Aleksander Horowski OFMCap (red.)

Przesłanie Ojca Pio - materiały z sympozjum 26-27 października 1998 r.

Kategoria  biografie

Cena 22.00 zł
ISBN 83-89307-45-6
287 stron
format 160x230 mm
oprawa miękka
Kraków 2004 r.
waga 0.446 kg
nr kat. Rhema 11937
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka


"Przesłanie Ojca Pio z Pietrelciny dla ludzi naszych czasów" to książka będąca zbiorem materiałów z sympozjum, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie w dniach 26-27 października 1998 roku.
Swą wyjątkową wartość pozycja zawdzięcza zaproszonym na sympozjum gościom, dzięki którym zebrany materiał staje się rzeczywiście "przesłaniem" Ojca Pio dla ludzi naszych
Spośród osób, których wystąpienia zostały zamieszczone w książce, warto przede wszystkim wymienić gości z San Giovanni Rotondo:
- o. Paolino Rossi, postulatora generalnego Zakonu Kapucynów, prowadzącego wszystkie sprawy beatyfikacyjne i kanonizacyjne kapucynów, także sprawę beatyfikacyjną Ojca Pio;
- o. Gerardo Di Flumeri, naocznego świadka życia Ojca Pio, pełniącego funkcję wicepostulatora sprawy beatyfikacyjnej Sługi Bożego Ojca Pio z Pietrelciny;
- o. Marciano Morra, świadka życia Ojca Pio, Sekretarza Generalnego Grup Modlitwy;
- Tommaso Contaldi i Piętro Violi, lekarzy z Domu Ulgi w Cierpieniu, zaangażowanych w leczenie cudownie uzdrowionej Consiglii De Martino.
Wygłoszone przez tak wyjątkowych świadków "Przesłanie Ojca Pio" z pewnością nie straciło na swej aktualności i nadal może być cennym uzupełnieniem naszej wiedzy o życiu duchowym w ogólności oraz o duchowości świętego Stygmatyka.


Spis treści


WSTĘP DO WYDANIA DRUGIEGO

Ryszard Modelski OFMCap
WPROWADZENIE

PROGRAM SYMPOZJUM

Jacek Waligóra OFMCap
SŁOWO NA OTWARCIE SYMPOZJUM

Zdzisław Józef Kijas OFMConv
RÓŻNORODNOŒĆ DUCHOWOŒCI W KOŒCIELE

Jerzy Wiesław Gogola OCD
CZYM JEST CHRZEŒCIJAŃSKA MISTYKA?

Gracjan Franciszek Majka OFMCap. ŻYCIE OJCA PIO JAKO PRZESTRZEŃ SZCZEGÓLNEGO DZI
AŁANIA BOŻEGO

Paolino Rossi OFMCap
HISTORIA PROCESU BEATYFIKACYJNEGO
OJCA PIO Z PIETRELCINY

Marciano Morra OFMCap
CECHY OSOBOWOŒCI OJCA PIO
W ŒWIETLE DEKRETU O HEROICZNOŒCI CNÓT

Ks. Wojciech Zyzak
MODLITWA OJCA PIO

Gerardo Di Flumeri OFMCap
NIEKTÓRE NADZWYCZAJNE ZJAWISKA MISTYCZNE W ŻYCIU
CZCIGODNEGO OJCA PIO Z PIETRELCINY

Andrzej Derdziuk OFMCap
TAJEMNICA KRZYŻA W ŻYCIU ŒW FRANCISZKA
ORAZ W DUCHOWOŒCI OJCA PIO


Wstęp

(...)
"Przesłanie Ojca Pio z Pietrelciny dla ludzi naszych czasów", książka będąca zbiorem materiałów z sympozjum, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie w dniach 26-27 października 1998 roku, ukazała się po raz pierwszy na początku roku 1999. Nakład pierwszego wydania szybko się wyczerpał, zbierając wśród Czcicieli świętego Stygmatyka bardzo pozytywne recenzje.
Zadziwiająca popularność pozycji, zdawałoby się bardzo specjalistycznej (zbiór wystąpień z sympozjum naukowego), staje się bardziej zrozumiała, gdy przyjrzymy się zaproszonym na sympozjum gościom. Dzięki nim zebrany materiał staje się rzeczywiście "przesłaniem" Ojca Pio dla ludzi naszych czasów.
Spośród osób, których wystąpienia zostały zamieszczone w "Przesłaniu Ojca Pio", warto wymienić gości z San Giovanni Rotondo:
- o. Paolino Rossi, postulatora generalnego Zakonu Kapucynów, prowadzącego wszystkie sprawy beatyfikacyjne i kanonizacyjne kapucynów, także sprawę beatyfikacyjną Ojca Pio;
- o. Gerardo Di Flumeri, naocznego świadka życia Ojca Pio, pełniącego funkcję wicepostulatora sprawy beatyfikacyjnej Sługi Bożego Ojca Pio z Pietrelciny;
- o. Marciano Morra, świadka życia Ojca Pio, Sekretarza Generalnego Grup Modlitwy;
- Tommaso Contaldi i Piętro Violi, lekarzy z Domu Ulgi w Cierpieniu, zaangażowanych w leczenie cudownie uzdrowionej przez wstawiennictwo Ojca Pio Consiglii De Martino.
Ich obecność nadała sympozjum szczególny charakter.


Fragment tekstu

(...)
Zdzisław Józef Kijas OFMCony.
RÓŻNORODNOŚĆ DUCHOWOŚCI W KOŚCIELE
Chcąc ukazać bogatą różnorodność duchowości w Kościele, trzeba koniecznie zatrzymać się chwilę nad samym terminem "duchowość", ponieważ był on rozumiany różnie przez różnych autorów na przestrzeni prawie dwudziestu wieków chrześcijaństwa. Termin ten obcy był ludziom średniowiecza, którzy rozróżniali jedynie doctrina i disciplina. Pierwsza obejmowała dogmatyczny i normatywny aspekt wiary, druga natomiast jej przeżywanie w ramach pewnej reguły zakonnej. Termin "duchowość" jest więc pojęciem współczesnym, stosowanym dopiero od wieku XIX i oznacza religijny wymiar życia wewnętrznego. Zakłada pewien rodzaj wewnętrznej i zewnętrznej ascezy, który poprzez mistykę prowadzi wierzącego do nawiązania osobistej relacji z Bogiem, do zjednoczenia się z Najwyższym przez Jezusa Chrystusa. W momencie, kiedy tego rodzaju duchowe doświadczenie zostaje w sposób systematyczny rozpracowane i przechodzi od mistrza na jego uczniów, poprzez ustne nauczanie albo spisane przez niego teksty, zwykło się mówić o ruchach duchowych albo o szkołach duchowości. W tym właśnie kontekście mówi się o szkole duchowości benedyktyńskiej, franciszkańskiej, dominikańskiej, karmelitańskiej czy ignacjańskiej.
Ukazanie w krótkim referacie duchowego bogactwa, jakie przez dwadzieścia wieków wypracował geniusz chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie i który nadal znajduje w sobie tyle dynamizmu, tak wiele wewnętrznej energii, tak bogaty wachlarz sposobów wyrażania swojej miłości i oddania się Bogu i ludziom, jest niemożliwe. Na różne sposoby wierni pragnęli i pragną wyrazić Bogu swoją miłość i wdzięczność za Jego gesty dobroci, za dar stworzenia i za bezcenny dar Jego Syna Jezusa Chrystusa i Maryi, Matki Boga i naszej Matki.
(...)


Strona redakcyjna

Redakcja dwumiesięcznika
"Głos Ojca Pio", Kraków 2004

Redakcja naukowa:
Aleksander Horowski OFMCap.

Korekta:
Jolanta Wiecha

Projekt okładki:
Jarosław Pawlak
Edward Augustyn

Fotografie:
Archiwum Postulacji Sprawy Kanonizacyjnej Ojca Pio
- San Giovanni Rotondo
Paweł Borek OFMCap.
ISBN 83-89307-45-6
Za pozwoleniem władz zakonnych:

Imprimi potest
Kraków, dnia 15. 02. 1999 roku.
Ryszard Modelski OFMCap., prowincjał
L. dz. 080/99

Przygotowanie komputerowe:
Studio Format, Kraków,
tel. (+12) 267-19-73

Druk: Perfekt Sp. z o.o.,
ul. Bronowicka 63, Kraków,
tel.(+12) 636-17-96









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania