Kardynał Leo Scheffczyk

Maryja - Matka i Towarzyszka Chrystusa - podręcznik mariologii

Kategoria  teologia

Wydawnictwo M
Cena 10.40 zł
ISBN 83-7221-833-1
406 stron
format 140x200 mm
oprawa miękka
Kraków 2004 r.
waga 0.426 kg
nr kat. Rhema 11547
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka

Niniejsza publikacja ukazuje w imponująco obszernym spektrum wiedzę na temat Maryi i wiarę, jaką Kościół żywił wobec niej na przestrzeni wieków swojego istnienia.
Głównym założeniem książki jest przedstawienie Maryi jako postaci, która ma swoje miejsce w dziele zbawienia, będąc Matką i Towarzyszką Chrystusa, oraz jej kultu, który wypływa z wiary i dla potrzeb wiary.
Omówiona została tu kwestia biblijnych świadectw maryjnych, zagadnienie obecności Maryi w wierze Kościoła i kult maryjny. W osobnym rozdziale "Przesłanie pokoju" autor porusza temat orędzia fatimskiego - bardzo aktualnego w naszych czasach zagadnienia.
Książka doskonale porządkuje i wzbogaca wiedzę morfologiczną.


Spis treści




Wprowadzenie
CZĘŒĆ PIERWSZA
BIBLIJNE ŒWIADECTWA MARYJNE
I Matka Zbawiciela
Matka Mesjasza
Maryja w życiu Jezusa. Rzekomy dystans Jezusa do Matki
II Dziewica i Służebnica Pańska
Pozytywne œwiadectwa
Zbawczy sens
Służebnica Pańska
III Maryja jako œwiadek wiary
Wiara Maryi
Wiara poddana próbie
IV Matka boleœci
Wczeœnie doœwiadczone cierpienie
Mesjański charakter cierpienia
Proroctwo miecza i krzyż
V Poczštek Nowego Przymierza
Maryja jako postać o epokowym znaczeniu
Rola kobiety w dziele zbawienia
VI Symbol doskonałoœci i spełnienia
Maryja pełna laski
Maryja jako ideał i pierwowzór œwiętoœci
Obraz nowego stworzenia


Wstęp

(...)
Nauczanie II Soboru Watykańskiego o Maryi nie znalazło pierwotnie znaczącego oddźwięku w łonie Kościoła. W dniu dzisiejszym sytuacja wygląda jednak inaczej i wydaje się, że nadszedł odpowiedni czas, by ponownie przyjrzeć się tematowi maryjnemu i jego nowej recepcji w obrębie nauki Kościoła. Dotyczy to w szczególności często ostatnio podejmowanego tematu - nadania większego znaczenia prawdom maryjnym, w których jest mowa o Maryi jako Pośredniczce.
Odpowiedzią na pytania i potrzeby jest właśnie niniejsza publikacja, będąca "małym wykładem maryjnym". Pierwsze jej wydanie ukazało się (w czterech częściach) w latach 1979- 1985, nakładem wiedeńskiego wydawnictwa Rosenkranz--Suhnenkreuz. Później książką zainteresował się dyrektor wydawnictwa Sankt Ulrich z Augsburga, dr Dirk Hermann Voss, który namówił autora do przygotowania kolejnego wydania. Wymagało to nowego jej opracowania, uwzględniającego dopasowanie materiału do obecnego stanu wiedzy w odpowiednich dziedzinach. W ramach niniejszej, również podzielonej na cztery części, publikacji zostaną omówione kwestie: "Biblijne świadectwa maryjne", "Maryja w wierze Kościoła", "Maryja w kulcie Kościoła" oraz "Fatimskie przesłanie pokoju" - zagadnienie bardzo aktualne w naszych czasach. Celem autora nie jest potraktowanie tematu w sposób ściśle naukowy, jak ma to miejsce w niedawno opublikowanym dziele A. Ziegenhausa, lecz pogłębienie zagadnienia tajemnicy maryjnej, w oparciu o pobożność i kontemplację wiary, którego granice tylko w niektórych przypadkach pokrywają się z tymi zakreślonymi przez teologię, aby jednak w jakikolwiek sposób nie pominąć uzasadnienia teologicznego.


Fragment tekstu

(...)

Matka Zbawiciela
Fakty z życia Maryi przedstawione w Nowym Testamencie nie są ani zbyt liczne, ani wyczerpująco opisane. Z tego też powodu nie da się na ich podstawie odtworzyć "historycznego" życiorysu Maryi. Sytuacja ta stalą się podstawą do krytycznych głosów, sugerujących, że rola Maryi w Nowym Testamencie jest drugorzędna (W. Delius, Geschichte der Marienverehrung, 23).
Świadectw biblijnych nie ocenia się jednak w oparciu o ich liczebność, lecz doniosłość i wymowę. Właśnie znaczenie i głęboki sens Nowego Testamentu są niepodważalne, gdyż nie tylko pozostają w ścisłym związku z działalnością Chrystusa lub Jego osobą, ale bezpośrednio z niej wynikają. Związek ten z ludzkiego punktu widzenia posiada najwyższą wartość, gdyż jest relacją między Matką a Synem.
Syn nie przyszedł jednak na świat jako zwykły śmiertelnik, lecz jako Zbawiciel ludzkości i dlatego już nawet Jego ziemskie narodziny stają się wydarzeniem wyjątkowym i zbawiennym. W ten sposób kobieta, która została wybrana na Jego Matkę, już od początku znalazła się w kręgu dzieła zbawienia i zajęła w nim wyjątkowe miejsce.
Matka Mesjasza
Powyższe przesłanki sprawiają, że słowo "matka", powtarzające się w odniesieniu do Maryi we wszystkich Ewangeliach (i w Dziejach Apostolskich), nie posiada wyłącznie ogólnie przyjętego znaczenia wyrażającego stopień wzajemnego pokrewieństwa.


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału Maria. Mutter und Gefahrtin Christi

Tłumaczenie
Joanna Tumielewicz

Redakcja techniczna
Ewa Czyżowska

Łamanie
Joanna Łazarów

Korekta
Marta Janiszewska-Hanusiak

Okładka Pracownia AA
Copyright by Sankt Ulrich Verlag GmbH, Augsburg
Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo M, Kraków 2003
Imprimatur
Kuria Metropolitalna w Krakowie Kazimierz Nycz, Vic. Gen.
ks. Jan Dyduch, Kanclerz
prof. dr hab. Tomasz M. Dąbek OSB
Nr 561/2004, Kraków dn. 26 lutego 2004 r.

ISBN 83-7221-833-1
Wydawnictwo M ul. Łukasiewicza l, 31-429 Kraków
tel. (012) 61-77-590 dz. handlowy (012) 61-77-591, 61-77-592
www.wydawnictwom.pl e-mail: wydawnictwom@wydawnictwom.pl









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania