J.H.H. Weiler

Chrześcijańska Europa - konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość

Kategoria  naukowe

Wydawnictwo W drodze
Cena 18.90 zł
ISBN 83-7033-490-3
144 strony
format 120x200 mm
oprawa miękka
Poznań 2003 r.
waga 0.156 kg
nr kat. Rhema 11270
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

To naprawdę obowiązkowa lektura dla Europejczyków: zachodnich i wschodnich, chrześcijan i niechrześcijan, polityków i tych z awersją do polityki, profesorów i studentów, przedsiębiorców oraz artystów - dla wszystkich.
Jest to książka pasjonująca. Jej autor, profesor New York University, z wielką erudycją łączy opis współczesnych kontrowersji dotyczących duchowych korzeni Europy z ukazaniem ich historycznych źródeł i zarysowaniem płynących z nich konsekwencji dla przyszłości naszego kontynentu.
Jest to książka odważna. Profesor Weiler, amerykański ortodoksyjny Żyd, nie obawia się głośno powiedzieć tego, o czym europejskie środowiska akademickie wolą milczeć, a co politycy i media chcą pomijać.
Jest to książka polemiczna, a zarazem bezstronna i niesłychanie uczciwa. Autor posługuje się racjonalną i udokumentowaną faktami argumentacją, stroni od wszelkiej ideologii i z szacunkiem rozważa różne punkty widzenia, także stanowisko swych adwersarzy.
Zarazem - co przy takim temacie jest niesłychanie trudne do osiągnięcia - jest to książka napisana lekko, z elementem autoironii i poczuciem humoru.
Maciej Zięba OP
J.H.H. Weiler karierę naukową rozpoczął na uniwersytecie we Florencji, gdzie był dziekanem wydziału prawa, w tym też czasie założył Akademię Prawa Europejskiego. Później pracował jako profesor na Uniwersytecie Harvarda. Od roku 2001 jest dyrektorem Global Law School na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz wykładowcą Kolegium Europejskiego Brugia - Natolin. Był członkiem komisji prawnej Parlamentu Europejskiego, która przygotowała traktaty z Maastricht i Amsterdamu. Pracował także jako doradca w trakcie obrad Konwentu w sprawie przyszłości Europy. Jego książka The Constitution of Europę (1998) została przetłumaczona na osiem języków.


Spis treści

WSTĘP
Drogi czytelniku!
Europa i chrześcijanie - czego oczekiwać?
PODZIĘKOWANIA
CZĘŚĆ PIERWSZA
MTTTE VIROS QUI CONSIDERENT TERRAM! TOŻSAMOŚĆ EUROPEJSKA
Zdobywając europejską Ziemię Obiecaną
Chrześcijańskie getto - mury zewnętrzne
Argument konstytucyjny
Excursus - żyd i muzułmanin
w chrześcijańskiej Europie
Europejski fin-de-siecle - chrystofobia
Chrześcijańskie getto w Europie - mury
wewnętrzne
CZĘŚĆ DRUGA
EUROPA PROPONUJE...!
PRAWODAWSTWO EUROPEJSKIE
Europa i chrześcijaństwo
- Rules of engagement
Chrześcijański opis dziejów integracji europejskiej
- krótki wgląd w zagadnienie
Redemptoris missio - prawda, odmienność
i nakaz tolerancji
Europa proponuje


Wstęp

(...)
Drogi czytelniku!
Tytuł tych rozważań, Chrześcijańska Europa, jest bardzo ryzykowny. Jestem pewien, że niektórzy, nie czytając nawet dalej, tylko na tej podstawie wyrażą swoją akceptację ("wreszcie ktoś...") lub dezaprobatę ("nie budowaliśmy nowej Europy, aby powracać do nietolerancji w stosunku do..."). Nie chciałbym oceniać ich zbyt surowo. Czyż wobec lawiny nowych książek, które codziennie przyciągają nasz wzrok, nie musimy co jakiś czas wyrażać tego typu osądów? Bardziej świadomi czytelnicy - ci, którzy wezmą książkę do ręki po to, żeby ją naprawdę przeczytać - sformułują opinię nie tylko na podstawie tytułu, ale i toczącej się ostatnio publicznej dyskusji, wywołanej brakiem zgody na włączenie do Karty podstawowych praw Unii Europejskiej i do projektu Konstytucji europejskiej bezpośredniego odwołania do chrześcijaństwa, a także komentarzami Giscarda d'Estaing na temat wstąpienia Turcji do Unii. (Trzeba jednak wspomnieć, że prace nad tą książką i pierwsze związane z nią konferencje rozpoczęły się o wiele wcześniej, jeszcze przed tymi wydarzeniami).
Proszę was zatem, drodzy czytelnicy, odłóżcie na bok wasze uprzedzenia.


Fragment tekstu

(...)
Część pierwsza
Mitte viros qui considerent terram! Tożsamość europejska
Zdobywając europejską Ziemię Obiecaną
Chrześcijaństwo - zgodnie z tym, co samo o sobie mówi - jest prawdą objawioną. Prawdą powszechną. Skutecznym słowem Bożym, przewodnikiem w życiu doczesnym i obietnicą zbawienia w przyszłym.
Chrześcijaństwo jest jednak także empiryczną rzeczywistością społeczną. Wspólnotą ludzi uważających się za chrześcijan, traktujących tę religię jako normę własnego życia, nawet jeśli nie zawsze z takim samym zaangażowaniem. W wariancie społecznym określanym jako thick ("gęsty") jest wspólnotą wierzących, którzy tożsamość chrześcijańską uznają za własną, którzy nie zaniedbują praktyk religijnych i pragną przestrzegać nauk Kościoła. W życiu codziennym, zwłaszcza zaś w praktyce wychowawczej, w nadziejach, jakie wiążą z przyszłością dzieci, istotną rolę odgrywa zarówno Kościół pojmowany jako instytucja powszechna, jak i kościół jako miejsce osobistej przynależności. Dla wielu z nich przestrzeganie nauki Kościoła oznacza stosowanie jej również w pracy i w relacjach społecznych, spełnianie dobrych uczynków, bycie świadkiem Chrystusa w konkrecie własnego życia; dla ludzi tych wiara stanowi integralną część istnienia, przenikając wszystkie jego aspekty.


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału Un 'Europa cristiana. Un saggio esplorativo

Copyright by J.H.H. Weiler 2003
Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, Poznań 2003

Redaktor techniczny
Justyna Nowaczyk

Łamanie komputerowe
Liliana Jasiak

Projekt okładki i stron tytułowych
Aleksander Bąk

ISBN 83-7033-490-3

WYDAWNICTWO POLSKIEJ PROWINCJI DOMINIKANÓW
W drodze, 2003
ul. Kościuszki 99, 60-920 Poznań
tel. (061) 852 31 34, tel./fax (061) 852 39 62
e-mail: sprzedaz@wdrodze.pl www.wdrodze.pl
Druk i oprawa: DRUKARNIA GS ul. Zabłocie 43, 30-701 Kraków









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania