Grzegorz Szamocki

Greka Nowego Testamentu

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo Bernardinum
Cena 25.00 zł
ISBN 83-7380-278-9
164 strony
format 170x240 mm
oprawa miękka
Pelplin 2004 r.
waga 0.281 kg
nr kat. Rhema 11931
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Starożytny język grecki to język ojczysty chrześcijaństwa i zarazem język ojczysty kultury europejskiej. Książka ,, Greka Nowego Testamentu " może pomóc w postawieniu pierwszych kroków prowadzących ku znajomości tego języka. Przyda się zwłaszcza studiującym na wydziałach teologicznych i wszystkim, pragnącym lepiej poznać Pismo Święte.
Inspiracją dla tej książki był podręcznik ks. Tadeusza Penara, służący tym zadaniom od ponad lat dwudziestu. Ks. Grzegorz Szamocki zachował jego układ, zwłaszcza w części dotyczącej odmian, ale wiele kwestii rozbudował i uściślił. Dodano też sporo interesującego materiału z zakresu składni i przykładowych tekstów. Objaśniono między innymi hymn o Słowie z początku Ewangelii św. Jana, Modlitwę Pańską i mowę św. Pawła na Areopagu. Całość stanowi dobry podręcznik podstaw greki biblijnej.
Prof. dr hab. Michał Wojciechowski Katedra Teologii Biblijnej Nowego Testamentu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
" Greka Nowego Testamentu ", jako systematyczne ujęcie gramatyki wraz z preparacjami do analizy wybranych tekstów, nadaje się doskonale do nauczania języka greckiego pism nowotestamentowych w wyższych seminariach duchownych, na uniwersyteckich wydziałach teologii i kierunku filologii klasycznej, a - dzięki jasnym i dokładnym objaśnieniom - także do nauki samodzielnej.
Książka ma szansę, aby stać się dobrym narzędziem pracy dla teologów i wszystkich zainteresowanych językiem oryginalnym Nowego Testamentu.
Prof. dr hab. Krzysztof Głombiowski
Katedra Filologii Klasycznej
Uniwersytet Gdański
Ks. Grzegorz SZAMOCKI (l963-), doktor teologii, licencjat nauk biblijnych. Nauki z języków biblijnych i staroorientalnych pobierał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1991-1993), na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (1993), Uniwersytecie w Kolonii (1995-1996) oraz w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1996-2000). Wykłada język hebrajski i grecki w Gdańskim Seminarium Duchownym.


Spis treści


Przedmowa

Wykaz skrótów

WPROWADZENIE
Historia biblijnego języka greckiego

Częœć I: GRAMATYKA
Wiadomoœci wstępne

§ 1. Alfabet

§ 2. Podział głosek

§ 3. Przydech

§ 4. Akcent

§ 5. Znaki pisarskie

Fleksja

§ 6. Uwagi wstępne: Częœci składowe słów

§ 7. Rodzajnik

§ 8. Rzeczowniki: Deklinacja I

§ 9. Rzeczowniki: Deklinacja II

§ 10. Rzeczowniki: Deklinacja III

§ 11. Przymiotniki: I i II deklinacja

§ 12. Przymiotniki: III deklinacja

§ 13. Stopniowanie przymiotników

§ 14. Przysłówki

§ 15. Zaimki

§ 16. Liczebniki

§ 17. Czasowniki: wiadomoœci ogólne


Wstęp

(...)
Już 23 lata minęły od ukazania się po raz pierwszy wprowadzenia do greki Nowego Testamentu autorstwa pelplińskiego biblisty i filologa ks. Tadeusza Penara, zatytułowanego Graecitas Neotestamentaria. W tym czasie w curriculum studiów teologicznych zmniejszono ilość godzin przeznaczonych na język grecki, a na półkach księgarskich pojawił się podręcznik ks. Krzysztofa Bardskiego ('Język grecki Nowego Testamentu}, który ma wprowadzać w arkana greki nowotestamentalnej w sposób przyjemny i niemęczący. Niemniej Graecitas Neotestamentaria ks. Penara, mimo od dawna już wyczerpanego nakładu, ciągle cieszy się wielkim zainteresowaniem wykładowców języka greckiego, zwłaszcza w wyższych seminariach duchownych i na fakultetach teologicznych. Niewątpliwą zaletą tej książki jest zwięzłe i precyzyjne podanie zasadniczych wiadomości z morfologii i składni oraz analizy wybranych tekstów Nowego Testamentu, tak aby już po kilku wykładach uczący się mógł pracować bezpośrednio na oryginalnym tekście biblijnym i oswajać się z nim wraz z pogłębianiem wiadomości gramatycznych.


Strona redakcyjna

Copyright by ks. Grzegorz Szamocki, 2004

Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum"
ul. Bpa Dominika 11, 83-130 Pelplin
tel. (058) 536 17 57; fax (058) 536 17 26
e-mail: bernardinum@bernardinum.csc.pl
internet: www.bernardinum.com.pl

Druk i oprawa:
Drukarnia WDP "Bernardinum", Pelplin

ISBN 83-7380-148-0









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania