tych kazań spotkamy Żywe Słowo Boże. Spotkamy również autorów tych refleksji, ich osobowość, mądrość, wrażliwość, wyobraźnię, wiedzę... Tymi autorami są, dobrze znani stałym słuchaczom Mszy św. radiowej kapłani stanowiący redakcję, czyli zespół stałych homiletów ustanowiony przez Jego Eminencję Ks. Prymasa, jak również liczna grupa naszych Gości. W obecnym kształcie zespół redakcyjny stanowią: bp Józef Zawitkowski, ks. Stefan Gwiazdowski, ks. Tadeusz Huk. ks. Józef Jachimczak, ks. Wiesław Kądzielą, ks. Piotr Pawlukie-wicz, o. Jacek Salij oraz piszący te słowa - ks. Marek Białkowski.
Z całą pewnością wiary możemy też twierdzić, że przy lekturze tych kazań łaska Boża każdorazowo będzie skłaniać nas do podjęcia bardzo osobistego i błogosławionego trudu wnikania w głąb Słowa Bożego, czyli docierania myślą i sercem do bogactw Bożego Objawienia. Tym samym wierzymy i jesteśmy głęboko przekonani, że upragnione owoce tej pobożnej lektury, takie jak: umocnienie wiary, prawość sumienia, Boża pociecha, rozpalenie ducha gorliwości, niezłomna nadzieja, miłość ofiarna mogą być jedynie dziełem wspólnym bosko-ludzkim, owocem współpracy wolności z łaską, efektem spotkania daru z twórczym wysiłkiem.
Ta prosta konstatacja jest przypomnieniem rozumienia cnoty pokory. Dla tego rozumienia podstawowe znaczenie posiada, oparta na prawdzie, dążąca do jedności, solidarna wspólnota pomiędzy nami ludźmi oraz pomiędzy nami i Bogiem. W tym kontekście koniecznym warunkiem owocnej lektury tych kazań i w ogóle rzeczą niezwykle roztropną w życiu, wydaje się być, ciągłe sprawdzanie i umacnianie w sobie tego fundamentu pokory.


Fragment tekstu

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy nowy okres w roku kościelnym. Jest nim 40-dniowy Wielki Post, który ma nas przygotować na wielkie dni i związane z nimi wydarzenia Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania. Na początku Wielkiego Postu przeżywamy Popielec, który ma głęboką wymowę, gdy kapłan posypuje nam głowy popiołem i wypowiada słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". To wydarzenie budzi w nas refleksje nad dotychczasowym życiem, sensem doczesności i naszego przemijania. W czasie tych 40 dni mamy w naszym życiu więcej praktykować modlitwy, jałmużny i postu.
Na początku trzeciego tysiąclecia przyszło nam żyć w trudnych czasach zarówno pod względem społecznym, gospodarczym jak i politycznym. Widzimy jak wiele osób żyje w biedzie, bezskutecznie poszukując pracy, innych - starszych i chorych nie stać na wykupienie lekarstw nie mówiąc już o odłożeniu jakichś oszczędności. Słyszymy o zamachach terrorystycznych, porachunkach mafii o handlu narkotykami. Wiele krajów przeżywa tragedię wojny. W innych szerzona jest kultura śmierci, zalegalizowano eutanazję, związki homoseksualne, dokonuje się klonowania człowieka... Środki masowego przekazu od lat uparcie podają nam złe wiadomości jako dominujące. W takich to warunkach naszego życia po raz kolejny docierają do nas słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Każdy z nas potrzebuje nawrócenia. Przeżywamy je podczas sakramentu pokuty, gdy kapłan mocą Chrystusa, przez posługę Kościoła odpuszcza nam grzechy. Ale dzisiaj, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu wypada, aby każdy z nas postawił sobie pytanie, co znaczy nawrócić się? Wydaje mi się, że nawrócić się oznacza zawrócić z dotychczasowej drogi, jeżeli ta droga prowadzi do grzechu.


Strona redakcyjna

Redakcja
KS. MAREK BIALKOWSKI CM
Opracowanie graficzne WACŁAW PISZCZEK CM
Nihil obstat
Wizytator Zgromadzenia Księży Misjonarzy
Ks. Arkadiusz Zakręta CM
L.dz. 119/2004
z dnia 28 V 2004 r.
ISBN 83-7216-568-8
Wydawnictwo
Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy
ul. Stradomska 4
31-058 Kraków
http://www.witkm.pl
e-mail: Wydawnictwo witkm.pl







Inne książki tego autora



Protokoły Konferencji Polskich Ojców Soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965 (książka)
Michał Białkowski
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM
95.00 zł






Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania