ks. Adam Niwiński

Środki informatyczne w katechetycznej działalności Kościoła

Kategoria  katecheci, wychowawcy

Wydawnictwo św. Stanisława BM
Cena 21.00 zł
ISBN 83-88971-79-4
378 stron
format 150x210 mm
oprawa miękka
Kraków 2004 r.
waga 0.466 kg
nr kat. Rhema 10971
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

"Rzymskie, starożytne forum
stanowiło centrum życia społecznego.
Była to tętniąca życiem część miasta,
gdzie realizowało się życie gospodarcze,
polityczne, a także i religijne.
Ten rynek ujawniał najlepsze i najgorsze cechy natury ludzkiej,
odbijał w sobie zarówno otaczającą kulturę, jak i tworzył kulturę własną.
Wszystkie te cechy starożytnego forum
można przypisać także współczesnemu,
stworzonemu przez środki informatyki rynkowi
jakim jest cyberprzestrzeń...
Dla Kościoła nowy świat cyberprzestrzeni
jest wezwaniem do wielkiej przygody
w posługiwaniu się jej potencjałem
dla głoszenia orędzia ewangelicznego".
Jan Paweł II, Orędzie na 36. Światowy Dzień
Środków Społecznego Przekazu 2002
Internet: nowe forum głoszenia Ewangelii


Spis treści

Wstęp
ROZDZIAŁ PIERWSZY - Nauczanie Kościoła na temat środków masowego przekazu
1. Najstarsze dokumenty dotyczące mediów
1.1. Encyklika Miranda prorsus
1.2. Soborowy dekret Inter mirifica
1.3. Instrukcja duszpasterska Communio et progressio
2. Dokumenty wydane w czasie pontyfikatu Jana Pawła II
2.1. Dokumenty pośrednio zajmujące się mediami
2.2. Nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego o mediach masowych
2.3. Założenia dotyczące wykorzystania środków informatycznych
w katechezie według Dyrektorium ogólnego o katechizacji
2.4. Dokument Etyka w środkach społecznego przekazu
3. Orędzia na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu
3.1. Orędzia wydane w latach
3.1.1. Rodzina wobec środków przekazu społecznego
3. l.2. Środki społecznego przekazu w służbie odpowiedzialnej
wolności
3.1.3. Środki społecznego przekazu w służbie pokoju
3.1.4. Środki społecznego przekazu pomostem pomiędzy wiarą
i kulturą
3.1.5. Środki społecznego przekazu w służbie chrześcijańskiej promocji młodzieży
3.1.6. Kształtowanie opinii publicznej
3.1.7. Środki społecznego przekazu w służbie sprawiedliwości
i pokoju
3.1.8. W służbie braterstwa i solidarności
3.1.9. Religia w środkach przekazu


Wstęp

(...)
Kiedy arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, rozpoczynał swe pasterzowanie w Kos'ciele powszechnym jako Jan Paweł II, po drugiej stronie kuli ziemskiej powstawały pierwsze Personal Computers. Pisząc prace o związku komputera i katechezy trudno nie podkreślić zbieżności obu tych wydarzeń. Ewangelizacyjne działania obecnego Papieża, które otwierają Ewangelii coraz to nowe drogi do człowieka ukazują, że jest to zbieżność nie tylko czasowa. Papieskie wołanie "Non abbiate paura!", z pierwszych dni jego pontyfikatu, zachęca do odwagi w przyjęciu Chrystusa i otwarcia Mu drzwi naszych domów i społeczeństw. Należy odczytać je jako zachętę do otwierania Jezusowi i Jego Ewangelii, również informatycznych drzwi, stworzonych przez współczesną technikę. Takie właśnie odczytanie słów papieskich jest uzasadnione jego nauczaniem i dokumentami Kościoła ostatniego ćwierćwiecza na temat środków masowego przekazu, wprost nazywanych pierwszym "areopagiem" współczesnej ewangelizacji.
Szczególne i wyjątkowe miejsce w misji Kościoła zajmuje katecheza. Jest ona adresowana do wszystkich i jako taka powinna uwzględniać współczesne wyzwania, a wśród nich potrzebę otwarcia na świat środków informatycznych. Jeśli to zastrzeżenie odnosi się do katechezy Kościoła w ogóle, to w sposób szczególny ma zastosowanie do katechezy adresowanej do ludzi młodych. Ich bowiem życie wyraźnie naznaczone jest wpływem nowoczesnych technologii cyfrowych. Słowo komputer pojawia się częściej na ustach kilkunastoletnich uczniów i uczennic niż ludzi dorosłych. Trudno także nie zauważyć, iż dla nich jest on czymś więcej niż tylko maszyną ułatwiającą pracę.


Fragment tekstu

(...)
2.1. Komputer multimedialny i hipertekst w dziele ewangelizacji
Teza o konieczności włączenia środków informatyki w dzieło ewangelizacji wydaje się niepodważalna. Przemawiają za nią dokumenty Kościoła częściowo zaprezentowane w pierwszym rozdziale oraz cała historia Kościoła - tradycja wykorzystywania osiągnięć techniki do głoszenia Ewangelii, jak w pewnym zakresie ukazał to punkt pierwszy tego rozdziału.
W tym miejscu - przed odpowiedzią na pytanie jak najefektywniej wykorzystywać nowoczesną technikę do ewangelizacji - należałoby rozpocząć od chociażby najogólniejszej odpowiedzi na pytanie czym jest informatyka i jej środki, wśród których szczególne miejsce zajmuje urządzenie zwane komputerem multimedialnym oraz dlaczego utożsamiamy go - wraz z siecią Internet do której daje dostęp - z mass mediami, czyli środkami masowego przekazu. Nie zagłębiając się w szczegóły tego zagadnienia zostaną przedstawione najważniejsze fakty z historii powstania komputera, następnie skrócony opis jego wewnętrznej struktury, sposobu działania i części składowych oraz urządzeń jakie z nim współpracują.
Kolejnym zagadnieniem jest zasada hipertekstu będąca sposobem powiązania informacji miedzy sobą, dotyczy to przede wszystkim Internetu. Chociaż ta ostatnia jest kolejnym etapem rozwoju urządzeń informatycznych jednak powstanie jej wprowadziło zupełnie nową jakość w świecie informacji, dlatego też to, co się z nią wiąże zostanie omówione osobno, w ostatnim punkcie tego rozdziału.
2.1.1. Zarys historii powstania komputera
Początki komputera, różnie określane w czasie, na pewno wiążą się z powstaniem pierwszych urządzeń przeznaczonych do przechowywania i przetwarzania informacji. W przypadkach najprostszych chodziło na przykład o spisywanie zebranych zbiorów, danin należnych władcy, czy operacje typu dodawanie i odejmowanie podczas transakcji handlowych.
Liczydła, arytmometry i automaty
Za pierwsze maszyny tego rodzaju, jakie powstały w naszym kręgu kulturowym, można prawdopodobnie przyjąć gliniane tabliczki na których Sumerowie, około 4000 lat przed Chrystusem, zaczęli zapisywać swoje transakcje handlowe. Czynili tak do około 1200 roku. Wiemy także o liczydłach wykorzystywanych w Babilonii na 3000 lat przed Chrystusem. Liczydło służyło do mechanicznego wykonywania podstawowych działań matematycznych. Energię czerpało od człowieka i sterowane było bezpośrednio jego ręką. Ten stan rzeczy trwał przez prawie pięć tysiącleci, kiedy to dopiero w XVII wieku liczydło weszło w etap mechanizmu. Takie zmechanizowane liczydło nazywano arytmometrem. Zastosowany mechanizm sprawiał, że po podaniu na wejściu urządzenia danych liczbowych i operacji jakie trzeba było na nich wykonać (np. mnożenie) na wyjściu otrzymywaliśmy gotowy wynik, zamiast żmudnego przemnażania każdej pozycji z osobna.
Jako pierwszy tego typu maszynę skonstruował Wilhelm Schickard (1592-1635), niestety w czasie wojny trzydziestoletniej jego aparat spłonął w warsztacie, zanim został użyty. Pierwszym, którego pomysł został zrealizowany był Blaise Pascal (1623-1662). Zrobione przez niego urządzenie miało pomóc w pracy jego ojcu, poborcy podatkowemu. Jego maszynę w istotny sposób ulepszył i rozbudował Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) chcący ułatwić żmudne obliczenia astronomom. Po modernizacji ta nowa maszyna mogła wykonywać wszystkie cztery podstawowe działania matematyczne, również dzielenie. Arytmometr udoskonalano przez dwa wieki. Zawsze jednak był sterowany ręcznie, każdorazowo trzeba było wprowadzać dane przez odpowiednie ustawienie mechanizmu i uruchomić urządzenie.
Nowy etap w rozwoju maszyn liczących nastąpił w momencie, gdy zasada arytmometru została połączona z ideą automatu.
(...)


Strona redakcyjna

Skład komputerowy
Adam Urbanik

Projekt okładki
Jadwiga Mączka

ISBN 83-88971-78-6

Copyright 2004 by Adam Niwiński
Wydawnictwo św. Stanisława BM
31-101 Kraków, ul. Straszewskiego 2
tel. (12) 429 52 17, 62 88 218, fax 421 49 70
e-mail: wydawnictwo@diecezja.krakow.pl
http://www.wydawnictwo.diecezja.krakow.pl

Druk i oprawa
Zakład Graficzny COLONEL s.j.
30-532 Kraków, ul. Dąbrowskiego 16









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania