ks. Józef Stala (red.)

Katechizować dzisiaj

Kategoria  katecheci, wychowawcy

Wydawnictwo Jedność
Cena 36.70 zł
ISBN 83-7224-732-3
507 stron
format 160x240 mm
oprawa miękka
Kielce 2004 r.
waga 0.788 kg
nr kat. Rhema 10935
                                   



Towar lub tytuł już niedostępny


Notka

"Katechizacja oznacza działanie katechetyczne Kościoła według rozmaitych kryteriów wyznaczających specyfikę tych działań: wieku, środowiska, stopnia rozwoju świadomości religijnej. Realizacja tych zadań dokonuje się we współpracy urzędów katechetycznych i katechetów oraz przy wykorzystaniu środków dydaktycznych. Katechizacja oznacza sposób wychowania w wierze, nauczania doktryny i wtajemniczania w pełnię życia chrześcijańskiego. Zażyłość z Jezusem Chrystusem i doprowadzenie do wiary dojrzałej to cele katechezy. Chrystocentryczny cel katechezy wiąże się z nastawieniem całej posługi ewangelizacji. (...) Niniejsza pozycja jest próbą realizacji tego, by wiara była znana, celebrowana, przeżywana i wyrażana w modlitwie, a także przeżywana we wspólnocie oraz dzielona i głoszona innym ludziom. Przedstawia problemy i wyzwania stojące dzisiaj przed Kościołem realizującym swą misję katechizowania w poszczególnych środowiskach katechetycznych. Przedstawiany tom może być bardzo przydatną pomocą dla wykładowców i studentów katechetyki, katechetów, a także rodziców i wychowawców, by «katecheza umiała wprowadzić katechumenów i katechizowanych do odczytywania aktualnych problemów w świetle teologii»".
(Bp Wiktor Skworc - ze wstępu)
"Katechizować dzisiaj oznacza przede wszystkim mieć na uwadze wielorakie środowiska oraz zróżnicowany podmiot chrześcijańskiej formacji. Jakkolwiek wiele pisze się na temat aktualnych problemów katechetycznych, to jednak praca zbiorowa pod redakcją ks. Józefa Stali przynosi nam syntetyczne spojrzenie na podstawowe środowiska, w których dzisiaj dokonuje się katecheza w Polsce. Mamy więc refleksję nad naturą katechezy, jej miejscem w szkole, w parafii, w środowisku, także wielorakie problemy, które najczęściej spotykamy w tychże obszarach. Dodatkową wartością pracy jest poruszana problematyka, która wychodzi poza tradycyjne ujęcie tematu, wprowadzając w problemy, które są odbiciem nowych osiągnięć cywilizacyjnych, będących wielokrotnie zagrożeniami dla rozwoju osoby ludzkiej".
(Ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek - z recenzji)


Spis treści

Słowo wstępne
I. KATECHIZOWAĆ
Ks. Józef Stalą
Na nowo rozpoczynać od Chrystusa
"Novo millennia ineunte" -pomoc w praktykowaniu
drogi Ewangelii
Ks. Grzegorz Puchalski
Model katechezy ewangelizacyjnej
w nauczaniu Jana Pawła II
Ks. Janusz Królikowski
"Katechizm Kościoła Katolickiego " i duszpasterstwo
Marek Marczewski
Katecheza katechumenalna
Ks. Jerzy Kostorz
W poszukiwaniu pedagogiczno-katechetycznych
wzorów osobowych - Edyta Stein
Ks. Radosław Chałupniak
Wprowadzanie w przestrzeń języka religijnego
- istotnym zadaniem katechezy
Marek Marczewski
Katechetyka integralną częścią teologii pastoralnej
(refleksja nad koncepcją i teologią katechezy)
II. KATECHIZOWAĆ MŁODYCH
Czesław Wałęsa
Kształtowanie się religijności dziecka
w młodszym wieku szkolnym
Czesław Wałęsa
Kształtowanie się religijności u młodzieży
Ks. Andrzej Kiciński
Formacja młodzieży w nauczaniu Jana Pawła II
podczas pielgrzymek do Polski
Elżbieta Osewska
W poszukiwaniu modeli wychowania młodzieży
ku wartościom
Ks. Tadeusz Panuś
Czynniki wpływające na efektywną katechizację młodzieży
Ks. Tadeusz Nosek
Katechizowany wobec problemów współczesnego świata
Ks. Michał Drożdż
Wychowanie wobec medialnej "produkcji sensu "
Anna Zellma
Katechizacja młodzieży wspomagana komputerowo
- obowiązkiem nauczyciela religii czy przejawem
edukacyjnej mody?
Ks. Tadeusz Kocór
Wychowanie do odpowiedzialnego korzystania z mediów
III. KATECHIZOWAĆ W SZKOLE
Ks. Adam Solak
Komplementarność edukacji na płaszczyźnie dom - szkoła


Wstęp


"Kościół nadal sieje Ewangelię Jezusa na wielkim polu Bożym. Chrześcijanie, wpisani w najróżnorodniejsze konteksty społeczne, patrzą na świat takimi samymi oczami, jakimi Jezus widział społeczeństwo swojego czasu. Uczeń Jezusa Chrystusa rzeczywiście uczestniczy od wewnątrz w radości i nadziei, smutku i trwodze ludzi współczesnych, patrzy na historię ludzką, uczestniczy w niej, nie tylko swoim rozumem, lecz także wiarą. W tym świetle świat jawi się równocześnie jako z miłości Stwórcy powołany do bytu i zachowywany, który popadł w prawdzie w niewolę grzechu, lecz został wyzwolony przez Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego po złamaniu potęgi Złego. Chrześcijanin wie, że w każdej rzeczywistości i w każdym wydarzeniu ludzkim są równocześnie obecne: stwórcze działanie Boga, który komunikuje każdemu stworzeniu swoją dobroć; siła wynikająca z grzechu, który ogranicza i otępia człowieka; dynamizm wytryskujący z Paschy Chrystusa jako zarodek odnowy, który daje chrześcijaninowi nadzieję ostatecznego wypełnienia. Spojrzenie na świat, które abstrahowałoby od jednego z tych trzech aspektów, nie byłoby autentycznie chrześcijańskie. Jest więc ważne, aby katecheza umiała wprowadzić katechumenów i katechizowanych do odczytywania aktualnych problemów w świetle teologii".
W Kościele istniała katecheza od początków Kościoła i zawsze stanowiła jedną z najważniejszych form misji nauczania, czyli posługi słowa w Kościele. Z czasem, wraz z jej rozwojem zaczęła pojawiać się stopniowo również refleksja katechetyczna, czyli teoria katechezy - katechetyka. Katechetykę dzieli się zwykle na następujące działy: katechetyka fundamentalna, historia katechezy, katechetyka materialna, katechetyka formalna, katechetyka szczegółowa. Poszczególne działy katechetyki w swoich badaniach wzajemnie się wspomagają.
Katechizacja oznacza działanie katechetyczne Kościoła według rozmaitych kryteriów wyznaczających specyfikę tych działań: wieku, środowiska, stopnia rozwoju świadomości religijnej. Realizacja tych zadań dokonuje się we współpracy urzędów katechetycznych i katechetów oraz przy wykorzystaniu środków dydaktycznych. Katechizacja oznacza sposób wychowania w wierze, nauczania doktryny i wtajemniczania w pełnię życia chrześcijańskiego.


Fragment tekstu

(...)
Na nowo rozpoczynać od Chrystusa.
"Novo millennio ineunte" - pomoc w praktykowaniu drogi Ewangelii
Chrześcijanin nie należy do świata, żyje jednak w świecie. Żyje w nim indywidualnie oraz we wspólnocie Kościoła. Kościół żyje w świecie, w tym świecie jakże bardzo wieloznacznym. Nie ma on oczywiście ani kompetencji, ani siły, które by mu umożliwiały budowanie lub obalanie tego świata. Rzeczywistości tego świata posiadaj ą bowiem swoją autonomię. Każda z nich rządzi się swymi wewnętrznymi prawami, nad którymi chrześcijanin jako taki nie ma władzy ani nie przysługują mu co do nich szczególne przywileje. "Kościół jednak pozostaje w tych rzeczywistościach tak jak zaczyn w chlebie".
Kościół istnieje w świecie i dla świata. Jako zrzeszenie dostrzegalne i duchowa wspólnota, Kościół "kroczy razem z całą ludzkością i doświadcza tego samego losu ziemskiego co świat, istniejąc w nim jako zaczyn i niejako dusza społeczności ludzkiej, która ma się w Chrystusie odnowić i przemienić w rodzinę Bożą" (KDK 40).
Nasza wiara nie może więc nigdy być ucieczką przed światem, gdyż właśnie ten świat jest miejscem wcielenia się łaski. I na takim świecie mamy osiągnąć zbawienie. Do tego, a nie do innego świata, którego daremnie byśmy oczekiwali, zostało zwrócone ewangeliczne orędzie. Chrześcijanin tak dalece włączony jest w świat, że nie może inaczej dojść do samookreślenia, jak tylko przez odniesienie się do świata, który kocha i pragnie zbawić. Najwyższa wolność chrześcijanina żyjącego w świecie nie polega przede wszystkim na jego oderwaniu się od świata, na jego transcendencji, lecz na pełni jego miłości i obecności w świecie. Tak samo bowiem najwyższa wolność Stwórcy nie wypływa przede wszystkim z Jego absolutnej transcendencji, lecz z tajemnicy Jego miłości, która urzeczywistnia się przez nieograniczoną obecność w stworzonym przez Niego dziele.


Strona redakcyjna

Copyright by Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2004

Recenzja
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek

Redakcja techniczna
Marcin Satro

Projekt okładki
Justyna Kułaga- Wytrych

Zdjęcie na okładce wykonano podczas realizacji programu "Ziarno"
Imprimatur
OW-2/29/03 Tarnów, 6 maja 2003 r. Bp Władysław Bobowski

ISBN 83-7224-732-3

WYDAWNICTWO "JEDNOŚĆ"
25-013 Kielce, ul. Jana Pawła II nr 4
Dział sprzedaży: tel. (0-41) 344-98-63
Redakcja: tel. (0-41) 368-11-10
www.jednosc.com.pl
e-mail: jednosc@jednosc.com.pl

drukarnia
JEDNOŚĆ







Inne książki tego autora



Zagadnienia katechetyki materialnej (książka)
ks. Józef Stala (red.)
Wydawnictwo Biblos - Tarnów
19.00 zł






Powrót  •  Nasza oferta  •   Nowości  •   Najpopularniejsze  •   Szukaj

O nas   •   Kontakt   •   Regulamin zakupów   •   Karta stałego Klienta   •   Do pobrania