Bruno Maggioni

Ewangeliczne opowieści o Zmartwychwstaniu

Kategoria  Wielkanoc Wielki Post

Wydawnictwo Salwator
Cena 19.50 zł
ISBN 83-89289-30-X
128 stron
format 150x210 mm
oprawa miękka
Kraków 2004 r.
waga 0.166 kg
nr kat. Rhema 11359
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Spis treści

Wprowadzenie
Ewangelia według św. Marka
Kobiety u grobu
Epifanie
Misja
Ewangelia według św. Mateusza
To, co się zdarzyło wcześniej
Kobiety u grobu
Epifanie i misja
Ewangelia według św. Łukasza
Kobiety u grobu
Uczniowie z Emaus
Jezus ukazuje się Jedenastu
Wniebowstąpienie
Ewangelia według św. Jana
U grobu
Pierwsze ukazanie się Jezusa uczniom
Niedowiarstwo i wiara św. Tomasza


Wstęp

(...)
Przeglądając teksty Nowego Testamentu, jesteśmy zaskoczeni różnorodnością sposobów, w jakich mówi się tam o zmartwychwstaniu Jezusa. Ta różnorodność świadczy o tym, że zmartwychwstanie przenikało do wszystkich przejawów życia chrześcijańskiego: przepowiadania, kultu, życia wspólnotowego, wyborów moralnych. Pierwotne wspólnoty chrześcijańskie pojmowały Jezusa i siebie przez odniesienie do zmartwychwstania. W świetle tej wiary odczytywały swoje dzieje i dokonywały wyborów.
Z racji wielkości i niezwykłości tego wydarzenia, Nowy Testament wiele razy mówi o zmartwychwstaniu Jezusa, ale czyni to zawsze z pokorą i dyskretnie. Tym samym uczy nas zatrzymania się na progu tajemnicy. Człowiek wierzący nie powinien uprawiać niepotrzebnego fantazjowania. Wystarczy, że wie, iż cała rzeczywistość ludzka jest wezwana do życia -tak jak Chrystus.
Oczywiście, już pierwsi chrześcijanie stawiali sobie wiele pytań dotyczących zmartwychwstania. Nie brakowało wśród nich oporu i nieporozumień, a także prób umieszczenia nowości zmartwychwstania w znanych schematach własnych nurtów religijnych, kulturowych i filozoficznych. Wierzący z Koryntu oddychali na przykład kulturą, która ułatwiała im wiarę w nieśmiertelność duszy, ale ta sama kultura - mająca skłonność do spirytualizmu i do lekceważenia tego wszystkiego, co wiązało się z materią - utrudniała im przyjęcie wiary w zmartwychwstanie ciał.


Fragment tekstu

(...)
Niespodzianki
Opowieść o zmartwychwstaniu według św. Marka skonstruowana jest w sposób bardzo realistyczny: Kobiety udają się do grobu i, ku swemu zaskoczeniu, znajdują tam odsunięty kamień. Posłaniec z niebios mówi im o zmartwychwstaniu, o którym mają opowiedzieć apostołom, one zaś uciekają i milczą.
Wydaje się, że św. Marek chce przede wszystkim podkreślić zaskoczenie kobiet. Można powiedzieć, że spotyka je cały szereg niespodzianek, one zaś dziwią się, ale są też zdezorientowane, przestraszone, nie rozumieją tego, co się dzieje. Pierwsza niespodzianka to odsunięty kamień. Kobiety mówiły do siebie w drodze: "Kto nam odsunie kamień z wejścia do grobu? Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień został już odsunięty, a był bardzo duży" (16, 3-4). Oto niespodzianka -ich problem rozwiązał się przez to, co się stało, i teraz wydaje się śmieszny!
Druga niespodzianka jest jednak jeszcze większa. Jest nią obecność posłańca z niebios i jego przesłanie. Mówi on, że Jezus, Ukrzyżowany, zmartwychwstał. Jest to zaskakująca wiadomość. Mogłoby się wydawać, że to radosna, długo oczekiwana wieść, ale reakcją kobiet jest zdziwienie, oszołomienie, strach - i nic więcej. W tym momencie zdziwiony jest również czytelnik. Kobiety powinny się cieszyć, a tymczasem milczą. Św. Marek przywołuje tu różne określenia strachu: ektambeistai (osłupiali, sparaliżowani), tromos (przerażenie), ekstasis (wyjść z siebie), fobos (strach). Wydaje się, że św. Marek chce nam powiedzieć, że człowiek boi się nie tylko krzyża. Również wydarzenie, które przemienia krzyż w życie i chwałę, wprawia go w osłupienie i paraliżuje, tak jakby nie potrafił w nie uwierzyć. Na szczęście odpowiedzią na dezorientację kobiet jest zaufanie Pana, który powierza im - właśnie im - niezwykłe przesłanie: "A idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział" (16, 7).
(...)


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału
I racconti evangelici della risurrezione

Redakcja
Agnieszka Ćwieląg

Redakcja techniczna i przygotowanie do druku
Grzegorz Sztok

Projekt okładki
Wydawnictwo SALWATOR

Na okładce
Giovanm Battista Cima da Conegliano, Niewierny Tomasz

Imprimi potest
ks. Jerzy Madera SDS, prowincjał
l.dz. 019/P/04
Kraków, dnia 23 stycznia 2004
Copyright by Cittadella Editrice - Assisi 2001 Copyright for the Polish Edition
2004 Wydawnictwo SALWATOR

ISBN 83-89289-30-x

Wydawnictwo SALWATOR
ul św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. (0-12) 260-60-80, fax (0-12) 269-17-32
e-mail: wydawnictwo@salwator.com
www.salwator.com









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania