ks. Franciszek Blachnicki

Postsovieticum, czyli nie wolno ci być niewolnikiem

Kategoria  teologia

Wydawnictwo Światło-Życie
Cena 20.00 zł
ISBN 83-89238-60-8
249 stron
format 20,1x12,8x1,7 cm
oprawa miękka
Kraków 2004 r.
waga 0.274 kg
nr kat. Rhema 11397
                                   



Nakład wyczerpany!


Notka


Prezentowana publikacja jest fragmentem przemyśleń, które ks. Blachnicki nazywał poszukiwaniem polskiej teologii wyzwolenia.
W centrum tych rozważań znajduje się problem wyzwolenia człowieka, zarówno z zależności od grzechu indywidualnego, jak i grzesznych struktur społecznych, zniewalających całe narody. Z lektury wyłania się postać wielkiego wizjonera, którego przenikliwe analizy trafniej opisywały rzeczywistość obozu komunistycznego, aniżeli rozprawy wielu sowietologów. Bronił w nich prawa człowieka do postrzegania siebie jako bytu wolnego wbrew totalitarnym formacjom z którymi zetknął się w swym życiu. Wyraża w nich także wiarą w siłą działania ludzi wolnych, tworzących wspólnotą zmierzającą do przezwyciężenie bezprawia oraz stworzenie społeczeństwa, które uznaje prawa człowieka i oferuje obywatelom możliwość prawidłowego moralnego wzrostu.
Był chyba jednym z nielicznych ludzi, którzy z taką wyrazistością dostrzegali kryzys sowieckiego imperium i przepowiadali jego upadek. Wpisywał to w wizją planu Zbawienia, w którym człowiekowi powinna przypaść rola kreatora własnej wolności.
Andrzej Grajewski


Spis treści

Wstęp
Od redakcji
Postsovieticum - a jednak stało się
Postsovieticum - utopia czy zadanie?
Nowe światło nadziei
Wyzwolenie to jeszcze nie wolność
A jednak - teologia wyzwolenia
Wolność a wyzwolenie
Czy istnieje polska teologia wyzwolenia?
Ku polskiej teologii wyzwolenia
Wiara a wyzwolenie
Program, który uratuje Polskę
Jasnogórska i fatimska ewangelizacja wolności Papieża Jana Pawła II
Jedność Europy - wolni ze Wschodu i Zachodu
Orędzie milczącego Kościoła


Wstęp

(...)
Sługa Boży Franciszek Blachnicki był z pewnością jedną z największych postaci Kościoła w Polsce w XX wieku. Jego życiorys kształtowały oba systemy totalitarne. Przeszedł przez hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu, a później był więziony w PRL. To spowodowało, że musiał być ustawicznie konfrontowany z problemem braku wolności: jednostki i całego narodu. Dlatego wychowawca całego pokolenia polskich katolików był także wybitnym publicystą społecznym i politycznym, poszukującym odpowiedzi na pytanie, jak w określonych realiach społeczno-politycznych realizować ewangeliczne wezwanie do życia w wolności. Znaczna część jego przemyśleń politycznych nie jest szerzej znana. Jedynie częściowo była publikowana w wydawnictwach ukazujących się poza obiegiem cenzury PRL. Inne są zapisem jego wykładów, prelekcji, licznych spotkań ze środowiskami polonijnymi. Cały ten bogaty dorobek wymaga uporządkowania i opracowania. Dobrze więc się stało, że obecnie mamy możliwość zapoznania się z kolejnym wyborem przemyśleń ks. Blachnickiego.


Fragment tekstu

(...)
Teologia wyzwolenia i ewangelizacja
W przedstawionych powyżej doświadczeniach -w świadectwie ruchu oazowego, w świadectwie całego polskiego Kościoła, ruchu "Solidarność" - wszędzie możemy stwierdzić oddziaływanie wiary i innych zasadniczych ewangelicznych wartości. Postawy życiowe wynikające z tych inspiracji, dla totalitarnego, ateistycznego państwa mają wydźwięk polityczny, gdyż powiększa się w ten sposób przestrzeń wolności w poszczególnych osobach. Zmniejsza się natomiast liczba ludzi gotowych do ugięcia się przed władzą wymagającą bezwarunkowego posłuszeństwa oraz przed jej przemocą. Jeśli znajdują się ludzie, którzy w takich sytuacjach zdolni są powiedzieć "trzeba bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi..." (por. Dz 4, 19) - niesprawiedliwie sprawowana władza zostaje osłabiona lub nawet złamana.
Ostatecznie wszelkie działania mają sprowadzać się do prowadzenia polityki środkami "ponadpolitycznymi". Równocześnie jednak mamy tutaj do czynienia z pewną rzeczywistością i doświadczeniem, jakich nie da się określić mianem "polityka", bo brakuje w nich politycznych celów oraz motywacji. Zjawiska te znajdują raczej wyjaśnienie w kategoriach myślenia "teologii wyzwolenia", z drugiej strony - mają one służyć za punkt wyjścia do jej rozwinięcia.
Ze względu na to, że w sytuacji Polski, doświadczenia te stoją w bezpośrednim związku z historycznymi doświadczeniami ludu polskiego i polskiego Kościoła - można, wydaje się, mówić o polskiej teologii wyzwolenia, widzianej oczywiście w ramach uniwersalnej teologii wyzwolenia postulowanej przez Jana Pawła II.
Zanim pod koniec tych rozważań wyliczone będą pokrótce elementy tej teologii -jeszcze jedna uwaga. Doświadczenia, o których była mowa powyżej - żadną miarą nie należą do przeszłości. Po wydarzeniach 13 grudnia 1981 roku, sytuacja Polski nie uległa zasadniczej zmianie. Duchowa walka o prawdziwą wolność prowadzona jest dalej - zarówno przez Kościół, Ruch Światło-Życie, jak i wśród działającej w podziemiu "Solidarności". Warunki zewnętrzne, naznaczone prześladowaniem wojskowego reżimu zmuszają do pogłębienia motywacji, oczyszczenia intencji, a co za tym idzie, jasnego opowiedzenia się za Krzyżem. W ubiegłym roku Kościół polski i nasz naród wzbogacił się duchowo wieloma przykładami odważnego świadectwa danego prawdzie i miłości. Fakty te stanowią równocześnie nowe bodźce dla powstającej "teologii wyzwolenia". Stanowi ja w pierwszym rzędzie poznanie ścisłej oraz jakże istotnej więzi pomiędzy ewangelizacją i wyzwoleniem. Ewangelia w swej najbardziej wewnętrznej istocie, ale również w swych konkretnych, historycznych wcieleniach, jest radosną nowiną o wyzwoleniu człowieka, przepowiadaniem o fakcie już dokonanym. Ewangelizacja, która nie jest w stanie w codziennych, egzystencjalnych sytuacjach pomóc rozwiązać ludziom problem wyzwolenia -jest nieporozumieniem. Taka ewangelizacja pozostaje bezowocna, ponieważ nie ma w sobie mocy przyciągania i uzdalniania człowieka do podjęcia działań.
(...)


Strona redakcyjna

Redakcja: Aleksandra Badura, Ewa Kusz

Redakcja techniczna: Aleksandra Suszyńska

Korekta: Anna Wojtas, Anna Domańska

Projekt okładki: Barbara Młodzianowska

Za pozwoleniem Władzy Duchownej
Nr 498/2004
Kraków, 27.02.2004 r.
Jan Szkodoń, Vic. Gen.
Ks. prof. Jan Dyduch, Kanclerz
Ks. dr Stanisław Szczepaniec, Cenzor

Copyright by Instytut Niepokalanej Matki Kościoła
Copyright by Wydawnictwo Światło-Życie

ISBN 83-89238-60-8

Druk i dystrybucja:
Wydawnictwo Światło-Życie
ul. Królowej Jadwigi 148, 30-212 Kraków
tel./fax: (12) 4253088 - dystrybucja
tel./fax: (12)4252711 -drukarnia
e-mail: wydawnictwo@oaza.pl
www.wydawnictwo.oaza.pl







Inne książki tego autora







Zaryzykować wiarę (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
14.00 zł

Teologia pastoralna ogólna T.I, cz.1 (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Salezjańskie - Warszawa
52.00 zł

Charyzmat i wierność (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
43.00 zł

Charyzmat światło-życie (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
25.00 zł

Abstynenckie credo (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
2.50 zł
















Kerygmatyczna odnowa katechezy. Pisma katechetyczne tom I (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Salezjańskie - Warszawa
31.00 zł

Pedagogia ministrancka. Pisma katechetyczne cz. III (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Salezjańskie - Warszawa
31.00 zł

Wiara i świadectwo (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
9.00 zł

Triduum Paschalne. Homilie (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
20.00 zł

Co to jest oaza? (książka)
ks. Franciszek Blachnicki
Wydawnictwo Światło-Życie
15.00 zł














Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania