brat Luca Vertemate

Błogosławione braterstwo

Kategoria  duchowość

Wydawnictwo Apostolicum
Cena 19.90 zł
ISBN 83-7031-380-9
(gabaryt L - 2XL)
waga 0.174 kg
nr kat. Rhema 12343
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Brat Luca (Antonio Fallica), mnich benedyktyński, ur. w 1959 r. w Ripatransone (Ap). W 1985 r. wstąpił do zakonu w Praglia. Tam rozpoczął formację teologiczną, którą kontynuował w Italia Set-tenfrionate w Mediolanie. W 1989 r. wraz z innymi braćmi dał początek wspólnocie monastycznej Trójcy Przenajświętszej, która obecnie przynależy do "klasztoru Benedyktynów św. Jana Chrzciciela w Yertfemate.
Wspólnotowe i indywidualne praktykowanie lec-tio diuina, modlitwa Słowem Bożym, i dzielenie się nim z innymi stały się źródłem rozważań zawartych w tej książce. Autor, przez wnikliwą egzegeze wybranych fragmentów biblijnych, sięga do korzeni braterstwa, analizuje przyczyny kryzysu relacji międzyludzkich i - co najważniejsze - wskazuje drogę odnowy. Przekonuje, że - pomimo naszych słabości i grzechu - możliwe jest prawdziwe braterstwo przeżywane jako błogosławieństwo.


Spis treści


Wstęp
Prolog
I. Psalm 133 (132)
Wymiar zstępujšcy braterstwa
Wędrówka przez psalmy stopni
Braterstwo ziemiš pokoju
Ani shalom!
Wymiar wstępujšcy i zstępujšcy
Olejek i rosa
Błogosławieństwo a braterstwo
Wymiar głębi duchowej
Habitare secum
Stabilitas cordis warunkiem wiernoœci
II. Kain i Abel
Potrójna ochrona brata
U korzeni braterstwa
Wezwanie do nawrócenia
Hevel - ten, który w braterstwie szuka oparcia
Przerwany dialog
Obecnoœć Boga
Pokusa odmiennoœci
„Możesz nad nim panować!"
Gdzie jesteœ? Gdzie jest twój brat?
Krzyk krwi Abla


Wstęp

"Wolność, równość, braterstwo" - echo tego hasła, głoszonego kilka wieków temu przez zwolenników rewolucji francuskiej, częściowo jeszcze pobrzmiewa od niedawnego, a jednocześnie już tak odległego roku '68. Te idee, choć są z gruntu chrześcijańskie, utraciły swą świeżość w Kościele uśpionym w instytucjonalizmie i konserwatyzmie. W nowoczesnym świecie hasło to znalazło nowy wymiar w świeckim społeczeństwie. Dzisiaj fascynuje nas "Big Brother", przyciąga iluzją łatwych relacji, nęci pełną emocji rywalizacją, czaruje przebiegłością, wabi podglą-dactwem, możliwością uczestnictwa w plątaninie relacji, które, choć zamknięte w klatce telewizji, mogą uchodzić za rzeczywiste.
Wiadomo, że każde wypaczenie czy banał jest objawem kryzysu, ale jednocześnie kryje się za nim autentyczna określona potrzeba, jakieś konkretne wołanie - i to jest powód, dla którego warto wziąć do ręki książkę brata Łukasza, benedyktyna z klasztoru Trójcy Przenajświętszej z Yertemate (Como). Książka ta z pewnością będzie pomocna nie tylko dla tych, którzy realizują swoje powołanie we wspólnocie zakonnej, ale również i dla wielu wierzących, którzy w grupach, ruchach i stowarzyszeniach, we wspólnotach parafialnych czy też poza środowiskiem parafii, starają się dzielić gorliwie duchowym pokarmem i radością swojej wiary, świadomi łaski, którą zostali obdarzeni. Lectio divina nie opisuje bowiem przestrzeni zarezerwowanej tylko dla wybranych. W książce Bfogosfawione braterstwo autor ukazuje wartości wiary chrześcijańskiej, niezbędne dla całej ludzkości, rzadko dziś dostrzegane i ogólnie niedoceniane, w obecnym czasie obserwujemy zanik braterstwa w Kościele. Jeśli nie nazwiemy kryzysu po imieniu, trudno nam będzie otrzymać właściwą pomoc.


Fragment tekstu

(...)
Ubodzy przed Panem
Słuchanie Słowa pobudza do refleksji nad jeszcze jednym aspektem: Marta przyjmuje Pana i pragnie Go ugościć jak najlepiej; pragnie, aby w jej domu Jezusowi niczego nie brakowało. Z całą pewnością jest ona kobietą szczodrą, ale jest to hojność człowieka bogatego, który posiada rozmaite dobra i może je rozdawać. Natomiast pokorne zasłuchanie Marii jest postawą człowieka ubogiego, który otwarty jest na przyjmowanie. Maria zrozumiała, że najlepszym sposobem przyjęcia Pana jest po prostu przebywanie z Nim, radowanie się Jego obecnością, bez trosk, bez krzątaniny, bez darów swojego materialnego bogactwa. Przed Panem należy stanąć jak ubodzy i pokorni, którzy pragną otrzymać. W psalmie 49 mówi się w sposób negatywny o tych, którzy ufność pokładają w sobie i zachwycają się swoimi słowami czy są "miłośnikami własnej mowy" (Ps 49, 14). Marta nie słucha Pana, gdyż zasłuchana jest w siebie, pokłada ufność w sobie, a jej postawa przed Panem jest postawą osoby bogatej, a nie ubogiej; kogoś, kto jest dumny i nie umie być pokorny.


Strona redakcyjna

Na okładce wykorzystano fragment obrazu J. Tintoretta Chrystus w domu Marii i Marty, Alte Pinakhotek, Monachium
Tytuł oryginału
La rugiada e la croce. Lajraternita co me benedizione
Tłumaczenie Joanna Chapska
Redakcja, korekta 5. Iwona Meger SAC
Projekt okładki Bogdan Żukowski
Redakcja techniczna Bogumiła Szczupakowska
Skład i łamanie Bożena Machowicz
Copyright by ANGORA EDITRICE, Via G.B. Niccolini, 8-20154 Milano
2001 Copyright for the Polish edition by Apostolicum, Ząbki 2004
ISBN 83-7031-380-9
APOSTOLICUM
Wydawnictwo Księży Pallotynów
Prowincji Chrystusa Króla
ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki
tel. (0-22) 771-52-00, 11; fax (0-22) 771-52-07
księgarnia internetowa: www.apostolicum.pl
info@apostolicum.pl









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania