Wokół deklaracji Dominus Iesus

Kategoria  teologia

Towarzystwo Naukowe KUL
Cena 15.10 zł
ISBN 83-7306-025-1
223 strony
format 24x17x1,3 cm
oprawa miękka
Lublin 2001
waga 0.386 kg
nr kat. Rhema 11230
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Deklaracja Dominus Iesus została wydana przez Kongregację Nauki Wiary i podpisana przez jej prefekta kard. Josepha Ratzingera 6 sierpnia 2000 roku. Wcześniej, 6 czerwca 2000 roku, zaaprobował ją papież Jan Paweł II. Zasadniczą treść i cel tego dokumentu wyraża jego podtytuł: O jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła. Deklaracja przypomina tradycyjną naukę katolicką dotyczącą tych podstawowych prawd, które zaczęły się jakby rozmywać wśród różnorodnych opinii. Podany w Deklaracji wykład prawd wiary nie obejmuje całości doktryny, tylko te jej elementy, które zostały błędnie i jednostronnie zinterpretowane.
Deklaracja nabrała szerokiego rozgłosu głównie za sprawą mediów, które nagłaśniały przede wszystkim negatywne reakcje na podstawowe tezy w niej zawarte. Negatywne zaś oceny płynęły tak ze strony Kościoła ewangelicko-augsburskiego, reformowanego, anglikańskiego, niekiedy również i prawosławnego, jak i ze strony wyznawców innych religii. Dlaczego reakcje te były tak ostre
Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozważaniach autorów piszących w niniejszej publikacji, w której oprócz deklaracji Dominus Iesus zamieszczamy referaty wygłoszone podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Teologii Fundamentalnej KUL dnia 15 listopada 2000 roku oraz inne teksty ściśle z nią związane. Nie są to klasyczne komentarze do Deklaracji, ale analizy głównych problemów w niej zawartych, ukazujące także ich implikacje teologicznofundamentalne. Głównym motywem sympozjum i niniejszej pracy nie były kontrowersje, jakie zrodziły się wokół Deklaracji, ale ukazanie katolickiego, pogłębionego rozumienia tych prawd, o których dokument ten traktuje. Deklaracja chroni bowiem przed ich rozmyciem, a nadto pozwala zachować katolicką tożsamość oraz stanowi wytyczne do dalszych badań. Czytelnicy znajdą tu też uwagi krytyczne i określone propozycje dalszych poszukiwań.









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania