Andrea Erkert

Zajęcia sportowe w przedszkolu - Pomysły na każdy dzień

Kategoria  katecheci, wychowawcy

Wydawnictwo Jedność
Cena 18.90 zł
ISBN 83-7224-600-9
120 stron
format 180x190 mm
oprawa miękka
Kielce 2004 r.
waga 0.224 kg
nr kat. Rhema 10936
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

Ruch odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju duchowym i emocjonalnym dzieci. Pomaga w odreagowaniu napięć, poprawia zdrowie fizyczne, a także pozwala dobrze poznać siebie oraz swoje otoczenie. Książka zawiera ponad 100 zabaw ruchowych, które doskonale nadają się do wykorzystania na zajęciach sportowych w przedszkolach. Propozycje te rozwijają motorykę, poczucie przynależności do grupy, orientację w przestrzeni, koordynację ruchów, wytrwałość, zdolność koncentracji i szybkość reagowania. Dzięki nim dzieci mają możliwość korzystania z doświadczeń zmysłowych i odkrywania własnych umiejętności.


Spis treści

Słowo wstępne
I. Nawiązywanie kontaktów
Pełne ruchu zabawy na zapoznanie
II. Być w ruchu i doświadczać przestrzeni
Zabawy na orientację w przestrzeni
III. Pozytywne odbieranie własnego ciała oraz innych osób Zabawy służące poznawaniu siebie
samego oraz innych
IV. Wszystko, co lata albo unosi się w powietrzu Zabawy z materiałami, które są szczególnie lekkie
V. Tocząc się i podskakując
Zabawy z materiałami, które zachęcają do ruchu
VI . Ładowanie własnej baterii
Zabawy, które odprężają
VII . W powietrzu unosi się muzyka
Zabawy z muzyką, dźwiękami i odgłosami
VIII. Ruch na świeżym powietrzu i odkrywanie natury
Zabawy na świeżym powietrzu
i z naturalnymi materiałami


Wstęp

Drodzy Rodzice i Pedagodzy!
Umożliwienie dzieciom spędzania czasu w ruchu w ogromnym stopniu przyczynia się do pozytywnego rozwoju osobowości. Jednak dzisiaj wcale nie jest łatwo wspierać i rozwijać tę naturalną u dzieci potrzebę ruchu. Ciągły rozwój techniki sprawia, że malcy wolą spędzać czas przed komputerem lub telewizorem. Niebezpieczny ruch uliczny, za małe pokoje, place zabaw bez fantazji, związane z określonym celem materiały do zabawy oraz fakt, że doświadczanie środowiska naturalnego odbywa się coraz częściej poprzez media - wszystko to ogranicza potrzebę ruchu i przyczynia się do tego, że dzieci stają się małymi "kanapowcami".
Aktualne badania potwierdzają, że brak doświadczeń ruchowych w wieku przedszkolnym często ma katastrofalne skutki. Dzieciom, które nie mogły realizować swojej naturalnej potrzeby ruchu, brakuje różnorodnych doświadczeń zmysłowych, które konieczne są dla rozwoju ich mowy. Ponadto często skarżą się one na bóle głowy i pleców. Dzieci, które się mało poruszają, częściej cierpią z powodu nadwagi i dlatego też czasami mają zdrowotne problemy, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i krążenia, uszkodzenia kości i stawów.
Oprócz zdrowia fizycznego, z powodu braku ruchu ucierpieć może również społeczne zachowanie i psychika dzieci. Agresywność, zły nastrój, niedostateczna zdolność koncentracji oraz niskie poczucie własnej wartości często świadczą o tym, że dzieci mają zbyt mało ruchu.
Jednak problemom tego rodzaju można łatwo zapobiec, jeśli uświadomimy sobie, że dzieci - w przeciwieństwie do większości dorosłych - same chętnie będą zażywały ruchu, jeśli tylko im na to pozwolimy.
Maluchy poznają siebie, swoje otoczenie oraz inne osoby podczas zabawy i najczęściej będąc w ruchu. Dzięki aktywności, korzystają z doświadczeń zmysłowych i jednocześnie odkrywają własne umiejętności. Aktywność i ruch pomagają dzieciom w postrzeganiu ich uczuć, budowaniu więzi z innymi ludźmi oraz wzmacnianiu wiary w siebie.
Należy wierzyć w możliwości dzieci i stwarzać im wystarczająco dużo okazji, by mogły poruszać się. Ponieważ maluchy zawsze i wszędzie chcą realizować swoją silną, naturalną potrzebę ruchu, zadaniem instytucji uzupełniających i zastępujących rodzinę jest umożliwianie doświadczeń ruchowych i to przede wszystkim dzięki zmiennym przestrzeniom zabawy. Niestety, obecnie przy budowie przedszkola czy też szkoły najczęściej zwraca się zbyt mało uwagi na tereny wokół budynku. Brakuje drzew do wspinania, krzewów do chowania się i prostych, mobilnych przyrządów do zabawy, które można by zmieniać i które ożywiałyby kreatywność dzieci.
Dlatego tym ważniejsze jest przeobrażanie wielofunkcyjnych pomieszczeń albo sal wejściowych przedszkoli i szkół w krajobrazy umożliwiające ruch, wyposażając je w materace, poduszki, deski, kartony, rusztowania do wspinania się, ławki, skrzynki, skakanki, piłki itd. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy również przeobrazić kąty i nisze, w których znajdują się na przykład miękka mata i minitrampolina.


Fragment tekstu

(...)
I. Nawiązywanie kontaktów
Pełne ruchu zabawy na zapoznanie
Zabawy i ćwiczenia przedstawione w tym rozdziale nadają się szczególnie dla dzieci, które jeszcze nie znają się nawzajem i powinny lepiej poznać siebie podczas zabawy.
Proste reguły dają przy tym malcom wiarę w to, że mogą aktywnie włączyć się do zajęć grupy. Dzieci można szczególnie szybko zmotywować do wspólnej zabawy, gdy zobaczą one, że sama wychowawczyni z radością w niej uczestniczy. Kolejnym motywującym elementem jest wyrażenie przez wychowawczynię jej własnej ciekawości. Można posłużyć się przy tym zdaniami typu: "Jestem bardzo ciekawa, co Marek najbardziej lubi!"
Kiedy wszystkie dzieci uczestniczą w zabawie, należy zwrócić uwagę na to, by zabawy ruchowe były wciąż żywe. A przy tym pomieszczenie, w jakim odbywa się zabawa, nie może być zbyt bogato wyposażone, zbyt duże i trudne do ogarnięcia wzrokiem.


Strona redakcyjna

Tytuł oryginału:
Bewegungsspiele fur Kinder
Korpererfahrung und Bewegungsforderung fur jeden Tag
Copyright 2001 by Don Bosco Verlag, Munchen
Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo "Jedność", Kielce 2004

Tłumaczenie
Magdalena Jałowiec

Redakcja i korekta
Barbara Orlicz

Redakcja techniczna
Marcin Sałro

Projekt okładki
Justyna Kułaga-Wytrych

ISBN 83-7224-600-9

WYDAWNICTWO "JEDNOŚĆ"
25-013 Kielce, ul. Jana Pawła II nr 4
Dział sprzedaży tel. (041) 344 98 63
Redakcja tel. (041)368 11 10
www.jednosc.com.pl
e-mail: jednosc@jednosc.com.pl









Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania