Cesar Vidal Manzanares

Jezus i Ewangelie -mały słownik

Kategoria  encyklopedie, słowniki

Wydawnictwo Verbinum
Cena 20.00 zł
ISBN 83-7192-229-9
200 stron
format 130x200 mm
oprawa miękka
Warszawa 2004 r.
waga 0.197 kg
nr kat. Rhema 11606
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Słownik Jezus i Ewangelie ma, w zamiarze Autora, służyć szerokim kręgom czytelników pierwszą i nieodzowną pomocą w lekturze Ewangelii. Słownik zawiera hasła dotyczące zarówno postaci Jezusa, Jego działalności i nauki, jak i geograficznego i historycznego środowiska, w którym spełniły się obietnice przyjścia od wieków oczekiwanego Mesjasza.
Słownik uzupełnia obcojęzyczna i polskojęzyczna bibliografia.
Cesar Vidal Manzanares (ur. 1958 r. w Madrycie), członek American Society of Oriental Research i Oriental Institute of Chicago, profesor Universidad de Educatión a Distantia, zajmuje się przede wszystkim historią wczesnego chrześcijaństwa i starożytnego Wschodu. Spośród jego nowszych prac należy wymienić m.in. Diccionario de las tres religiones monoteistas: judaismo, cristianismo e islam (1992), Los documentos del mar Meuerto (1993), Los esenios y los roiłoś del mar Muerto (1993), El judeocristianismo palestino en el s. I: de Pentecostes a Jamnia (1995), Textos para la Historia del pueblo judio (1955). VERBINUM opublikowało dwie jego prace w serii Mały słownik: Prekursorzy Nowej Ery (1994), Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w. (1996, wyd. 2 poszerzone 2001).


Spis treści


PRZEDMOWA
SKRÓTY
HASŁA
BIBLIOGRAFIA


Wstęp

(...)
Zapewne banałem będzie stwierdzenie, że niewiele dzieł w historii ludzkości wywarło na nią tak wielki wpływ jak Ewangelie. Stwierdzenie to, chociaż banalne, wcale nie jest z tego powodu mniej prawdziwe. Nawet gdyby abstrahować od duchowych treści Ewangelii - co raczej jest niemożliwe - trudno zaprzeczyć, że zarówno one same, jak i ich bezdyskusyjny bohater, Jezus z Nazaretu, w ciągu dwóch tysięcy lat pozostają dla ogromnych rzesz ludzkich społecznym, artystycznym i etycznym punktem odniesienia. Dowodzi tego chociażby fakt, że nawet ci, którzy - jak sami utrzymują - rzekomo uniknęli wpływu tego duchowego fenomenu, w sposób widoczny posługują się dialektyką negacji czy bezpośredniej konfrontacji z przepowiadaniem ewangelicznym. Nie bójmy się też przyznać, że to właśnie fakt, iż Ewangelie są nieuchronnym punktem odniesienia, zdeterminował sposób, w jaki w ciągu wieków podchodzili do nich przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych.
W niniejszym słowniku poruszamy takie zagadnienia, jak egzegeza, daty redakcji czy treść każdej Ewangelii, i uważamy, że zbędne byłoby w tym miejscu przypominanie punktów widzenia przyjętych w poszczególnych hasłach. Niemniej poniżej odniesiemy się do problemów, nie będących przedmiotem osobnych rozważań, ale mających szczególne znaczenie dla badania Ewangelii i kontynuacji lektury naszego tekstu. Przeanalizujemy więc Ewangelie pod kątem rodzaju, dziejów i last but not least jako Dobrą Nowinę.
Rodzaj literacki Ewangelii
Problematyka dotycząca rodzaju literackiego, do jakiego należą Ewangelie, w rzeczywistości wpisuje się we współczesną dyskusję, związaną z nowożytnymi badaniami nad Nowym Testamentem. W 1915 r. C. W. Votaw zauważył, że Ewangelie można zaliczyć do grecko-rzymskiej literatury biograficznej, co nie tyle zapoczątkowało, ile wręcz nadało decydujący ton dyskusjom na ten temat. W 1923 r. jego stanowisko zostało całkowicie podważone przez K. L. Schmidta. Utrzymywał on, że Ewangelie stanowią specyficzny rodzaj pierwotnej literatury chrześ-cijanskiej, nie mający nic wspólnego z innymi rodzajami literackimi istniejącymi w starożytności. Tezy Schmidta odbiły się szerokim echem i faktycznie przez następne dziesięciolecia stanowiły rodzaj dogmatu.


Fragment tekstu

(...)
KWIRYNIUSZ
Publiusz Sulpicjusz Kwiryniusz, konsul od 12 r. przed Chr., wielkorządca Syrii od 6 r. po Chr., realizował cele polityki rzymskiej na Bliskim Wschodzie (Łk 2, 20). Józef Flawiusz i Łukasz podają, że za jego czasów odbył się spis ludności, który Flawiusz datuje na 6-7 r. po Chr. i który miałby być przyczyną wzniecenia powstania przez Judasza Galilejczyka (Dz 5,37). Dla tych, którzy utrzymują, że ten właśnie spis ludności zbiegł się w czasie z narodzeniem Jezusa (Łk 2,1-5), oznaczałoby to, że Łukasz pomylił się co do jego daty (E. Schu-rer). Innym możliwym rozwiązaniem, które wielu uważa za najbardziej prawdopodobne, jest hipoteza, że chodzi o dwa różne spisy, z których bliższy czasowi narodzenia Jezusa miałby się odbyć około 6-7 r. przed Chr. (- Herod w tym czasie jeszcze żył), kiedy Kwiryniusz realizował wytyczne polityki rzymskiej na Wschodzie (W. Ramsay). Wreszcie należy podkreślić, że ostatnio coraz większą popularność wśród historyków (P. Benoit, H. Guevara, E. M. Smallwood, G. Delling, J. Ernst in.) zyskuje teza, iż spis ludności odbył się w ostatnich latach panowania Heroda i że Józef Flawiusz świadomie przesunął w czasie jego datę, kierując się strukturalnymi racjami swego dzieła. Jeśli tak by się rzeczy miały, chodziłoby tylko o jeden spis i Łukasz - w odróżnieniu od Józefa - podał jego prawidłową datę.
(...)


Strona redakcyjna

Tytuł orginału:
Diccionario de Jesus y los Evangellos
Copyright Fditorial Verbo Divino 1995
Copyright Cesar Vidal Manzanares
Copyright for the Polish edition byVerbinum

Redaktor serii
Paweł Pachciarek

Redaktor tomu
Bogusław Widia

Korekta
Elżbieta Pachciarek

Skład
Agnieszka Piasecka

Okładka
Agnieszka Piasecka
Paweł Pachciarek

Graficzne elementy na okładce z przedstawienia Sądu Ostatecznego na Drzwiach Płockich.
Za zgodą Kurii Diecezjalnej Warszawsko-Praskiej z dnia 31 marca 2004, nr 365(K)2004.

VERBINUM - Wydawnictwo Księży Werbistów
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
tel.: (0 22) 610-78-70, fax: (0 22) 610-77-75
www.verbinum.com.pl: e- mail:verbinum@wa.onet.pl
Warszawa 2004.
Wyd. I. Zam. nr 15/2004

Druk
Libra Print, Drukarnia Studio Graficzne
18-400 Łomża, Al. Legionów 114B
tel. (0 86) 218-52-87; 218-58-21;
fax (0 86) 218-52-88
e-mail: libraprint@pro.onet.pl

ISBN 83-7192-229-9









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania